Kiekvienas žmogus yra unikalus, tačiau atidžiau įsižiūrėjus pastebėsite panašius kūno bruožus, kurie atsiranda skirtingose ​​žmonių grupėse. Šią savybę pastebėjo psichologai Williamas Sheldonas ir Ernstas Kretschmeris. Abu specialistai dirbo su asmenybės tipologijomis ir nustatė tiesioginį ryšį tarp kūno tipo ir žmogaus asmenybės.

Išsiaiškinkime jų kūno sudėjimo klasifikaciją ir tas psichologines savybes, kurios yra paslėptos po išoriniais žmogaus požymiais.

 

Turėtų vengti greito maisto

Sheldonas ir Kretschmeris nustato tris pagrindinius kūno tipus. Pagal Sheldono tipologiją yra ektomorfai, mezomorfai ir endomorfai. Kretschmerio tipologija apima skirstymą į astenikus, atletikus ir piknikus.

Ektomorfai arba astenikai – tai liekni žmonės su neišreikštais raumenimis, siaurais pečiais, siaura krūtine, aukšti, ilgomis pėdomis ir ilgais pirštais, aukštu kaklu ir stačiakampe galvos forma. Jie turi plonus dubens kaulus, siaurus klubus, neišsivysčiusius krūtinės raumenis, o moterų krūtys paprastai būna mažos.

Ektomorfams gana sunku priaugti svorio, ypač raumenų masės. Sunkiai treniruojantis jie tampa veržlūs, bet ne raumeningi.

Šie žmonės pasižymi dideliu medžiagų apykaitos greičiu, o tai padeda jiems išlikti liekniems visą gyvenimą. Tačiau dėl mažos raumenų masės jų riebalinio audinio tūris gali būti didesnis nei įprastai, net jei jie išoriškai liekni.

Dėl savo kaulų trapumo astenikai yra jautresni traumoms ir lūžiams. Dėl šios priežasties jiems tinka saikingi aerobiniai pratimai, tokie kaip plaukimas, joga ar važiavimas dviračiu.

Astenikai turėtų vengti greito maisto. Net esant greitai medžiagų apykaitai ir išlaikant išorinę harmoniją, šis maistas negali būti vadinamas sveiku. Juk žala iš jo pasireiškia ne tik išoriniais antsvorio požymiais, bet ir vidinių medžiagų apykaitos procesų sutrikimu bei organizmo intoksikacija.

Kalbant apie psichoemocinį komponentą, ektomorfai arba astenikai atstovauja mūsų visuomenės „protui“. Tarp jų labiau paplitę intelektualiniai darbuotojai (mokslininkai, mokytojai, tyrėjai). Juos taip pat dažnai galima pamatyti kūrybinėse gretose, jie dievina meną ir literatūrą. Fizinis darbas jiems nepriimtinas.

Bendraudami su kitais, astenikai mėgsta mokyti ir demonstruoti savo plačias žinias. Jiems svarbu, kad jie galėtų atvirai išsakyti savo poziciją. Jie teikia pirmenybę konkretumui ir faktams. Šie intelektualai labai ilgai galvoja prieš nuspręsdami imtis konkrečių veiksmų.

Silpnosios astenikų savybės apima daugiau teorijos jų gyvenime nei konkrečios praktikos. Dažnai jiems sunku pasiekti savo tikslų. Išimtis taikoma kūrybinių profesijų darbuotojams.

Patyrę fizinę traumą, astenikai atsigauna tik po ilgo laiko. Tačiau psichologinius sukrėtimus jie gali ištverti geriau, palyginti su kitais tipais.

 

Labai greitai priauga raumenų masės

Mezomorfai arba atletikai yra visiška priešingybė astenikams. Šie žmonės turi ryškiai matomus raumenis, plačius pečius, vidutinį ūgį, kvadratinę galvą, išvystytus krūtinės ir šlaunų raumenis, išraiškingas blauzdas. Galūnės taip pat vidutinio ilgio, rankos vidutinio dydžio, kvadratinės.

Mezomorfai labai greitai priauga raumenų masės. Net jei nėra reguliarių treniruočių, jų kūnas turi iškilius raumenis.

Tačiau ir atletikai gali greitai priaugti riebalų masės. Todėl jiems svarbu sportuoti. Tačiau reikia atidžiai pasirinkti treniruočių tipą. Viena vertus, kad nesusidarytų raumenų masės perteklius, o kita vertus, per lengvos treniruotės neleis jiems efektyviai sumažinti riebalų masės.

Atletikams geriau laikytis labiausiai subalansuotos mitybos, tam tinka Viduržemio jūros dieta.

Kalbant apie psichoemocines mezomorfų ir sportininkų savybes, jas galima vadinti visuomenės „stiprumu“. Šie žmonės tiesiog sukurti fiziniam darbui. Jei atletiko tipo žmogus mažai juda, jis tampa vangus ir nedarbingas. Štai kodėl sportininkai visada turi palaikyti gerą formą ir reguliariai mankštintis.

Lyderiai dažnai randami tarp sportininkų, todėl jiems labai svarbu visapusiškai išreikšti save. Jie turi „konkurencinę dvasią“, todėl nemėgsta dalykų, kurie jiems būna lengvi. Jie turi sunkiai dirbti, kad pasiektų savo tikslą.

Derantis su atletikais (sportininkais) būtina palikti jiems galimybę pateikti savo pasiūlymus ir koregavimus. Jie taip pat mėgsta reikšti savo nuomonę ir vertina tai, kai pabrėžiamas jų statusas.

Tarp mezomorfų silpnybių galima pastebėti veiksmų impulsyvumą. Jiems sunku valdyti savo emocijas. Jie išsiskiria gana silpna psichika ir stipria valia. Dėl šios priežasties, patyrusiems nesėkmę, atletikams labai sunku susigaudyti ir tęsti kovą.

Pykčio įkarštyje jie įsiunta, bet lengvai ir greitai atslūgsta.  Sportininkai greitai atsigauna po fizinių sužalojimų, tačiau po psichologinio streso gali gana ilgai išlikti „sulaužytos“ būsenos.

 

Joms būdingas obuolių arba kriaušių figūros tipas

Endomorfai ar piknimai (iškylaujantys) turi stambų kūno sudėjimą. Tai žemo ūgio žmonės su stambiais kaulais ir neišsivysčiusiais raumenimis.

Jie turi trumpą kaklą, trumpas galūnes, mažas pėdas, mažas kvadrato formos rankas ir trumpus pirštus. Suapvalinta galvos forma. Moterys turi dideles krūtis. Joms būdingas obuolių arba kriaušių figūros tipas. Gana daug riebalų masės, kuri susitelkia pilvo, sėdmenų, šlaunų, nugaros ir rankų srityse.

Kad ir kiek treniruotųsi, bet nepasiekia raumenų apibrėžimo. Kitas bruožas – neišreikšta blauzdos raumenų forma.

Šie žmonės turi lėtą medžiagų apykaitą. Dėl šios priežasties jiems labai sunku numesti riebalų masę.

Todėl jie turi laikytis mažai kalorijų turinčios dietos, kai yra didelis fizinis aktyvumas. Kalbant apie mitybą, svarbiausia nepersistengti, nes… Kai kurios dietos gali dar labiau sulėtinti medžiagų apykaitą.

Psichoemociniu požiūriu piknikai yra visuomenės „aistra“. Jie daro tik tuos dalykus, kuriuos yra tikrai linkę daryti. Štai kodėl endomorfui taip svarbu rasti mėgstamą dalyką gyvenime. Tokie žmonės labai prastai atlieka savo darbą.

Piknikai nepriklauso nuo kitų nuomonės, jiems labai svarbu būti harmonijoje su savimi. Komfortas apskritai vaidina pagrindinį vaidmenį jų gyvenime. Jie nemėgsta kęsti nepatogumų ir netgi gali elgtis žiauriai vardan savo gerovės ir patogumo.

Į tai svarbu atsižvelgti kuriant santykius su kaprizingomis ir išrankiomis „iškylautojų“ tipo žmonėmis. Jie turi sudaryti kuo patogesnes sąlygas bendradarbiauti. Nieko jiems negalima primesti iš išorės, kitaip jie įneš visišką chaosą į visus reikalus.

Piknikai visada iškelia savo interesus aukščiau kitų. Tačiau jų stiprybė – fanatiška tarnystė mėgstamam tikslui.

„Iškylautojų“ silpnybė – padidėjęs jautrumas ir kaprizingumas, žiaurumas ir savanaudiškumas.

 

Reikėtų atidžiau dirbti su savimi

Gryni kūno tipai tarp žmonių yra gana reti. Paprastai viename žmoguje iš karto atsiranda dviejų ar net trijų tipų bruožai.

Norėdami suprasti, kuriam tipui priklausote, turite suskaičiuoti kiekvieno tipo ženklų skaičių ir procentais išryškinti pirmaujančius ir papildomus. Dažniausiai žmogus turi 80/20 arba 70/30 ir nedidelį procentą trečiojo kūno sudėjimo potipio požymių.

Tačiau pasitaiko 50/50 proporcijos atvejų, kai dviejų kūno tipų požymių būna lygiai per pusę. Šie žmonės turi daugiau galimybių save realizuoti, nes… jie turi dviejų tipų pranašumus vienu metu. Tačiau turės ir daugiau trūkumų, vadinasi, reikėtų atidžiau dirbti su savimi.

Apibendrinant visa tai, kas išdėstyta pirmiau, klasifikuodami kūno tipus galima atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

Astenikai / ektomorfai yra intelektualai, kurie nekenčia fizinio darbo, idealiai tinka kūrybinei savirealizacijai. Jie sunkiai ištveria fizinius sužalojimus, tačiau yra atsparūs emociniams sukrėtimams.

Atletikai/mezomorfai yra kovotojai, žlugdantys kitus lyderiai, kurie nesėdi vietoje. Tie, kurie sugeba įveikti sunkius išbandymus, kol likimas jiems būna palanku, bet kai tik įvyksta perdegimas,  iškart nustoja kovoti.

Piknikai/endomorfai yra aistringos prigimties, visame kame ieškantys malonumo ir paguodos. „Gumos tempėjai“  nemėgstamame darbe ir fanatiški norimos veiklos srities profesionalai. Galintys imtis kraštutinių priemonių vardan savo interesų.

Dabar mes žinome pagrindinę kūno tipų klasifikaciją. Kieno bruožus atradote savyje, ar sutinkate su savybėmis? Mylėkite save ir tobulėkite.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą