Prieš pradėdami seksą, turite nuspręsti, kaip apsisaugosite nuo nepageidaujamo nėštumo ar infekcijų. Archyvo nuotrauka

Seksas yra puiku, jei esate pasiruošę jam. Bet jei mergina ar vaikinas dar nėra jam pasiruošę, tai gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant emocines problemas, lytiškai plintančias ligas, neplanuotą nėštumą. Yra keletas būdų, kaip nustatyti, ar esate pasirengęs seksui. Net ir nusprendę, kad esate pasiruošę seksui, būtinai pasikalbėkite su savo partneriu  ne tik apie savo lūkesčius, bet ir apie apsisaugojimo būdus. Tai užtikrins, kad jūsų pirmoji intymi patirtis bus saugi ir maloni.

 

Labai svarbu žinoti, kad pasitikite savo partneriu

Visi žmonės skirtingi. Sprendimas pradėti intymius santykius yra labai atsakingas veiksmas, todėl būtinai atsižvelkite  konkrečiai į savo situaciją. Seksualiniam debiutui nėra „tinkamo“ laiko. Svarbu viską gerai apgalvoti ir dėti visas pastangas, kad sprendimas būtų priimtas jums tinkamas.

Prieš priimant sprendimą svarbu atsižvelgti į savo moralines vertybes ir įsitikinimus. Jūsų vertybės ir įsitikinimai apibrėžia jūsų asmenybę, todėl turėtumėte pagalvoti, kaip sprendimas mylėtis paveiks tas pačias vertybes ir įsitikinimus, taip pat jūsų gyvenimą apskritai.

Pavyzdžiui, jei intymius santykius, jūsų įsitikinimu,  geriau pradėti po vedybų,  tada pagalvokite, kaip jus paveiks, jei užsiimsite seksu prieš santuoką? Arba jei visada manėte, kad pirmą kartą būsite su mylimu žmogumi, kaip jus paveiktų atsitiktinis seksas su žmogumi, kuriam jūs nieko nejaučiate?

Norint sumažinti riziką lytiškai plintančioms ligoms ir nepageidaujamam nėštumui, svarbu pagalvoti, kokie klausimai jums kyla. Turėdami klausimų sąrašą, bus lengviau nuspręsti, ką dar reikia sužinoti apie seksą.

Paprašykite vyresnio draugo ar patikimo suaugusiojo atsakyti į jūsų klausimus. Jei jums nepatogu kalbėti apie seksą, visada galite ieškoti atsakymų internete.

Seksas yra labai intymi veikla, todėl labai svarbu žinoti, kad pasitikite savo partneriu. Pasitikėjimo trūkumas gali atgrasyti nuo noro mylėtis su tokiu žmogumi.  Taip pat  labai svarbu įsitikinti, kad jūsų partneris yra geras žmogus, kuris jūsų neįskaudins ir nežemins. Numatyti šias prognozes yra sudėtinga, tačiau pateikiame keletą užuominų: jei nesate pasirengę patikėti žmogui savo minčių ar paslapčių, neturėtumėte su  juo užmegzti artimų santykių.

Ne mažiau svarbu išsiaiškinti, ar jūsų santykiai pakankamai subrendę, kad pereitumėte prie sekso? Jei jūsų bendravimas paremtas paviršutiniškais dalykais, tuomet seksą geriau atidėti. Kita vertus, jei manote, kad santykiai padeda jums tobulėti kaip asmenybėms, pradėti seksualinį gyvenimą yra pagrįstas sprendimas.

Ar esate pasirengę aptarti seksą su savo partneriu? Pagalvokite, ar galite kalbėti su juo apie tokius dalykus kaip kontracepcija, lytiniu keliu plintančias ligas  ir kitomis su seksu susijusiomis temomis. Tačiau jei jums nepatogu aptarti šiuos klausimus su savo partneriu prieš seksą, tada labai gerai pagalvokite, kokį sprendimą priimate.

Be savo vertybių ir įsitikinimų, taip pat svarbu atsižvelgti  ir į partnerio/ės nuomonę. Pagalvokite, ar jums  nebus gėda  po to, kad miegojote su šiuo žmogumi? Galbūt tai skamba keistai, bet pabandykite įsivaizduoti save po kelerių metų. Jei nustotumėte susitikinėti su šiuo žmogumi, ar jaustumėte gėdą papasakodami apie jį savo naujajam partneriui/ei? Jei jūsų atsakymas yra teigiamas, tuomet geriausia susilaikyti nuo intymumo.

Įvairiose šalyse seksualinė pilnametystė traktuojama įvairiai. Svarbu atsiminti, kad net ir sutikus, jei dar nesate  sulaukę pilnametystės, tuomet jūsų partneris gali turėti rimtų problemų. Ir jei jūsų partneris dar nesulaukė pilnametystės, tada jums gali kilti šios problemos. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse seksas tarp 16-mečio ir 18-mečio gali būti neteisėtas.

Neretai norėdamas palenkti į savo pusę merginą, vaikinas gali bandyti daryti spaudimą jai,  manipuliuodamas melagingais faktais ir argumentais. Įtikinėjimui dažniausiai naudojami šie teiginiai: „Jei tikrai mane myli, sutiksi“, „Visi užsiima seksu, o kodėl mes ne?“, „Aš būsiu labai švelnus, tau patiks“, „Vis tiek kada nors apsispręsi. Tai kodėl ne dabar?“ ir panašiai.

Bendraamžiai taip pat turi didelę įtaką sprendimui pradėti intymius santykius.  Tačiau priimti sprendimą, ką girdite iš savo bendraamžių, nėra geriausias žingsnis. Be kitų, tai gali būti šios frazės: „Ar tu vis dar  nekalta mergelė?!“, „Aš užsiimu seksu nuo 12 metų“, „Tu niekada to nesuprasi, kol nepabandysi“, „Seksas yra geriausias dalykas pasaulyje. Tu daug prarandi“.

 

Iš anksto aptarkite, kaip elgsitės rimtų pasekmių atveju

Net ir išsiaiškinus su  savo jausmais bei  įvertinus išorines įtakas, vis tiek galite nepriimti sprendimo. Bet jei manote, kad esate pasiruošę ir nejaučiate partnerio ar draugų spaudimo, aptarkite tai su savo partneriu. Galite pasakyti taip: „Atrodo, kad esu pasiruošęs / pasiruošusi seksui. Ką tu manai apie tai?“. Atminkite, kad jūsų partneris/ė nebūtinai gali pasidalinti jūsų norais. Jei jūsų partneris/ė sako, kad ji / jis dar nėra pasiruošę, tuomet turite gerbti jos / jo sprendimą.

Jei jūsų partneris taip pat pasiruošęs pradėti lytinius santykius, turėtumėte jo paklausti apie buvusius partnerius. Norėdami apsisaugoti, turite žinoti, kiek partnerių jis/ji turėjo prieš jus, ar nesirgo lytiškai plintančiomis ligomis. Pasakykite taip: „Suprantu, jei tau nepatogu apie tai diskutuoti, bet man svarbu žinoti apie tavo praeitį. Ar jau turėjai lytinių santykių? Kiek partnerių turėjai? Ar kada nors sirgai lytiškai plintančiomis ligomis?“.

Iš anksto aptarkite, kaip elgsitės rimtų pasekmių atveju. Prieš pradedant seksą su žmogumi, svarbu pagalvoti, ką darysite, jei  taptumėte nėščia ar susirgtumėte lytiniu keliu plintančiomis ligomis.  Ar žinosite kur kreiptis, kad gautumėte reikiamą gydymą? Ar abu esate pasirengę prisiimti galimo nėštumo ar  venerinių ligų riziką? Gerai pagalvokite apie galimas pasekmes ir jų sprendimo būdus.  Atsižvelgdami į galimas neigiamas sekso pasekmes, taip pat aptarkite savo norus ir lūkesčius dėl intymumo. Pakalbėkite apie tai, kaip įsivaizduojate savo pirmąjį kartą ir būsimą intymumą. Taip pat paprašykite savo partnerio pasidalyti savo mintimis. Pavyzdžiui, ar norėtumėte išbandyti keletą pozų ar dar ką nors? Galbūt po sekso norite šiek tiek pagulėti lovoje? Ar jums svarbūs monogamiški santykiai su partneriu?

Sudarykite kontracepcijos planą. Prieš pradėdami seksą, turite nuspręsti, kaip apsisaugosite nuo nepageidaujamo nėštumo ar infekcijų. Galite kreiptis patarimo į specialistą. Daugelyje poliklinikų siūlomi nemokami prezervatyvai, skatinantys saugesnį seksą. Ne mažiau svarbu išsiaiškinti, ar pakanka vien prezervatyvų, ar reikėtų gerti ir kontraceptines tabletes.

Net ir aptarus rūpesčius su savo partneriu, jums gali tekti pasikalbėti su kitu žmogumi, kad įsitikintumėte, jog priėmėte teisingą sprendimą. Jei galite laisvai aptarti tai su savo tėvais, pradėkite nuo jų. Taip pat galite pasikalbėti su  kuriuo nors giminaičiu, vyresniuoju broliu / seserimi ar draugu. Kalbėkite tiesiai, nesivaržydami: „Galvoju pradėti lytinį gyvenimą. Ar turite man svarbių patarimų?

Tyrimų duomenimis, jei žmogus nesigėdija kalbėti apie seksą su draugais, tai jis nesigėdija ir kalbėtis su partneriu.

Norėdami apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų, būtinai naudokite prezervatyvus. Žinoma, geriausias būdas išvengti lytiniu keliu plintančių ligų – visiškai nesimylėti. Bet jei nenorite laukti, visada naudokite prezervatyvus. Daug kas galvoja, kad pirmą kartą nepastosi ir neužsikrėsi. Tiesą sakant, tai gali nutikti bet kurio sekso metu, todėl labai svarbu naudoti apsaugos priemones. Nuolat ir teisingai naudojami prezervatyvai yra veiksminga priemonė apsisaugoti nuo infekcijų.

Jei jūsų partneris yra prieš prezervatyvų naudojimą, nesijaudinkite. Svarbu jį įtikinti, kad esate pasiruošę tik saugiam seksui. Taip pat galite pasiskiepyti nuo ŽPV (žmogaus papilomos viruso, sukeliančio lytinių organų karpas ir gimdos kaklelio vėžį).

 

Kartais pirmas kartas gali būti skausmingas, tai visiškai normalu

Vienu metu galite naudoti prezervatyvus ir kontraceptines tabletes. Vien kontraceptinės tabletės neapsaugos nuo lytiniu keliu plintančių ligų, tačiau kartu su prezervatyvais gali gerokai sumažinti nepageidaujamo nėštumo riziką.

Prezervatyvai nuo nėštumo apsaugo 82 proc. atvejų, o vartojant tabletes – 91 proc. Taigi, vienu metu  naudojant prezervatyvus ir  vartojant kontraceptines tabletes, sumažės tikimybė pastoti ir apsisaugosite nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Pirmas kartas gali būti labai įtemptas, todėl prieš seksą galite atlikti keletą atpalaiduojančių pratimų. Kelis kartus lėtai ir giliai įkvėpkite, kad nusiramintumėte. Kai pirmą kartą visi šiek tiek susinervina, tame nėra nieko keisto .

Svarbi gero sekso dalis yra preliudija, todėl neskubėkite ir mėgaukitės akimirka. Tai nėra varžybos, kuriose turite  lenktyniauti.  Įjunkite romantišką muziką, pritemdykite šviesą ir švelniai pasikalbėkite, kad nusiteiktumėte romantiškai. Jei iš to negaunate jokio malonumo, būtinai pasakykite apie tai savo partneriui. Be to, jei partnerė bet kurią akimirką paprašys sustoti, geriau sustoti. Kartais pirmas kartas gali būti skausmingas, tai visiškai normalu. Bet jei tik jaučiatės nepatogiai, būtinai pasikalbėkite su savo partneriu, kad galėtumėte prisitaikyti vienas prie kito arba atidėkite intymumą kitam kartui.

Filmuose ir televizijos laidose seksas  gali būti vaizduojamas kaip įspūdinga ir didinga veikla, tačiau iš tikrųjų viskas gali būti kiek kitaip. Pirmą kartą galite jaustis ypač nepatogiai, nes neturite atitinkamos patirties. Svarbu nepamiršti, kad šis nepatogumas yra natūralus ir dėl to nereikia gėdytis.

Kita vertus, pirmas kartas gali sukelti daug įvairių emocijų. Po sekso, kai turite laiko pagalvoti apie tai, kas nutiko, galite jausti nepažįstamus pojūčius. Todėl jei jums bus sunku susidoroti su šiomis emocijomis, aptarkite jas su žmogumi, kuriuo pasitikite. Tai gali būti vienas iš tėvų, psichologas ar artimas draugas.

Pagalvokite apie kitus būdus, kaip palaikyti emocinį ryšį su savo partneriu. Jeigu jums atrodo, kad santykiai su partneriu klostosi per sparčiai, tuomet pasistenkite juos pristabdyti kitais intymiais  epizodais – bučiniais, glamonėmis ir švelniais apkabinimais. Parodykite švelnumą ir meilę, tada partneriai jaučiasi geriau vienas su kitu.

Nekaltybės praradimas turi įvykti saugiuose ir patenkinamuose santykiuose. Labai svarbu jausti, kad sulaukėte tinkamo amžiaus ir sutikote tinkamą partnerį.

Niekas neturi teisės versti kito žmogaus mylėtis! Jeigu vienas iš partnerių dar nesulaukė pilnametystės, tai kitas partneris gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už lytinius santykius su nepilnamečiu.

seksologas Liudvikas Petravičius

 

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą