Kai surūkoma daugiau nei pusę cigaretės, patamsėjęs filtras jau blogai susidoroja su kenksmingų medžiagų absorbavimu. Archyvo iliustracija

Tai reiškia, kad jūs galite būti abiejose barikadų pusėse. Mat šį pasaulį jau seniai drasko karas, kuriame kovoja dvi armijos – tabako lapai ir švarus oras.

 

Pagreitina širdies plakimą ir sutraukia kraujagysles

Taip pat daugelis žino, kad rūkoriams sumažėja darbinis plaučių tūris, fizinio krūvio metu stipriau pradeda plakti širdis ir atsiranda dusulys. Be to, iki 70 proc. mirštančių nuo plaučių vėžio yra rūkaliai ar metę rūkyti. Taip pat daugelis žino, kad nėščioms moterims, kurios neatsisako šio žalingo įpročio net  ir besilaukdamos kūdikio, gimsta mažesnio svorio ar net neišnešioti kūdikiai.

Be to, mokslininkai nustatė, kad rūkaliams yra didesnė rizika tapti nušalimų aukomis. Mat jų audiniai yra mažiau atsparūs šalčiui!  Taigi, bendromis jėgomis kovokime su šiuo blogu įpročiu!

Žinia, tabake yra alkaloido nikotino. Rūkant, dalis nikotino kartu su dūmais per plaučius ir gleivinę patenka į organizmą. Po to kartu su krauju nikotinas patenka į visus organus ir pradeda skverbtis į audinių ląsteles. Bet nikotinui pasisekė. Dalis ląstelės receptorių, skirti netrukdomai patekti į mūsų kūno natūralų fermentą acetilcholiną, nikotiną suvokia kaip vieną iš šio fermento formų. Ir plačiai atveria duris. Todėl nikotino poveikis organizmui yra labai didelis. Tai pagreitina širdies plakimą, sutraukia kraujagysles, užmezga artimą sąveiką su smegenų neuronais, skatina malonumo fermento dopamino gamybą.  Skirtingai nei, pavyzdžiui, alkoholis, nikotinas elgiasi gana kukliai,  bet nepaisant to, labai greitai integruojasi į bendrą medžiagų apykaitos procesą. Ir organizmui vis labiau patinka, nes greitai atsigavęs po pirmojo vėmimo ir galvos svaigimo, ima reikalauti vis didesnės dozės.

Prieš šešiolika metų didžiausios JAV tabako kompanijos pripažino savo „kaltę“ ir  įsipareigojo sumokėti 46 valstijoms 206 milijonus dolerių, kad padengtų rūkalių sveikatos draudimo išlaidas.

 

Mitas, kad vadinamosios „lengvos“ cigaretės yra mažiau kenksmingos

Draudimo bendrovės ilgai šoko savo pergalės šokius, kadangi dauguma esamų ligų pateko į nikotino nemalonę – pacientui užteko nurodyti, kad jis rūko, o sąskaitos už jo gydymą buvo siunčiamos į tabako kompanijas. Atsižvelgiant į tai, kad tabako gaminiai jau dabar yra apmokestinami didžiuliais mokesčiais, o pačios įmonės nuolat moka milijonus už privačių „aukų“ ieškinius, panašu, kad jos nebuvo labai patenkintos tuo, kas vyksta.

2014 metais sausio mėnesį JAV teisingumo departamentas ir penkios didžiausios tabako kompanijos „Philip Morris USA“, „Reynolds American“, „British American Tobacco“, „Liggett Group“ ir „Lorillard Tobacco“ pasiekė susitarimą po 15 metų trukusių teisminių ginčų. Iš pradžių Teisingumo departamentas reikalavo iš cigarečių gamintojų susigrąžinti 280 milijardų dolerių, kaltindamas, kad prieš penkiasdešimt metų jie dalyvavo nusikalstamame sąmoksle, slėpdami nuo visuomenės, kad rūkymas sukelia priklausomybę, o įkvėpti dūmai yra pavojingi, ir teigdami, kad vadinamosios „lengvos“ cigaretės yra mažiau kenksmingos.

Tabako bendrovės buvo pripažintos kaltos dėl vartotojų apgaulės, tačiau jos išsisuko, sumokėjusios  vienkartinę baudą ir  viešai prisipažinusios neteisingai pasielgusios. Jei Teisingumo departamentas reikalautų nuolat mokėti, šie pramonės gigantai tiesiog bankrutuotų.

Pinigai, skirti kovai su rūkymu, kuriuos moka tabako kompanijos ir kurie melžiami iš valstybės biudžeto – tai sumos su daug nulių. Todėl nenuostabu, kad  šis klausimas pritraukia tiek daug ugningų kovotojų, piktų oratorių ir aistringų sveikos gyvensenos puoselėtojų dėmesį.  Bet žmonės buvo ir bus abiejose barikadų pusėse. Anot filosofo Marko Aurelijaus, „tie, kurie juos linksmina, ir tie, kurie juos gąsdina“.

Žinoma, jūs vis dar galite kovoti su  šia priklausomybe, rūkymu.  Bet įtikinti šiuolaikinį nerūkantįjį, kad vyras, rūkantis kitame restorano gale, jam visiškai nekenkia, yra tas pats, kaip įtikinti, kad dūmai nekenkia kūdikiui, esančiam motinos įsčiose.

 

Kvėpuokite daugiau grynu oru ir judėkite

Žinia, nikotinas verda 140–145 ° C temperatūroje, ištirpsta vandenyje, eteryje ir alkoholyje ir yra labai stiprus nuodas. Nikotino lašas  gali užmušti net arklį. Ir tai yra gryna tiesa.

Jei nerūkantis asmuo iš karto surūkytų dvidešimt cigarečių, jis  gali ištiesti kojas. Bet teigiama, kad psichinėmis ligomis sergantiems žmonėms rūkymas padeda užkirsti kelią beprotybės priepuoliams. Tai yra, kad nikotinas daro teigiamą poveikį neuronų darbui.

Anot mokslininkų, dėlė, kuri buvo naudojama rūkančiojo kraujui išsiurbti, gyvena vidutiniškai 20 proc. ilgiau nei jos „nerūkančios“ bendraamžės. Kaip ten bebūtų, bet aišku viena – rūkymas neprideda sveikatos. Taigi, kaip sumažinti rūkymo daromą žalą?

Kai surūkoma daugiau nei pusę cigaretės, patamsėjęs filtras jau blogai susidoroja su kenksmingų medžiagų absorbavimu. Taip pat nepatartina rūkyti tuščiu skrandžiu. Net jei priklausote toms kūrybingoms asmenybėms, kurios vos pramerkus akis ryte  ima dairytis cigaretės, vakare paruoškite prie lovos esančią spintelę taip, kad ranka pirmiausiai pasiektų  jogurtą ar vaisius.

Jei kiekvieną surūkytą cigaretę galėtumėte kompensuoti puse tą pačią dieną suvalgyto obuolio, gerokai sumažėtų rūkymo žala. Mat obuolyje esančios medžiagos padėtų jūsų kūnui atstatyti mikroelementų pusiausvyrą ir sumažintų kancerogenų poveikio riziką.

Kvėpuokite daugiau grynu oru ir judėkite. Anot specialistų, geriau surūkyti dvidešimt cigarečių ir valandą bėgioti parke nei nerūkyti ir visą dieną sėdėti tvankioje patalpoje. O jei kasdien  praleistumėte dvidešimt minučių ilgiau sporto salėje ir miegotumėte atsidarę langą, tada  jūs apskritai nenorėtumėte rūkyti ir nereikėtų savęs graužti, gąsdinti save onkologija ir emfizema.

Nes neretai baimės, nervingumas ir hipochondrija dažnai tampa rimtų ir ne tik nervinių ligų priežastimis. Daugelis ekspertų yra įsitikinę, kad nuolat tikėdamasis blogiausio ir kankinamas nerimo, žmogus gali išprovokuoti onkologinių ligų vystymąsi.

 

Vytautė Jogailaitė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą