Nepatyrusios seksualiniame gyvenime merginos neretai klausia savęs, ar galima pastoti nepraradus nekaltybės? Bendraamžiai, dalijantys patarimus rimtais veidais, dažniausiai ir patys neišmano apie tai, todėl vadovaujasi sklandančiais populiariais mitais.

Iki šiol gyvuoja mitas, kad per pirmą lytinį aktą neįmanoma pastoti. Iš tikrųjų, jei mergina ryžosi tokiam žingsniui – leidosi seksualinio gyvenimo labirintais, ji yra atsakinga ir už laukiančias jos pasekmes. Žinomi atvejai, kai pavyksta išsaugoti mergystės plėvę ir pastoti. Tai paaiškinama tuo, kad elastinga plėvė puikiai išsitempia, todėl ir nesuplyšta lytinio akto metu. Retais atvejais mergystės plėvę pavyksta išsaugoti net ir po dviejų trijų intymių suartėjimų.  Bet per jos angą, kaip niekur nieko, gali pratekėti sperma. Vadinasi, atsiranda galimybė pastoti.

Bet pirmiausiai išsiaiškinkime, kas yra mergystės plėvė. Tai  žiedo formos plėvelė, esanti nedideliame gylyje ir uždaranti įėjimą į vaginą. Tokia išorinių ir vidaus lyties organų atskyrimo riba gamtos sukurta neatsitiktinai: ji atlieka apsaugines funkcijas ir neleidžia patekti bakterijoms ir virusams. Plėvėje yra anga, per kurią merginoms išteka išskyros per mėnesines. Mergystės plėvė viena nuo kitos skiriasi pagal angos kontūrus, krašto nelygumus ir forma.

Vis dėlto daug svarbesnis ir neduodantis ramybės merginoms klausimas: kaip kuo anksčiau sužinoti, kad esu nėščia? Jei nėštumas nepageidaujamas, merginą dar labiau kankins klausimas, ar įvyko apvaisinimas?

Taigi, jei  įvyko partnerio ejakuliacija, prasiskverbus į vaginą, didelė tikimybė, kad mergina gali pastoti. O jei jau kelios dienos kaip vėluoja mėnesinės,  norint išsklaidyti abejones, reikia nusipirkti testą. Jis kainuoja nebrangiai, o rezultato sulauksite po kelių minučių.  Be to, susilaikius mėnesinėms, galima pasinaudoti ir kitu būdu: pasimatuoti bazinę temperatūrą. Svarbiausia – matuoti išangės temperatūrą kiekvieną rytą. Per ovuliaciją temperatūra paprastai pakyla.  O jei po to ji nukris, sumažės, vadinasi, nėštumo nėra. Jei ne – didelė nėštumo tikimybė.

Bazinės temperatūros matavimas yra labai veiksmingas būdas sužinoti apie ovuliaciją ir nėštumą. Vis dėlto patartina atlikti kelių mėnesių trukmės matavimo tvarkaraštį (kai kurie gydytojai teigia, kad šis metodas yra veiksmingas mažiausiai šešių mėnesių duomenims stebėti).

Tikslesnis nėštumo nustatymo metodas dar prieš vėluojant mėnesinėms dabar yra HCG testas, kurį galima atlikti bet kurioje laboratorijoje. HCG (žmogaus chorioninis gonadotropinas) yra hormonas, kuris gaminamas organizme, kai atsiranda nėštumas. Išsiaiškinus jo koncentraciją, galima sužinoti, įvyko apvaisinimas ar ne.  Vis dėlto nėštumo testai yra mažiau tikslūs, lyginant su laboratoriniais kraujo tyrimais.

seksologas Liudvikas Petravičius

 

4 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą