Ne visi tėvai ir seneliai žino, kaip tinkamai ir veiksmingai vaiką. Archyvo nuotrauka

Daugeliui vaikų reikia vyresnių giminaičių motyvacijos, kad jie ką nors pasiektų. Tačiau ne visi tėvai ir seneliai žino, kaip tinkamai ir veiksmingai vaiką. Norėdami išspręsti šią problemą, kreipėmės į vaikų ir šeimos psichologus, kurie su mumis pasidalino sėkmingos mažiausio motyvavimo taisyklėmis, rašoma straipsnyje „How To Motivate Kids When Rules & Consequences Don‘t Workhttps“, išspausdintame parentingforbrain.com.

 

  1. Motyvuojant vaiką būtina įvesti žaidimo ar fantazijos elementą. Būtent žaidime vaikai nevalingai prisimena ir išmoksta daug naujo ir naudingo.
  2. Vaiką motyvuoja konkurencija. Tačiau svarbu, kad jis konkuruotų ne su kitais vaikais – tai dažnai blogai atsiliepia savigarbai – o su savimi. Dabar ir knygynuose, ir prekybos centruose, kitose parduotuvėse galima rasti specialių motyvacinių knygų ir žaislų. Mama ir tėtis gali apžiūrėti žaislą ar knygą kartu su  vaiku. Surinkęs kolekciją, jis visada prieš akis turės savo pasiekimų simbolį. Ir tai turės gerą poveikį jo savigarbai. Taip atsiranda konkurencinio pranašumo savybė.
  3. Atlikęs užduotį ir išmokęs ką nors naujo, vaiko turi laukti atlygis. Teigiamos emocijos, atsirandančios skatinant, tik sustiprina norimą rezultatą. Gerai, kai atlygį galima laikyti rankose – jis turėtų būti nedidelis, bet labai malonus vaikui, kad neprarastų noro siekti naujų tikslų.
  4. Motyvacija turi būti saugi. Vaikų stimuliavimo saldumynais variantas netinka: dėl to jiems gali susidaryti neteisingi mitybos įpročiai. Tuo tarpu naudoti planšetinius žaidimus kaip atlygį dažnai sukelia priklausomybę ir dirgina.
  5. Vaikas turėtų būti motyvuojamas žingsnis po žingsnio. Vaikams sunku išsikelti ilgalaikius tikslus, todėl jų teigiami veiksmai turi būti nuolat „stiprinami“. Pavyzdžiui, per 2 savaites mažylis turi išmokti tris įgūdžius. Už kiekvieną jis gaus ženklelį. O už tris ženkliukus gauna dovanų. Pavyzdžiui, kelionę į čiuožyklą ar zoologijos sodą.
  6. Sėkminga motyvacija būtinai apima suaugusiojo palaikymą ir jo asmeninį pavyzdį. Pavyzdžiui, mama ir tėtis gali dirbti su savo vaiku, kad uždirbtų ženklelį. Šiandien net ir suaugusiam žmogui yra garbė gauti įvertinimą.
  7. Motyvacija turi vykti be spaudimo. Vaikai yra kaip spyruoklės: kuo daugiau spausite, tuo stipresnis bus atsakas.
  8. Yra dviejų tipų motyvacija: neigiama ir teigiama. Turėtumėte pabandyti naudoti tik antrąjį. Net jei atrodo, kad „rykštės“ metodas duoda greitą rezultatą (pavyzdžiui, jei šauksi ant vaiko, jis iškart paklus), atminkite: tai gali sukelti psichologinę traumą.

Kuo dažniau rėksite ir šauksite ant vaiko, tuo prastesni bus jūsų santykiai su vaiku ateityje.

  1. Jei vis dėlto nuspręsite griebtis neigiamos motyvacijos, tai turėtų būti tik apribojimas, o ne bausmė. Ką šiuo atveju reiškia apribojimas? Pavyzdžiui, susitarėte, kad jūsų vaikas gaus ženklelį „Valgau daržoves“, kai per 5 dienas turi išbandyti 3 naujas daržoves. Jei susitarimo nesilaikoma, ženklelio įteikimas atidedamas.
  2. Nepamirškite, kad vaiko motyvavimo procesas turi būti teigiamas ir teikti tik malonias emocijas!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą