Žinia, paauglystė prasideda maždaug nuo 10–12 metų ir tęsiasi iki pilnametystės. Tuo metu jaunų žmonių gyvenime vyksta reikšmingi pokyčiai: keičiasi kūnas ir mąstysena, didėja atsakomybė, savarankiškumas, streso lygis. Archyvo nuotrauka

Kodėl paaugliai kenčia nuo nepasitikėjimo savimi? Žinia, paauglystė prasideda maždaug nuo 10–12 metų ir tęsiasi iki pilnametystės. Tuo metu jaunų žmonių gyvenime vyksta reikšmingi pokyčiai: keičiasi kūnas ir mąstysena, didėja atsakomybė, savarankiškumas, streso lygis. Tačiau nors paaugliai daugeliu atžvilgių jau panašūs į suaugusiuosius, jų smegenys vis dar nepakankamai išvystytos, rašo parents.com.

 

Gali paaštrėti ir neišspręstos ankstesnės psichologinės problemos

Taigi knygoje „Gėrio ir blogio biologija: kaip mokslas paaiškina mūsų veiksmus“ neuromokslininkas Robertas Sapolskis teigia, kad paauglių limbinė sistema yra visiškai susiformavusi už emocijas. Tačiau priekinėje smegenų dalyje esanti žievės struktūra, galinti pažaboti aistrų intensyvumą racionalių sprendimų pagalba, vis dar nepakankamai subrendusi.

Dėl šių savybių paaugliai viską išgyvena daug aštriau nei maži vaikai ir suaugusieji. Jie imlesni emocijų išraiškai veiduose, jiems sunkiau susidoroti su jausmais ir rasti pagrįstą savo veiksmų paaiškinimą.

Be to, šiuo laikotarpiu gali paaštrėti ir visos neišspręstos ankstesnės psichologinės problemos.

Anot vaikų psichologų, paauglystė – tai galutinis asmenybės sambūris, kurio metu gali suaktyvėti visos neišgyventos psichologinės krizės ir traumos. Pavyzdžiui, būdamas 12–13 metų vaikas gali tapti neklaužada ir užsispyręs, kaip ir trejų metų vaikas, pykti dėl menkniekių, rodyti agresiją.

Net savimi pasitikintys vaikai rizikuoja tapti nerimastingais paaugliais. O jei tėvai nepasirūpino vaiko saviverte, jaunystės hormonų audros gali atsiliepti ir jo psichikai.

Taigi, kodėl svarbu padėti paaugliams ugdyti pasitikėjimą savimi?

Tokios nesėkmės kaip nelaiminga meilė ar nesėkmės sporto varžybose gali smarkiai pakenkti pasitikėjimui savimi ir pakirsti savigarbą. Tuo pačiu metu pasitikėjimo ugdymas, priešingai, padės išgyventi sunkų laikotarpį su mažiausiais nuostoliais.

Štai ką gali padaryti savimi pasitikintis paauglys:

1.Ženkite drąsų žingsnį, kad pasiektumėte savo tikslus

Išaiškinkite vaikams, kad svarbu priimti sprendimus remiantis savo patirtimi ir norais, o ne kažkieno nuomone. Kad kurtų sveikas draugystes ir romantiškus santykius, nesikankindami vienatvėje.

Sakyti tvirtai „ne“, nepaisant bendraamžių spaudimo. Pavyzdžiui, atsisakyti vartoti nelegalias medžiagas arba dalyvauti rizikingoje veikloje. Netapkite patyčių auka, išlaikykite pagarbą sau, net būdamas nedraugiškų bendraamžių kompanijoje.

  1. Kontroliuokite tinkamai stresą

Yra keletas būdų – visi jie reikalauja iš tėvų jautrumo ir nuoseklumo. Tai yra nustokite juos teisti ir parodykite susidomėjimą. Jei tėvai domisi savo vaiku, jie stengiasi suprasti, koks jis yra, ką jis jaučia, ką myli, kam turi polinkį. Tokiu atveju paaugliui nebus pasakyta, kad jo pomėgis yra beprasmis ir „geriau užsiimtų svarbiais dalykais“. Be to, niekinamai nekalbės apie jo aprangos stilių ar mėgstamą muziką.

Jei tėvai įpranta tik vertinti vaiką, nepastebi, koks jis iš tikrųjų yra, ir nesidomi juo. Suaugusio žmogaus galvoje jau yra paruoštas vaizdas, kokie turi būti vaikai, o už bet kokius neatitikimus jis baudžiamas kritika.

Vaikas nuolat girdi: „Tu ne toks, tau nesiseka, elgiesi ne taip“. Akivaizdu, kad jis neatitinka mamos ar tėčio vizijos galvoje, o tokie palyginimai labai pakerta savigarbą.

Žmonės su trapiu savęs vertinimu yra labai priklausomi nuo kitų nuomonės. Jie jaučia, kad kiti nuolat juos teisia. Jie patys nemoka nuoširdžiai domėtis žmonėmis, o tik skiria „taškus“, kaip įpratę nuo vaikystės.

Kad apsaugotumėte savo paauglį nuo šių dalykų, nesistenkite įkalti jo įvaizdžio savo galvoje. Leiskite galvoti apie tai, koks jis turėtų būti, ir pabandykite pamatyti, kas jis iš tikrųjų yra.

3.Išsiaiškinkite, kaip elgtis su jo sėkme ir nesėkme

Daugelio įsitikinimų apie save paaugliai semiasi iš šeimos. Todėl labai svarbu teisingai reaguoti į vaikų elgesį, ypač tada, kai jiems kažkas nepasiseka.

Norėdami padėti savo paaugliui susikurti tinkamą požiūrį į tai, kas vyksta, ir lengviau patirti nesėkmę, atlikite šiuos veiksmus:

Susilaikykite nuo kritikos

Nustokite kaltinti ir barti dėl nesėkmių. Tai nepridės pasitikėjimo ir nepadidins motyvacijos.

Paaiškinkite, kad klaidos nėra mirtinos. Pasakykite jiems, kad nesėkmės ir sėkmės yra įprasta gyvenimo dalis. Jums tereikia suprasti, kas nutiko, ir kitą kartą atsižvelgti į šią patirtį.

Paaiškinkite, kad yra daugybė nuo žmogaus valios nepriklausančių veiksnių ir aplinkybių, į kurias  neįmanoma atsižvelgti. Todėl pralaimėjimų visada bus, iki galo nuo jų apsiginti nepavyks, ir tai normalu.

Išmokite elgtis su savimi su meile ir užuojauta

Paaiškinkite, kad nepaisant aplinkybių, svarbu vengti griežtos kritikos ar įžeidimų. Jei jūsų paauglys smerkia save dėl nesėkmės, paprašykite jo įsivaizduoti, ką tokioje situacijoje jis pasakytų savo geriausiam draugui. Ar jis vadintų jį kvailu ir nevykėliu?

Padėkite ugdyti naujus įgūdžius ir gebėjimus

Savigarba nėra koks nors stabilus dalykas ar nekintantis įvertinimas. Jei paauglys žino, kad tam tikroje srityje jam sekasi, pavyzdžiui, puikiai piešti ar sportuoti, tai gali būti pagrindas ugdyti pasitikėjimą savimi.

Žmonės dažnai linkę nuvertinti savo įgūdžius ir pasiekimus. Jie pripažįsta savo sugebėjimus kaip nenaudingą dalyką arba mano, kad tai gali padaryti absoliučiai visi. Jei pastebite, kad paauglys ką nors daro gerai ir tuo džiaugiasi, pasakykite jam apie tai.

Pažymėkite gerus dalykus, net jei tai iš pažiūros nereikšmingi kasdieniai dalykai: „Atrodo, tau patinka dainuoti“, „Tu toks laimingas, kai grįžai iš pasivaikščiojimo“, „Kokias šaunias figūrėles nupiešei, kas tai? “.

Jūsų komentarų dėka paauglys išmoks suprasti, kas jam patinka, o kas veikia gerai. Jūsų užduotis – padėti jam tai pastebėti ir ugdyti jo gabumus.

Skatinkite jį išbandyti įvairias sporto šakas, užsiimti menu, mokytis kalbų, programuoti ar dar ką nors, kas jį domina. Sėkmė pasirinktoje veiklos srityje padės paaugliui pasitikėti savo jėgomis, susidarys pozityvesnį požiūrį į save.

Kitas geras pasirinkimas – padėti kitiems. Pasiūlykite paaugliui dalyvauti savanoriškoje veikloje, rūpintis broliais ir seserimis, nuveikti ką nors naudingo tėvams. Kai žmogus pamato, kad gali būti naudingas, jis pradeda labiau vertinti save.

Tapkite pozityvaus elgesio modeliu paaugliui

Nepaisant to, kad paaugliai daug laiko praleidžia su savo bendraamžiais ir dažnai turi stabus tarp įžymybių, tėvai vis tiek daro jiems didžiulę įtaką.

Jei mokysite vaiką labiau tikėti savimi ir elgsitės su meile bei užuojauta, bet kartu barsite save už bet kokią klaidą, jis greičiausiai nukopijuos tai, ką mato.

Tapkite pozityvaus elgesio modeliu paaugliui. Neslėpkite savo klaidų, nesėkmių ir rūpesčių bei nerimo. Parodykite, kaip elgiatės su jais. Pavyzdžiui, prieš rimtą susitikimą pakalbėkite apie tai, kaip jaučiatės, bet gerai pasiruoškite, kad galėtumėte puikiai pasirodyti.

Jei esate nusiminę ir prislėgti, paaiškinkite, kaip su tuo susidorojate: kaip priimate savo stipriąsias ir silpnąsias puses, stenkitės elgtis su savimi rūpestingai, su meile ir užuojauta.

 

Psichologiniai metodai, padedantys ugdyti savigarbą ir pasitikėjimą savimi

„Positive Psychology“ svetainėje pateikti penki konkretūs  psichologiniai metodai, kurie gali padėti paaugliui ugdyti savigarbą ir pasitikėjimą savimi.

Bet kuris teigiamas teiginys veikia kaip nedidelė savihipnozė ir gali būti naudinga savigarbai.

Teisingas patvirtinimas: trumpas, konkretus ir prasideda „aš“. Jame yra tik teigiamos frazės, be dalelės „ne“. Pavyzdžiui, užuot sakę „Aš nebijau išreikšti savęs“, galite pasakyti: „Aš įsitikinęs, kad dalinuosi savo nuomone“.

Suformuluotas esamuoju laiku. Yra žodis, apibūdinantis pojūtį. Tai liečia žmogų ir jo elgesį, o ne kitus žmones. Pavyzdžiui, ne „jie klausosi manęs su susidomėjimu“, o „aš sakau įdomių dalykų“.

Padėkite savo paaugliui sudaryti tikslų, kurių jie nori pasiekti, sąrašą. Paprašykite juos užsirašyti ant popieriaus lapo ir pasikabinti matomoje vietoje.

Turėdami omenyje tikslus, padėkite vaikui sugalvoti kai kuriuos teiginius ir paprašykite juos kartoti kelis kartus per dieną. Pavyzdžiui, iš karto po pabudimo ir prieš einant miegoti. Taip pat per pertrauką mokykloje ar kitu konkrečiu paros metu.

Paprašykite savo paauglio fantazuoti – įsivaizduoti, kad jis jau pasiekė savo tikslus. Leiskite jam pabandyti apibūdinti, kokias emocijas jis patiria šio pratimo metu.

Taip pat išmokykite vaiką sekti pažangą. Pavyzdžiui, kiekvienos savaitės ar mėnesio pabaigoje pasižymėkite lape, ką jis pasiekė.

 

Pasitikėjimo savimi sąrašas

Šis metodas padės labiau suprasti savo jausmus ir pasiruošti iššūkiams. Norėdami pradėti, paprašykite savo paauglio pagalvoti apie situaciją, kurioje jis jautėsi pasitikintis. Pateikite šiuos klausimus:

Kokia tai situacija?

Ką tu sakei sau tą akimirką? Kokių minčių kilo?

Kokius pojūčius pajutai?

Ką tu galų gale padarei?

Tada paprašykite paauglio pagalvoti apie atvejį, kai jis jautėsi nepatogiai, susigėdęs ar nusiminęs. Naudokite tuos pačius keturis klausimus.

Kartu išanalizuokite du gautus sąrašus ir atsakykite į šiuos klausimus:

Kokius teigiamus momentus iš pirmosios situacijos galima panaudoti, norint priminti apie savo stipriąsias puses sunkią akimirką?

Ką daryti, kad jaustųsi labiau pasitikintys savimi? Pavyzdžiui, sukurkite savo jausmų vizualizaciją nuo pirmosios situacijos.

Ką galima padaryti kitaip, kai kitą kartą vėl kils netikrumas? Kokie veiksmai suteiks jėgų?

Šis pratimas padės paaugliui suprasti, kad net ir sunkioje situacijoje jo jausmus ir veiksmus galima kontroliuoti.

Stipriųjų pusių paieškos

Šis pratimas padės atrasti savo stipriąsias puses. Pasiūlykite savo paaugliui prisiminti laiką, kai jis buvo geriausias. Pavyzdžiui, jis puikiai išsprendė problemą arba padarė tai, kuo iki šiol didžiuojasi. Pabrėžkite stipriąsias puses, kurias jis parodė tuo metu. Paprašykite paauglio pabandyti mintyse ryškiai atkurti savo patirtį ir užrašyti, koks buvo jo indėlis į tą istoriją ir ką jis patyrė šio proceso metu.

Dar kartą perskaitykite, ką jis parašė, ir pabraukite arba paryškinkite žodžius bei frazes, susijusias su jo asmeninėmis stiprybėmis.

Pasiekimai ir pergalės

Šis metodas ypač tinka kūrybingiems žmonėms. Pakvieskite savo paauglį sukurti koliažą ir užpildyti juos stiprybėmis, pasiekimais ar savybėmis, kurias jie vertina savyje.

Kartu išanalizuokite du gautus sąrašus ir atsakykite į šiuos klausimus:

Kokius teigiamus momentus iš pirmosios situacijos galima panaudoti, norint priminti apie savo stipriąsias puses sunkią akimirką?

Ką daryti, kad jaustumeisi labiau pasitikintis savimi? Ką galima padaryti kitaip, kai kitą kartą vėl kils netikrumas? Kokie veiksmai suteiks jėgų?

Šis pratimas padės paaugliui suprasti, kad net ir sunkioje situacijoje jo jausmus ir veiksmus galima kontroliuoti.

Tokį projektą galite padaryti ant popieriaus naudodami dažus ir flomasterius arba padaryti jį projektavimo programoje naudodami paruoštus šablonus ir paveikslėlius.

Kartu galite pasirinkti konkrečią koliažo temą. Pavyzdžiui, paprašykite paauglio parašyti priežastis, kodėl jis yra geras draugas, sūnus ar dukra, moksleivis ir apskritai žmogus.

Ką daryti prieš mirtį?

Šis pratimas padeda išryškinti prasmingus tikslus, susijusius su asmeninėmis vertybėmis. Galite tai daryti su vaiku – pravers abiem.

Kuo aiškiau paauglys supras, ko siekia, tuo daugiau pastangų jis galės įdėti, kad pasiektų tai, ko nori. Tai savo ruožtu padės jam pastebėti savo sėkmę, kuri taps pasitikėjimo savimi pagrindu.

Padalinkite lapą į tris stulpelius. Paprašykite paauglio pirmame stulpelyje parašyti, ką jis norėtų pasiekti prieš mirtį. Kad išvengtumėte per didelių ir sudėtingų tikslų, iškelkite sąlygą – tai turi būti įgyvendinama per vienerius metus.

Tegul vaikas antrame stulpelyje užrašo asmeninę kiekvieno tikslo motyvaciją. Kodėl jam tai svarbu? Kaip tai padės jam prasmingai užpildyti savo gyvenimą?

Trečiame stulpelyje paprašykite paauglio įvertinti visų antrojo stulpelio elementų svarbą. Leiskite jam naudoti skalę nuo 0 iki 10, kur 0 visai nereikšminga, o 10 yra nepaprastai svarbu.

Pratimo pabaigoje paauglys turės prasmingų gyvenimo tikslų sąrašą – tai pirmasis žingsnis pasitikėjimo savimi link.

“YouTube” vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą