Padidėjęs neuronų skaičius verčia paauglį jaustis ir visagaliu, ir tuo pačiu bejėgiu. Jis jau moka valdyti pasaulį, nori tai daryti, bet jam neleidžiama. Tada ir prasideda agresyvios išdaigos ir emociniai svyravimai. Archyvo nuotrauka

Tėvai paauglių krizės laukia su baime. Jie bijo ne veltui: šiuo laikotarpiu maištauja net patys mieliausi ir paklusnūs vaikai. Bet išmintingi suaugusieji supranta: vaikas auga, ir tai nėra tik nuotaikų kaita.  Ir jo smegenys vis dar vystosi ir keičiasi. Kas su juo vyksta ir ar įmanoma jį paveikti?

 

  1. Hormonų poveikis

Hormoninis brendimas yra pačiame įkarštyje, pasikeitęs fonas veikia visus kūno organus. Ir smegenyse taip pat. Vaikas išgyvena tuos pačius pojūčius kaip ir moterys, sergančios PMS. Be to, ši būsena gali tęstis mėnesius ar net metus. Žinoma, tai nėra pasiteisinimas dėl maištavimo, neklausymo prie priešgyniavimo, bet vis dėlto nereikėtų per daug reikalauti iš vaiko.

  1. Dienos režimas

Paaugliui reikia daug miegoti. Norma yra iki 10 valandų, nes per tą laiką smegenys pakankamai pailsi ir atsigauna. Neišsimiegojus sumažina galimybę išmokti naujų dalykų ir gerai juos įsisavinti.

  1. Pažeidžiamumas

Paauglių slopinimo procesai sulėtėja. Tada juos daug lengviau sugundyti ir palenkti prie rizikingų veiksmų ir žalingų įpročių. O po to paprasčiausiai  jau negali laiku sustoti. Todėl pagrindinis dalykas yra  tarpusavio pasitikėjimo santykiai su vaikais.

  1. Pradeda dominti kitų nuomonė

Abstraktus mąstymas pradeda formuotis paauglystėje  ir vaikai patys sau nebėra visatos centras. Tai laikotarpis, kai juos pradeda dominti kitų nuomonė. Ypač bendraamžių. Todėl tikrai neverta bandyti  pamokslais ir moralais daryti jiems priešingą poveikį. Nepadės ir nepatikės. Bet jie  gali išklausyti praktinių patarimų.

  1. Brendimo įkarštis

Šis svarbus procesas yra susijęs su emocijomis smegenyse, todėl vaikai nuoširdžiai  teisingai nesuvokia daug dalykų. Jie bando suprasti savo besikeičiantį kūną, susidoroti su emocijų sprogimu. Vėlgi, ilgi aiškinimai ir pamokymai bus nenaudingi, jie net nenorės jų girdėti. Jiems reikia trumpų, aiškių, įtikinamų dalykų, kuriuos paauglys priima ir supranta.

  1. Smegenys yra pervargusios

Augantis paauglys vis dar kovoja. Jis įpratęs gyventi senoviškai, naudojant nebeveikiančius metodus. Bet besikeičiantis kūnas jam vis dar nėra visiškai suprantamas. Prasideda konfliktai ir nesutarimai su savimi. Pagrindinis dalykas yra nebrukti jam to per jėgą, ko jis nenori. Nereikia bandyti jo suprasti, kai jis nesupranta savęs. Pagrindinis dalykas yra mylėti  jį ir elgtis sąžiningai.

  1. Didėja nervinių jungčių skaičius

Padidėjęs neuronų skaičius verčia paauglį jaustis ir visagaliu, ir tuo pačiu bejėgiu. Jis jau moka valdyti pasaulį, nori tai daryti, bet jam neleidžiama. Tada ir prasideda agresyvios išdaigos ir emociniai svyravimai. Idealu būtų sukurti jam tokią situaciją, kurioje jis  būtų nuolat užimtas ir galėtų nuleisti garą bei energijos perteklių.

  1. Smegenys vystosi trūkčiojimais

Tai reiškia, kad laikas nuo laiko paauglys keičiasi. Kartais jis atrodys suaugęs, kartais išmintingas, bet tuo pačiu kelerius metus liks vaiku. Todėl reikalauti iš jo racionalių suaugusiųjų veiksmų  būtų netikslinga ir nenaudinga.

  1. Fizinis smegenų augimas

Berniukų smegenys pasiekia maksimalų dydį iki 14 metų. Šiuo metu mergaitės jau 3 metus yra suaugusios – jų smegenys visiškai susiformuoja sulaukus 11 metų.

  1. Atsiranda paslėpti procesai

Brendimo laikotarpis, spartus neuronų augimas – visa tai iškelia į paviršių anksčiau paslėptus procesus. Anksčiau nepastebėtos neurologinės ar psichologinio pobūdžio sutrikimai tampa matomos. Paauglystėje gali pasireikšti pirmosios depresijos, prasidėti valgymo sutrikimai.

Pagrindinis dalykas yra ne paversti vaiką daiktu. Tai gyvas žmogus, turintis savo galimybių ribas. Ir svarbiausia, kad jis galėtų mylėti savo tėvus. Bet kurią krizę galima įveikti kartu.

parengta pagal livescience.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą