Reprodukcijos požiūriu seksas yra būtinas žmonijos tęstinumui, tačiau dauguma seksualinių veiksmų yra skirti malonumui gauti, o ne palikuonims susilaukti. Tai daro tiesioginį poveikį paaugliams, o jų seksualinių kontaktų užkirsti tiesiog neįmanoma.

 

Skatinti teigiamą paauglių požiūrį į šeimos planavimo ir atsakingos tėvystės formavimą

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kas dvidešimtas pasaulio paauglys kasmet užsikrečia lytiniu būdu plintančiomis ligomis. Vaikų sifilio dažnumas per pastaruosius trejus metus Rusijoje padidėjo net 77 kartus. Remiantis Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 1997 metais beveik kas dešimtas abortas buvo atliktas 14–19 metų mergaitėms ir merginoms. Sąvoka „jauna motinystė“ taikoma, kai vienas iš dešimties naujagimių gimsta motinai iki dvidešimties metų. Be jokios abejonės, šiuolaikiniame greitai kintančiame pasaulyje reikia suteikti jauniems žmonėms kuo didesnį prieinamą ir patikimą informaciją apie saugaus sekso principus ir metodus.

Pagal Rusijos švietimo akademijos (RAO) apibrėžimą, lytinis švietimas yra medicininių, psichologinių, pilietinių ir pedagoginių priemonių sistema, kuria siekiama formuoti vaikų, paauglių ir jaunimo teisingą požiūrį į lyties, seksualinės moralės ir seksualinio gyvenimo problemas. Lytinio švietimo užduotys  – tai reiškia įteigti abiejų lyčių paaugliams pagrindinius bendravimo ir supratimo įgūdžius, taip pat galimybę priimti pagrįstus sprendimus: teigiamą paauglių požiūrį į sveiką gyvenseną, šeimos planavimo ir atsakingos tėvystės formavimą, paauglių fizinės ir reprodukcinės sveikatos apsaugą, pasitelkus lytinio švietimo metodus.

Tai yra teikti moksleiviams kompetentingą informaciją, kuri leistų suprasti, kas su jais vyksta, taip pat padėtų jiems prisitaikyti prie pokyčių, vykstančių brendimo metu ir išgyventi šį sunkų suaugimo etapą, patiriant kuo mažiau psichologinio pobūdžio problemų

Pagal specialiai parengtą klausimyną, kai kuriose Rusijos mokyklose buvo atlikta anoniminė 778 14–17 metų paauglių apklausa, iš kurių 384 buvo berniukai ir 394 mergaitės. Klausimynas buvo parengtas kartu su psichologais ir socialiniais darbuotojais. Jame pateikta daugiau nei šimtas klausimų, leidžiančių įvertinti moksleivio šeimos psichologinį klimatą, amžių, kai atsiranda seksualinis susidomėjimas, požiūrį į šeimą ir santuoką bei supratimą apie kontracepciją. Psichologinio klimato šeimoje tyrimas (įskaitant intymių santykių klausimų aptarimą) atskleidė pasitikėjimo savimi, draugišką atmosferą 63 proc. šeimose, o įsitempusią, nedraugišką – 31 proc. ir nervingą bei abejingą – 6 proc.

 

Šiame amžiuje moksleiviai daug dėmesio skiria ir savo išvaizdai

Be to, per apklausą paaiškėjo, kad  20 proc. atvejų suaugusieji vengia kalbėti su vaikais intymiomis temomis, 16 proc. tėvų reaguoja į vaikus, tačiau be didelio noro, o kai kuriose šeimose (1 proc.) šios temos griežtai draudžiamos. Trys ketvirtadaliai apklaustųjų pasitiki savo šeimos nariais, o beveik pusė (48 proc.) savo artimiausiu žmogumi, su kuriuo sieja asmeninės temos ir problemos vadina mama, trečdalis – broliu ar seserimi ir tik 12 proc. – tėvu. Taip pat paaiškėjo, kad dukros tėčiais pasitiki 6 kartus rečiau nei sūnūs. Deja, kas ketvirtas paauglys (26 proc.) šeimoje neturi artimo žmogaus. Pažymėtina tai, kad tėvai dalyvauja diskusijose su vaikais apie su amžiumi susijusius kūno pokyčius. Tik 40 proc. šeimų tėvai šia tema kalbėjosi su vaikais, o patys tėvai tokį pokalbį inicijavo 42 proc. atvejų.

Nepaisant paauglių supratimo apie artėjančius brendimo pokyčius, 82 proc. moksleivių tai priima lengvai, 4 proc. paauglių mano, kad jų seksualinė raida smarkiai atsilieka nuo bendraamžių. Tuo tarpu likusius, kuriuos jaudina savo kūno pokyčiai ir kuriuos dauguma jų turi ( 71 proc.) pasireiškia dirglumo, pykčio, nepasitenkinimo ir nesąmoningų norų pavidalu.

Šiame amžiuje moksleiviai daug dėmesio skiria ir savo išvaizdai. Remiantis anketa, 58 proc. tuo visiškai patenkinti, 22 proc. yra neabejingi išoriniams duomenims, likusieji randa įvairių trūkumų savyje. Be to, merginos tris kartus dažniau susiduria ir yra nepatenkintos savo išvaizda. Kartu su brendimo pokyčiais atsiranda ir auga susidomėjimas ir seksualiniais santykiais: 75 proc. jis atsiranda 12–14 metų paaugliams.

Bendravimo poreikis su priešingos lyties atstovais atsiranda vidutiniškai 12–13 metų amžiaus (70 proc.). Ir tik 5 proc. 16-17 metų paauglių šio poreikio nėra. Pusė visų amžiaus grupių moksleivių patiria meilės būseną, ketvirtadalis apklaustųjų jau būna nusprendę pabučiuoti savo meilės objektą, o apie 49 proc. užsiima masturbacija.

Per apklausą paaiškėjo, kad 32 proc. respondentų jau turėjo lytinių santykių, o trečdalis pažymėjo, kad jie yra reguliarūs. Tuo tarpu 14-17 metų seksualiai aktyvių paauglių skaičius padidėjo nuo 21 proc. iki 42 proc. Vienas iš trijų seksualiai aktyvių paauglių turi daugiau nei vieną seksualinį partnerį.

 

Kai kuriose mokyklose mažiau nei 25 proc. žino, kas yra kontracepcija

Beveik pusė neturinčių seksualinės patirties nori ją įgyti, o kiti nori paeksperimentuoti. Bet per apklausą paaiškėjo, kad paaugliai tam nėra fiziškai pasiruošę (54 proc.). Visų pirma, nenoras prisiimti didelės moralinės atsakomybės (39 proc.). Ir tik ketvirtadalis bijo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų. Apskritai didžioji dauguma (85 proc.) 14–17 metų moksleivių teigiamai žiūri į lytinį gyvenimą ir tik vienetai neigiamai, o likę tiesiog neabejingi (daugiausia 14 metų amžiaus grupėje). Respondentų teigimu, 80 proc. jų žino „viską arba daug“ apie lytinius santykius, kiti – „nedaug“ arba „mažiau nei jų bendraamžiai“.

Išsiaiškinę šaltinius, iš kurių moksleiviai semiasi informacijos apie intymius santykius, tyrėjai nustatė, kad dažniausiai tai yra spausdintinės laikmenos (55 proc.), filmų ir vaizdo įrašų gamyba (54 proc.), retais atvejais – mokykla ir šeima (21 proc. ir 15 proc.). Labai svarbu, kad tik pusė paauglių, o kai kuriose mokyklose mažiau nei 25 proc. žino, kas yra kontracepcija. Nepaisant to, apie 60 proc. jų yra seksualiai aktyvūs. Tuo tarpu tik du trečdaliai teigia, kad kontracepcija yra „bendras reikalas“ , o ne vien vyro ar moters. Apie 30 proc. seksualiai aktyvių paauglių nenaudoja jokių kontraceptinių priemonių.

Apie 40 proc. seksualiai aktyvių mokinių nesikonsultuoja kontracepcijos klausimais su savo partneriu. Viena iš paplitusių paauglių klaidingų nuomonių yra ta, kad nutraukti lytiniai santykiai yra veiksmingas nėštumo prevencijos būdas. Apie 73 proc. paauglių ateityje svajoja apie vedybas. Dauguma jų (daugiau nei 70proc.) tikisi susituokti būdami 20–25–30 metų ir beveik kas dešimtas susituoktų dabar arba dar anksčiau (iš jų 55 proc. yra 14 metų).

 

Paaugliams įdomiausios temos yra kontracepcija paauglystėje, lytiškai plintančios ligos

Per apklausą buvo išsiaiškinta, kad daugumai respondentų būsimos santuokos sudarymo metu partnerio nekaltybė nėra būtina sąlyga.

Tyrimas taip pat patvirtino vadinamąjį paauglių dvigubos seksualinės moralės reiškinį, kai yra didesnė vyrų seksualinio aktyvumo tolerancija, o maždaug pusė merginų norėtų tuoktis su seksualiai patyrusiu vyru. Paauglių žinių apie lytiškai plintančias ligas analizė parodė, kad 9 proc. nieko apie jas nežino, o pusė žino „labai mažai“. Labiausiai žinomi tarp lytiniu keliu plintančių ligų yra AIDS ir sifilis (atitinkamai 81 proc. ir 72 proc.). Beveik pusė žino apie gonorėją ir tik keli – apie herpesą, chlamidiją ir kitas infekcijas. Remiantis anketos duomenimis, nustatyta 2 proc. moksleivių, turinčių lytinių susirgimų. Tai yra 7 proc. seksualiai aktyvių asmenų. Du trečdaliai jų pranešė apie nesaugų seksą ir kad beveik visi turi kelis seksualinius partnerius.

Paaugliams įdomiausios temos yra kontracepcija paauglystėje, lytiškai plintančios ligos ir jų atpažinimo metodai, abortų žala, nėštumo požymiai.

Apibendrinant tyrimo rezultatus, tyrėjai priėjo prie išvados, kad didelis paauglių seksualinis aktyvumas susijęs su padidėjusiu lytiniu keliu plintančių ligų ir ankstyvojo nėštumo atvejų skaičiumi. Todėl būtina juos teisingai informuoti lytinio švietimo ir auklėjimo klausimais.

Be to, tyrėjai pažymėjo menką šeimos ir mokyklos vaidmenį, kurios iš esmės yra galingi veiksniai formuojant paauglių pasaulėžiūrą jų lytinio švietimo procese. Nustatytas poreikis stiprinti šiuos lytiškumo ugdymo ir auklėjimo skyrius: kontracepcijos metodus, lytinių organų ligų prevenciją ir reprodukcinės sveikatos išsaugojimą.

 

parengta pagal aif.ru

4 KOMENTARAI

  1. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across
    a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you,
    you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking
    intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this
    in my hunt for something relating to this.

  2. Howdy just wanted to give you a quick heads up and
    let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
    I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
    internet browsers and both show the same results.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą