Naudinga praktika, kurią galite atlikti tik keletą minučių per dieną

Jei jau išbandėte visus įmanomus žaidimus ir užsiėmimus ir nežinote, ką dar naudingo galite padaryti savo atžaloms, norime papasakoti apie vaikų meditacijas ir pasiūlyti keletą idėjų.

 

Vaikai greičiau išmoksta pastebėti kūno pojūčius, mintis ir emocijas

„Vyrauja klaidinga nuomonė, kad meditacija neatsiejama nuo religijos“, – sako vienas „Holistinio gyvenimo fondo“  įkūrėjų ir meditacijos mokytojų Atmanas Smithas. Pasak jo, bet tai nėra ir vien  technika, leidžianti sumažinti stresą ir padaryti mus stipresnius psichine prasme. Tai praktika rūpintis savimi.

Yra daugybė meditacijų rūšių: sėdimų ir mobilių, raminančių ir skirtų ieškoti sprendimų, nukreiptų kito žmogaus atžvilgiu ir nepriklausomų. Bet kiekviena jų remiasi sąmoningumo ugdymu.

Klinikinė psichologė Andrea Gurney sako, kad tai labai naudinga vaikams, kurie praktikuoja meditaciją. Jos tvirtinimu, taip vystosi jų gebėjimas susikaupti, valdyti save, įveikti sunkumus, pagerinti emocinės savireguliacijos įgūdžius ir užmegzti gerus santykius su kitais žmonėmis.

Tuo tarpu redaktorė  Annaka Harris  – „New York Times“ bestselerio „Conscious: A Brief Guide to the Fundamental Mystery of the Mind“ ( „Sąmoningas: trumpas pagrindinių proto paslapčių vadovas“)  autorė tvirtina, kad medituojant suteikia galimybę vaikams pastebėti dabarties grožį.

„Meditacijos tikslas nėra nustoti mąstyti. Esmė yra greičiau išmokti pastebėti kūno pojūčius, mintis ir emocijas“, – teigė Annaka Harris.

Taigi, kaip medituoti kartu su vaikais?

Kompanijos „Mid City TMS“ įkūrėjo ir kompanijos medicinos direktoriaus Briano Bruno teigimu,  meditacija yra viena sveikiausių veiklų, kurias galite atlikti su savo vaikais. Vaikai galbūt ne iš karto supras jo prasmę, tačiau, jei turės galimybę pažvelgti į mamą ar tėvą, kaip jie tai daro, bandys pakartoti, ir jiems tikrai bus labai įdomu. Dar geriau, jei meditacijoje bus žaidimo elementų.

 

Sąmoningumas padeda susitelkti į dabartį ir pažvelgti į pažįstamus dalykus naujai

Jūsų dėmesiui keletas meditacijos pratimų, kuriuos galite atlikti su vaikais.

  1. Įsivaizduojamas liftas

Prieš pradėdami, patogiai atsisėskite su savo vaiku ant grindų arba ant kėdės (fotelio, sofos). Sėdėkite vertikaliai, ištieskite pečius ir paprašykite vaiko tą patį padaryti.

Po to paprašykite vaiko įsivaizduoti liftą, kylantį keliais aukštais. Ir tada įsivaizduokite, kad vaiko viduje yra toks liftas. Jei sėdite ant grindų, viršutiniai aukštai bus toje vietoje nuo galvos iki krūtinės, viduriniai – lygyje nuo krūtinės iki pilvo, o apatiniai – kojų galūnės ar grindų lygyje.

Su atodūsiu tegul įsivaizduojamas liftas pradeda lėtai leistis nuo galvos viršaus iki krūtinės. Tada sulaikykite kvėpavimą ir iškvėpkite taip, tarsi lifto durys atsidarytų. Kitą kvėpavimą nuleiskite iki pilvo lygio, vėl sulaikykite (liftas sustojo) ir pakartokite iškvėpimą (lifto durys atsidarė). Tą patį padarykite trečią kartą, nusileisdami į žemiausią aukštą.

  1. Skaičiuokite pirštus ir kvėpuokite

Šį pratimą galima atlikti bet kuriuo paros metu. Jis greitai padeda vaikui nusiraminti. Suspauskite į kumščius abi rankas ir pradėkite lėtai kvėpuoti. Ištieskite vieną pirštą  ir iškvėpkite, ištieskite antrą pirštą ir iškvėpkite. Iškvėpę (ištiesę visus rankų pirštus) galite trumpam sulaikyti kvėpavimą. Atlikdami šį pratimą aiškinkite vaikui iš eilės ką reikia padaryti. Tik neskubėkite, kad jis suspėtų pakartoti.

Ištiesdami pirštus galite pasakyti „o-o-o“ arba pakartoti mantrą, kuri primins vaikui apie meilę, ramybę, atsipalaidavimą ir padės jam įsijausti.

  1. Prieš miegą

Prieš eidami miegoti, kai vaikas jau guli lovoje ar sėdi joje, galite pasiūlyti jam atlikti šį paprastą kvėpavimo pratimą. Būtina giliai įkvėpti per nosį, o kiekvieną sykį iškvėpiant skaičiuoti: „try-y-ys“, „du-u-u“, o ant paskutinio iškvėpimo metu – „vie-e-enas“.  Tuo metu patartina atkreipti dėmesį į vaiką, kaip atsipalaiduoja jo kūnas, kaip šilta ir malonu jam tampa. Jei norite, pratimą galima pakartoti keletą kartų.

  1. Sąmoningas klausymas

Atlikdamas šį pratimą suaugęs stengiasi atkreipti vaiko dėmesį į skirtingus garsus. Tai gali būti natūralus aplinkoje esantis garsas arba garsas, kuris yra specialiai parinktas iš anksto. Pavyzdžiui, galite suskambėti varpelį įvairiais stiprumais (arba naudoti bet kurį kitą instrumentą) ir paprašyti vaiko pakelti ranką, kai išgirs, kad varpelis visiškai nustojo skambėti. Atliekant šį pratimą, patartina užsimerkti.

  1. Sąmoningas kvėpavimas

Atliekant šį pratimą, visas dėmesys skiriamas kvėpavimui. Tiesiog pasakykite vaikui, kai reikia giliai įkvėpti ir iškvėpti. Vaiko galite paklausti, kur jis labiausiai jaučia oro srautą kvėpuojant per nosį – į krūtinę ar į pilvą? Šį pratimą galima atlikti ir užsimerkus.

  1. Sąmoningas stebėjimas

Šiam pratimui atlikti nebūtina užsimerkti. Kai vaikas keletą kartų giliai įkvėps, pasiūlykite jam pasirinkti daiktą, kurį jis atidžiai apžiūrės. Pavyzdžiui, tai gali būti ir iš anksto padėtas akmenukas, obuolys ar lapas. Paprašykite vaiko atkreipti dėmesį į daikto formą, spalvą, tekstūrą ir į tai, kaip ant jo patenka šviesos ar saulės spinduliai. Tai lavina jo atmintį ir padeda labiau sutelkti dėmesį.

  1. Geri linkėjimai

Atliekant šį pratimą, paprašykite vaiko užsimerkti ir įsivaizduoti, kaip jis keliauja aplink pasaulį ir iš paukščio skrydžio stebi įvairius žmones, gyvūnus, medžius, upes, miškus ir linki visiems geros nuotaikos, sveikatos, laimės. Gali prisiminti ir savo draugus, giminaičius ir jiems nusiųsti mintimis  gerus linkėjimus.

P.S. Vaikams jau pažįstamos profesijos gali turėti meditacinį poveikį. Pavyzdžiui, piešti, klausytis muzikos, žiūrėti paveikslėlius knygoje. Suaugęs žmogus gali padėti vaikui atkreipti dėmesį į tai, ką jis mato, girdi, jaučia, užduoda atitinkamus klausimus. Sąmoningumas padės plėtoti bet kokią veiklą, padedančią susitelkti į dabartį ir pažvelgti į pažįstamus dalykus naujai.

Tokių meditacinių pratimų pakanka atlikti vos kelias minutes. Tai yra ikimokyklinukams – dvi ar tris minutes, vyresniems – 5 – 10 minučių. Nes net ir toks trumpas meditacijos laikas gali būti labai naudingas tiek vaikams, tiek jų tėvams.

 

parengta pagal yogajournal.com

5 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą