Įprastai mergaičių brendimas prasideda nuo 8 iki 13 metų, o berniukams kiek vėliau – nuo ​​9 iki 14 metų. Šį procesą skatina hormonai, kurie gaminami pagumburyje ir hipofizėje. Tai, kada berniukas ar mergaitė pradeda augti, priklauso nuo daugelio veiksnių. Genetika vaidina svarbų vaidmenį. Jei tėvai pradėjo bręsti anksti, greičiausiai vaikas  taip pat anksčiau nei kiti vaikai. Ir atvirkščiai. Įdomu tai, kad šis modelis dažniau pastebimas tarp tėvų ir sūnų.

 

Šiuolaikiniai vaikai bręsta anksčiau

Brendimo procesui įtakos turi ir tai, kaip vyko nėštumas ir gimdymas, ar nebuvo komplikacijų, kokius vaistus mama vartojo nėštumo ir žindymo metu, kaip vaikas augo ir vystėsi po gimimo, kokiomis ligomis sirgo, kokį turėjo krūvį, ar nepatyrė streso.

Apskritai šiuolaikinių vaikų brendimas įvyksta pusantrų metų anksčiau nei ankstesnėse kartose. Gydytojai tai sieja su žalingais veiksniais, su kuriais susidūrė mūsų visuomenė, ypač „pseudohormonais“.

Tam turi įtakos ir antropogeninės kilmės cheminės medžiagos: pesticidai, bisfenolis A, ftalatai, kurių yra maisto produktuose, naudojami plastikinių gaminių, plataus vartojimo prekių ir sintetinių ploviklių gamybai. Jie yra „įmontuoti“ į žmogaus kūną ir gali sukelti įvairias ligas, įskaitant brendimo proceso sutrikimus.

Gydytojai atkreipia dėmesį ir į šiuolaikinių vaikų nutukimo problemą. Perteklinis svoris neigiamai veikia brendimą: jis gali prasidėti per anksti arba, atvirkščiai, vėlai. Yra dar vienas neigiamas momentas. Jei turite antsvorio, atsiranda disbalansas tarp moteriškų ir vyriškų hormonų – estrogenų ir androgenų. Ir tai kupina pasekmių. Mat vyriškų hormonų perteklius mergaitėms gali sukelti menstruacijų sutrikimus ir pernelyg didelį kūno plaukų augimą. Antsvorio turintiems berniukams gali sumažėti vyriškų hormonų kiekis, o tai sulėtins brendimo procesą.

Priešinga situacija, kai paaugliai laikosi griežtų dietų, taip pat turėtų sunerimti tėvus.

Trūkumas arba staigus svorio kritimas irgi gali sutrikdyti brendimą. Bet tai turi įtakos vaisingajai funkcijai, tai yra galimybėms ateityje tapti tėvais.

Dėl aktyvios testosterono gamybos berniukai pradeda bręsti maždaug nuo 9 metų amžiaus. Pirmasis požymis yra sėklidžių padidėjimas kapšelyje. Tada maždaug 10-11 metų vaikui pradeda augti gaktos ir pažastų plaukeliai. 12-13 metų amžiaus vyriškas lytinis organas padidėja – pirmiausia ilgis, o paskui storis.

Apsilankę pas gydytoją sunerimę tėvai teiraujasi, ar berniuko „kelnėse“ viskas gerai, ar lytiniai organai normalaus dydžio. Turite suprasti, kad jis didėja ne brendimo pradžioje, o proceso viduryje. O berniukui, kaip vyrui ateityje, pagrindinė reikšmė yra ne varpos, o sėklidžių dydis. Būtent juose gaminamas „pagrindinis“ vyriškas hormonas – testosteronas. Štai į ką tėvai turi atkreipti dėmesį.

Standartinis berniukų augimo modelis yra toks: pirmiausiai padidėja sėklidės, tada pradeda sparčiai augti plaukai ir padidėja varpa. Jei seka skiriasi, tėvai turi kreiptis į vaikų endokrinologą. Gydytojas išsiaiškins, ar tai normalu, ar patologija.

Atskirai verta paminėti pirmuosius „šlapius sapnus“ – nevalingą ejakuliaciją, kuri dažniausiai įvyksta naktį sulaukus 13–15 metų. Tai yra norma ir viena iš brendimo apraiškų. Tėvai neturėtų dėl to jaudintis. Bet jūs turite paruošti vaiką tokiems jo kūno pokyčiams, kad jis iš anksto apie tai suprastų.

13-15 metų berniukams pradeda formuotis ūsų ir barzdos užuomazgos. Tai pavieniai smulkūs plaukeliai, labiau panašūs į pūkus. Tik 16-20 metų jie tampa kietesni ir virsta vyriškomis ražienomis.

Be aktyvaus plaukų augimo ir lytinių organų pakitimų, 13–15 metų paaugliai pradeda sparčiai augti:  berniukai pradeda augti 8–12 cm per metus. Po 3-4 metų augimo tempas mažėja.

Atsiranda ir antrinės seksualinės charakteristikos: gerklų kremzlės pakitimai ir balso „lūžinėjimas“, pečių pločio padidėjimas. Tam įtakos turi pagrindinis vyriškas hormonas – testosteronas, kuris berniukams gaminamas sėklidėse.

 

Menstruacijų gausa ir skausmai priklauso nuo įvairių veiksnių

Dėl aktyvios moteriškų lytinių hormonų (estrogenų) gamybos mergaitėms brendimas prasideda maždaug nuo 8 metų. Įprastai pirmiausia padidėja pieno liaukos, vėliau pradeda aktyviai augti plaukai pažastyse ir gaktos srityje.

Jei tėvai pastebi, kad mergaitės pieno liaukos nepadidėjusios, bet yra gaktos ir pažasties plaukų, geriau kreiptis į gydytoją. Tai gali būti dėl padidėjusios androgenų (vyriškų hormonų) gamybos.

11–13 metų mergaitėms paprastai prasideda menstruacijos. Paprastai prieš tai atsiranda lengvų, nekraujingų išskyrų, taip pat gali skaudėti pilvo apačią.

Pirmųjų menstruacijų trukmė gali svyruoti nuo 3 iki 7 dienų, o jos būna po 21-40 dienų. Svarbu suprasti, kad mergaičių menstruacinis ciklas nustatomas ne iš karto. Per 2-3 metus nuo pirmųjų menstruacijų pradžios gali atsirasti sutrikimų. Tai nėra blogai. Bet jei nuo pirmųjų mėnesinių praėjo daugiau nei 3 mėnesiai, o kitos neatėjo, reikia kreiptis į ginekologą ar endokrinologą.

Menstruacijų gausa ir skausmai priklauso nuo įvairių veiksnių: mitybos, ligų, paveldimumo. Šiuos klausimus reikia aptarti individualiai su gydytoju.

Tuo pačiu metu mergaitėms išsivysto antrinės seksualinės savybės: padidėja dubens dydis ir poodiniai riebalai persiskirsto pagal moterišką tipą (riebalų nusėdimas ant sėdmenų ir šlaunų). Svarbu apie tai pasakyti merginai, kad ji nebijotų, kaip keičiasi jos figūra.

Tačiau svarbu stebėti mitybą, nes šiuo laikotarpiu paauglių apetitas didėja. Jei mergina pradeda aktyviai valgyti angliavandenių turintį maistą, gali priaugti per didelis svoris, o tai daro įtaką ne tik  kompleksams, bet ir atsiranda sveikatos problemų.

Ankstyvas brendimas gali būti rimtos ligos požymis. Jei pirmieji brendimo požymiai atsiranda mergaitėms iki 8 metų, o berniukams iki 9 metų, tai byloja apie ankstyvą brendimą (PPD). Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į endokrinologą. Tas pats pasakytina ir tais atvejais, kai brendimas prasideda tik 13–14 metų amžiaus.

Šiems vaikams gali būti sutrikęs vaisingumas ir yra rizika, kad ateityje jie susidurs su reprodukciniais sunkumais. Be to, tai gali sukelti psichologinį diskomfortą, nes vaikas laikys save kitokiu nei visi kiti. Be to, esant ankstyvam brendimui, vaikų „augimo zonos“ užsidaro. Laiku nustačius problemą, vaikas gali būti išgydytas be pasekmių ateičiai.

Kas gali sukelti priešlaikinį brendimą ar uždelstą brendimą? Tiesą sakant, yra daug veiksnių: smegenų, kiaušidžių, antinksčių navikai, skydliaukės patologija (hipotirozė), genetinės ligos.

Atkreipdami dėmesį į vaikų brendimo požymius, tėvai gali stebėti, ar su vaiko sveikata viskas tvarkoje. Be to, svarbu kalbėti apie tai, kad būtų galima laiku aptarti su vaiku. Būtent tėvai turėtų vaikams pasakoti, kaip jiems augant keičiasi jų organizmas.

Kitaip vaikai informaciją gaus iš interneto ar iš kiemo draugų, bet tokios „žinios“ visiškai nenaudingos. Be to, jie gali net pakenkti. Vaikams geriau klausti tėvų. Ir jie savo ruožtu neturėtų būti drovūs, o kuo išsamiau atsakinėtų į klausimus.

 

„YouTube“ vaizdo įrašai

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą