Kai kuriuos dalykus, kuriuos mes laikome kaip ir savaime suprantamus, pavyzdžiui, mėšlungį, dirglumą, kosėjimą, čiaudėjimą mėgstame aptarinėti. Bet nutinka dalykų, dėl kurių geriau pasitarti su gydytoju, jei jos neatitinka standartinių normų. Taip, taip, turima galvoje menstruacijas. Kaip ten bebūtų, bet jūs neturite priežasties gėdytis ir varžytis šio laikotarpio ar su jomis susijusių problemų, – rašoma straipsnyje „7 Period Problems You Shouldn’t Ignore“.

 

  1. Įklotus (tamponus) reikia keisti kas valandą

Neretai menstruacijos trunka ilgiau nei 7 dienas. Menoragija yra klinikinis terminas, reiškiantis, kad menstruacijos būna ilgos ar per ilgos. Tai skamba baisiai. Tačiau dar blogiau, kad daugelis nesuvokia, jog tai yra net pavojinga.

„Problema ta, kad jei mergina ar moteris įpratusi, kad jos menstruacijos yra gausios, nepakankamai įvertina, jog gali netekti daug kraujo. Ji ateis ir pasakys, kad jai viskas gerai ir tarsi netyčia užsimena, kad kas valandą keičia tamponą“, – sako Lauren Streicher – Šiaurės Vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos akušerijos ir ginekologijos profesorė.

Ligos kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, kraujo krešulių gausumas taip pat yra menoragijos požymis. Anot akušerijos ir ginekologijos profesorės, jei per visą menstruacijų laiką netenkate daugiau nei 2–3 šaukštų kraujo arba mėnesinės trunka daugiau nei 7 dienas, tai gali sukelti anemiją, nes audiniai nebus prisotinti deguonimi ir jausite silpnumą.

Be to, Gausus kraujavimas gali būti ir įvairių problemų priežastis: endometriozė, dubens uždegiminė liga, gerybiniai gimdos fibroidai, vėžiniai navikai ir krešėjimo sutrikimai. „Polipai, augantys ant gimdos sienų ar kaklelio, paprastai nėra piktybiniai. Dėl policistinių kiaušidžių sindromo (PCOS), kai iš pradžių kelis mėnesius nėra menstruacijų, gimdos gleivinė – endometriumas – per tą laiką sutirštėja, o po to prasidedančios mėnesinės būna labai gausios“, – sako gydytoja Loren Streicher.

Anot jos, netekus daug kraujo, gali  parausti oda, atsirasti mėlynės ar išberti violetinėmis dėmėmis kojas. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją, kuri padės tiksliai išsiaiškinti priežastis.

 

  1. Menstruacijų skausmas būna toks stiprus, kad net negalite atsistoti

Dr. Lauren Streicher tvirtinimu, jei labai skausmingos mėnesinės, to negalima toleruoti. „Pirmasis jūsų žingsnis yra vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Jie blokuoja į hormonus panašius chemikalus prostaglandinus, kurie sukelia gimdos mėšlungį. Jei jie pašalino spazmą – gerai. Bet jei po kiek laiko vis dar stipriai skauda, reikia ištirti. Tai yra dismenorėja ir gydytojai gali padėti jos atsikratyti“, – aiškina ginekologijos profesorė.

Anot jos, stiprių menstruacijų skausmo priežastis gali būti fibromos arba endometriozė, kai augdamos endometriumo ląstelės sukelia stiprų skausmą ir gausų kraujavimą. Arba adenomiozė, kai endometriumo ląstelės patenka į gimdos raumenų audinius, sukeldamos baisų menstruacinį skausmą, didelių kraujo krešulių išsiskyrimą ir skausmą lytinių santykių metu.

 

  1. Nereguliarus mėnesinių ciklas

Ne viena mergina ar moteris ko gero prisimena iki šiol atvejį, kai atostogaujant, tiesiog  paplūdimyje tarsi ne iš šio, nei iš to prasidėjo menstruacijos. Nors jų apskaičiavimais, jos neturėjo prasidėti. Taip, netaisyklingas menstruacijų ciklas gali būti susietas su gyvenimo būdu – tam įtakos turi tiek kelionės, tiek stresas. Bet tai taip pat priklauso nuo sveikatos būklės.

Pavyzdžiui, nuo hipotireozės – skydliaukės hormonų trūkumo, dėl kurio  ir atsiranda nereguliarios mėnesinės, nuovargis, vidurių užkietėjimas, sausa oda, padidėja svoris ir pablogėja atmintis. Arba su hipertiroidizmu –  dėl šio hormono perteklius menstruacijos būna retos ir menkos, padažnėja širdies ritmas, apetitas ir tuštinimasis, sumažėja svoris.

Netaisyklingas ciklas gali būti ir kiaušidžių išsekimo sindromo požymis. Tai yra tada, kai moters iki 40 metų kiaušidės praranda savo funkcijas ir atsiranda menopauzės simptomų:  užlieja karščio bangos, prakaitavimas naktį, makšties sausumas. Gydytojai siūlo simptomų palengvinimą estrogenais, kartu su progesteronu, kad būtų išvengta vėžinių ląstelių atsiradimo. Netaisyklingi menstruaciniai periodai taip pat gali liudyti ir polipų atsiradimą.

 

  1. Menstruacijos vėluoja

Kartais menstruacijos gali vėluoti dėl patirto streso. Bet jei jos vėluoja ilgą laiką, to negalima ignoruoti. Bet pirmiau vertėtų įsitikinti, ar tai nėra susiję su griežtos dietos laikymosi, su valgymo sutrikimais ar per dideliu fiziniu krūviu. Na, arba su nėštumu.

Jei tris mėnesius nėra menstruacijų – tai jau yra amenorėja. Kreipkitės į gydytoją ir jus apžiūrės.

Kartais  menstruacijos išnyksta vartojant geriamuosius kontraceptikus. Žodžiu, jei taip atsitiks, pasitarkite su gydytoju.

 

  1. Kraujavimas tarp menstruacijų

Pasak Jeilio medicinos mokyklos akušerijos, ginekologijos ir reprodukcijos mokslų profesorės Mary Jane Minkin, kai kuriais atvejais tai yra normalu. Pavyzdžiui, jei perėjote prie naujo tipo kontracepcijos priemonių ar pastojus. Bet jei  kraujavimas (išskyros) nėra susijusios su tuo, pasitarkite su gydytoju.

Kraujavimas tarp laikotarpių gali sukelti kažką nekenksmingo, pavyzdžiui, gerybinį polipą. Bet tai gali būti ir uždegiminė dubens organų liga (PID) dėl chlamidijos ar gonorėjos. Kiti simptomai yra karščiavimas, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties ir skausmas šlapinantis. Tai yra pagrindinė lėtinio skausmo ir nevaisingumo priežastis. Todėl esant mažiausiam įtarimui, kreipkitės į gydytoją.

Anot Mayo akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovės Alyssos Dweck, vandeningas kraujavimas tarp menstruacijų, kartais turintis nemalonų kvapą, gali būti gimdos kaklelio vėžio požymis. Tada jaučiamas skausmas dubens srityje. Taip pat ir sekso metu.

 

  1. Alinantis nuotaikos svyravimas prieš menstruacijas

Kai estrogeno ir progesterono hormonų padaugėja prieš menstruacijas, nuotaika svyruoja, atsiranda priešmenstruacinis sindromas. Tai mažiau būdinga toms merginoms ir moterims, kurios vartoja geriamuosius kontraceptikus. Jie stabilizuoja hormonus viso ciklo metu.

Bet jei jaučiate stiprų nuotaikos svyravimą, dirglumą, pykčio pliūpsnį, trūksta malonumo dėl paprastai malonių dalykų, tai gali būti priešmenstruacinis disforinis sutrikimas (PMDD). Šis sutrikimas paprastai atsiranda likus savaitei iki menstruacijų pradžios ir išnyksta per pirmąsias menstruacijų dienas. „Ši psichologinė problema neretai apverčia dažnos merginos ar moters  gyvenimą aukštyn kojomis. Todėl įtarus, kad turite PMDD, rekomenduočiau kiekvieną dieną žymėti savo simptomus, – sako Mary Jane Minkin. – Jei jie pasirodys savaitę prieš mėnesines, jums gali būti PMDD. Bet jei jos nuolat kartojasi, o menstruacijos jas tik pagilina, tai gali būti depresijos požymis su priešmenstruaciniu paūmėjimu. Bet kokiu atveju  reikia kreiptis į gydytoją“.

Ginekologijos specialistės teigimu, atsiradus PMDD, gydytojas gali skirti antidepresantus tomis dienomis, kai pasireiškia simptomai ir juos atšaukti prasidėjus mėnesinėms. Jei yra priešmenstruacinis paūmėjimas, antidepresantus galima skirti nuolat, padidinant dozę savaitę prieš menstruacijas“.

Anot jos, gydytojas gali pasiūlyti jums naudoti kontracepciją – sintetinio progesterono versiją.

 

  1. Skausminga migrena prieš menstruacijas arba jų metu

Pasak ginekologijos specialistės, menstruacijos negali sukelti migrenos merginoms, kurių jos niekada neturėjo. Bet skausmas, atsirandantis prieš menstruacijas ar jų metu, gali sukelti migreną. Migrena taip pat gali sukelti atsitiktinius estrogeno svyravimus.

„Merginos ar moterys dažniausiai patiria migreną menstruacijų pradžioje ir jaučia silpnumą antrą ar trečią dieną, – sako dr. Minkin. – Jei tai jūsų atvejis, jus išgelbės tai, kas paprastai gelbsti nuo migrenos. Tai gali būti skausmą malšinantys vaistai simptomams palengvinti, kurie suspaudžia išsipūtusias kraujagysles ir blokuoja skausmą smegenyse. Gali būti ir profilaktinių vaistų nuo migrenos prevencijos – triciklių antidepresantų, turinčių įtakos smegenims. Pavyzdžiui, serotonino“.

Anot jos, jokiu būdu negalima kentėti tyliai. Apskritai nėra priežasties gėdytis savo  menstruacijų ar su jomis susijusių problemų. „Net garsenybės kalba apie menstruacijas. Tai jūsų gyvenimo dalis!

Jei kyla problemų, pasitarkite su gydytoju. Jei jis mano, kad jums nereikia gydyti savo problemų, ieškokite kvalifikuoto specialisto, kuris jums padės rasti tinkamą gydymą“, – sako ginekologijos ir reprodukcijos mokslų profesorė Mary Jane Minkin.

 

parengta pagal self.com

 

 

4 KOMENTARAI

  1. I was extremely pleased to discover this website. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!!
    I definitely really liked every bit of it and I have you saved to
    fav to see new information in your web site.

  2. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.

    Can you recommend any other blogs/websites/forums that go
    over the same topics? Thank you!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą