Per didelis alkoholio kiekis ne tik trukdo organizmo veiklai, bet ir slopina. Archyvo nuotrauka

Visų pirma, alkoholis turi vieną paprastą pasekmę, jei išgersite per daug, būsite girti. Tikriausiai daugelis iš mūsų yra susidūrę su panašia patirtimi. Anksčiau ar vėliau, galima pajusti tam tikrų neigiamų padarinių, kurie dažniausiai siejami su alkoholiu. Dilgčiojimas kojose, dusulys, letargija, susilpnėjusi koncentracija kitą rytą.  Tai yra vadinama pagiriomis. Bet ar žinote, kas tuo metu vyksta žmogaus organizme ir kas sukelia tokius padarinius?  – rašoma straipsnyje „What Happens to Your Brain When You Drink Alcohol?“, išspausdintame  portale hackensackmeridianhealth.org.

 

Alkoholio poveikis Nr. 1: šilumos jausmas

Mėgaujantis  net ir nedidelio kiekio vyno taure ar kitu gėrimu, dažnai galite pajusti šilumą kūne. Stresas atsitraukia ir jaučiatės geriau. Bet kas iš tikrųjų vyksta kūne? Šie pojūčiai siejami su laimės hormonais, kuriuos smegenyse išskiria alkoholis.

Endorfinai daugiausia veikia priekinę mūsų smegenų dalį, kuri yra atsakinga už loginį mąstymą ir sprendimų priėmimą. Tai taip pat yra priežastis, kodėl išgėrus šiek tiek daugiau, kartais priimate sprendimus, dėl kurių kitą dieną abejojate ar net imate gailėtis.

Iš tikrųjų jūs nepašalinate streso priežasties, o tik laikinai  atitraukiate save nuo jos, nuodydami savo protą.

Alkoholio poveikis Nr. 2: slopinimo riba mažėja, o pasitikėjimas didėja

Išgėrus keletą taurių ar taurelių, daugelis žmonių pastebi, kad staiga tampa atviresni. Greičiau užmezgate pokalbį su nepažįstamais žmonėmis, sumažėja varžymosi, gėdos ir drovumo pojūtis.

Mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad po trečio ar ketvirto gėrimo organizmas nustoja gaminti glutamatą, kuris pirmiausia yra atsakingas už judesių kontrolę, jutiminį suvokimą ir atmintį. Mažiau glutamato reiškia mažiau baimės. Kai žmonės būna gerokai apsvaigę nuo alkoholio, jų nerimo ir baimės jausmas atsiduria „komos būsenoje“. Tai taip pat yra priežastis, dėl kurios išgėręs žmogus dažnai mato neigiamus dalykus daug „filosofiškiau“ nei įprastai.

Tiesą sakant, problemos mastai nemažėja ir niekur nedingsta, tiesiog apsvaigus visa tai neatrodo taip reikšminga.

Alkoholio poveikis Nr. 3: koordinacijos sutrikimai

Alkoholis sutrikdo ryšį tarp kūno ir smegenų, apsunkina koordinaciją. Ne tik galūnes, bet ir raumenis, kurie būtini aiškiai kalbai. Štai kodėl girtas žmogus susiduria su artikuliacijos ir taisyklingo judesio problemomis.

Jei abejojate dėl šios išvados, pabandykite bet kurį savo pokalbį įrašyti į vaizdo įrašą ar diktofoną. Jūsų balsas skirsis nuo įprasto balso.

Alkoholio poveikis Nr. 4: atminties praradimas

Be pagirių, kitą rytą gali pablogėti atmintis. Per didelis alkoholio kiekis ne tik trukdo organizmo veiklai, bet ir slopina. Alkoholis veikia mūsų smegenų gebėjimą saugoti naujus prisiminimus. Dėl šios priežasties žmogus dažnai negali prisiminti, kas atsitiko, kai buvo neblaivus.

Taigi, kai kitą rytą po linksmybių viską prisimenate tik fragmentiškai ir nesate tikri, kad tai tikrai įvyko, o ne sapnas, tampa nejauku.

Alkoholio poveikis Nr. 5: pradeda viskas suktis

Vakarėlis baigėsi, jūs namie lovoje ir norite pagaliau  užmigti, kai staiga viskas pradeda suktis. Kodėl taip atsitinka? Alkoholis veikia vidinės ausies kompensacinių sistemų veiklą. Jis nurodo smegenų pusiausvyros sistemai, kad žmogus juda, net jei jis guli nejudėdamas. Ši „dezinformacija“ sukelia galvos svaigimą, kuris savo ruožtu dažnai sukelia pykinimą. Ko gero kiekvienas iš mūsų bent kartą pajutome „sraigtasparnių efektą“.

Alkoholio poveikis Nr 6: pabundama per anksti

Net jei linksminotės iki vėlumos ir užmigote tik ryte, pabusite per anksti. Su pagiriomis ne visai smagu, bet anksti keltis priežastis paprasta: kepenys. Alkoholis mažina cukraus kiekį kraujyje, kuris, be kita ko, yra atsakingas už tinkamą kepenų veiklą.

Jei cukraus kiekis kraujyje per mažas, organizmas persijungia į avarinę funkciją ir siunčia signalą į smegenis: „Pabuskite, man reikia cukraus, prašau“. Štai kodėl dažnai po vakarėlio norisi ko nors saldaus. Užkandus prieš miegą gali padaryti kitą rytą labiau pakenčiamą.

Išvada paprasta ir aiški: turite žinoti saiką ir neperžengti ribos, o jei negalite to padaryti, turėtumėte visam laikui atsisakyti stipriųjų gėrimų. Nežinantys, kaip kontroliuoti alkoholinių gėrimų vartojimą, anksčiau ar vėliau susidurs su problemomis ir, svarbiausia, liūdnomis pasekmėmis.

Alkoholis jau sugriovė milijonų žmonių  gyvenimus ir iki šiol nusineša gyvybes  per nelaimingus atsitikimus, muštynes, avarijas, apsinuodijimus ir panašiai. Prisiminkite vieną paprastą tiesą – saugios alkoholio dozės nėra.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą