Pradėkime nuo to, kad obuoliuose yra nedaug kalorijų – vidutiniškai  54 iš 100 gramų. Be to, palyginti su kitais vaisiais, jo glikemijos indeksas (poveikis cukraus kiekiui kraujyje) yra gana žemas. Be to, dėl kietos obuolio struktūros reikia kruopščiai kramtyti. Svarbu atsiminti, kad obuolius geriausia valgyti žalius ir sveikus, o ne gerti obuolių kompotą ar sultis.

 

Obuolių valgymas niekada nepakeis dantų valymo

Tačiau neturėtumėte tikėtis, kad valgant vien obuolius metate svorį. Nepaisant to, kad pektinas daro įtaką tam. Mat absorbuodamos vandenį virškinamajame trakte, obuolio pluoštai ima brinkti ir užima daugiau vietos skrandyje. Taigi, jūs ilgiau jaučiatės sotesni.

Be to, obuoliai teigiamai veikia dantų emalį. Dėl antioksidantų polifenolių, kurie sukuria tam tikrą apsauginę plėvelę ir apsaugo dantis nuo apnašų susidarymo. Apskritai vaisiai padeda kovoti su dantų ėduonimi. Vidutinis obuolio rūgštingumas blokuoja bakterijų veikimą. Tokiai „skubiai pagalbai“ geriausiai tinka trapiausios veislės. Nereikia nė sakyti, kad obuolių valgymas niekada nepakeis dantų valymo.

Obuolys iš tiesų yra sveikas vaisius ir ne tik dėl didelio vitamino C kiekio. Tai yra mineralų ir maistinių medžiagų, vitamino A, magnio ir geležies šaltinis. Tai sumažina širdies ir kraujagyslių riziką bei sumažina kvėpavimo takų uždegimą. Tačiau iš tikrųjų neturėtumėte tikėtis stebuklingų jo savybių – juk naudingi komponentai anaiptol nėra antgamtiški. Kitaip tariant, jų galima rasti kituose vaisiuose, o antioksidantų kiekis čia yra daug mažesnis nei, tarkime, purpuriniuose vaisiuose ir uogose. Be to, kai kurioms obelų veislėms priklauso pesticidų kiekio rekordai, todėl tikrai jie niekur nepradingsta vien nuplovus obuolius po tekančiu vandeniu. Todėl geriau keletą minučių įdėti obuolį į švelnų actu praskiestą vandenį. Dar geriau, prieš valgydami tiesiog nulupkite žievelę.

Tie, kurie kenčia nuo sezoninės alergijos žiedadulkėms ar žydėjimo, taip pat turėtų išbraukti obuolius iš raciono.

 

Vartojant daug kalio, gerokai sumažėja rizika mirti nuo daugumos ligų

Sakoma, kad bananai sukelia migreną ir… laimės pojūtį bei yra vienas iš penkių populiariausių pasaulyje vaisių.

Neįtikėtinas bananų populiarumas suteikė jiems tvirtą rinkos vertę: jų auginama 107 šalyse. Tai yra ketvirtas geriausiai parduodamas vaisius planetoje. Todėl tikrai verta sužinoti šiek tiek daugiau apie jo sudėtį ir maistines savybes. Ir išsiaiškinkime,  ar verta valgyti bananus kiekvieną dieną?

Bananai – kalio šaltinis, kuris yra vienas svarbiausių maistinių medžiagų, naudojamų ląstelių viduje, sukuriant elektrinį krūvį, kad jis tinkamai veiktų. Tai sukelia insulino išsiskyrimą, siekiant kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir palaikyti optimalų kraujospūdį.

Tyrimai parodė, kad vartojant daug kalio, rizika mirti nuo daugumos ligų sumažėja iki 20 proc.! Suaugusiesiems patariama suvartoti 3500–4700 mg šios svarbios maistinės medžiagos per dieną, atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir kitus veiksnius. Vidutiniame banane yra apie 450 mg, todėl norint patenkinti šią normą, jums reikės suvalgyti apie 7 ar 8 bananus. Tačiau nepamirškite, kad per didelis kalio kiekis gali būti pavojingas žmonėms, turintiems inkstų problemų.

Dešimtmečius sportininkai ir jų treneriai buvo įsitikinę, kad vartojant angliavandenius ilgalaikio fizinio krūvio metu jie gali ilgiau ir intensyviau treniruotis bei greičiau atsigauti. Angliavandeniai maitina raumenis, mažina fiziologinį stresą ir sukelia mažiau uždegimų. Labiausiai virškinama ir toleruojama angliavandenių forma yra cukrus (ar tai būtų gliukozė, fruktozė ar sacharozė), kurio yra sportiniuose gėrimuose.

Bet 2012 metais  Apalachijos valstybinio universiteto Kanapolyje mokslininkai vaisius pradėjo vertinti kaip sveikesnę alternatyvą sportiniams gėrimams fizinio krūvio metu. Mokslininkai nustatė, kad profesionalūs dviratininkai jaučiasi geriau sunkiai važiuodami ir iškart po to, jei kas 30 minučių suvalgo pusę standartinio banano.

 

Kai kuriems žmonėms pasireiškia alergijos bananams simptomai

Beje, šis geltonasis vaisius taip pat turi galimybę paveikti mūsų laimę. Bananai yra puikus amino rūgšties triptofano, kurį organizmas paverčia serotoninu (nuotaiką gerinančiu hormonu), šaltinis.

Vienas tyrimas parodė, kad žmonėms, vartojantiems mažiausiai 4069 mg kalio per dieną, rizika mirti nuo koronarinės širdies ligos buvo 49 proc. mažesnė nei tiems, kurie vartojo mažiau nei 1000 mg. Beje, avokadai turi panašų poveikį.

Virškinimo sutrikimų turintiems žmonėms gydytojai rekomenduoja laikytis bananų, ryžių, obuolių ir skrebučių dietos.

Bananai yra ne tik lengvai virškinami, jie pakeičia gyvybiškai svarbius elektrolitus organizme, nes dauguma jų netenkama sutrikus virškinimo traktui. Skaidulų kiekis bananuose taip pat skatina subalansuotą žarnyno veiklą.

Manoma, kad bananai gali sukelti migreną žmonėms, kurie yra jautrūs galvos skausmui. Tokiu atveju turėtumėte laikytis pusės banano normos kasdien.

Galiausiai, kai kuriems žmonėms pasireiškia alergijos bananams simptomai – niežėjimas, patinimas, dilgėlinė ar švokštimas. Be to, verta atsižvelgti į tai, kad daugelyje kitų maisto produktų kalio kiekis yra didesnis nei bananų (pavyzdžiui, pomidorų, arbūzų, špinatų, burokėlių, juodųjų ir baltųjų pupelių, lašišos, moliūgų, jogurto), tačiau jų kalorijų kiekis yra daug didesnis …

 

Pomidorai prisideda prie riebalų kaupimosi

Ar vaikų rašytojas Giannis Rodaris, sukūręs „Čipolino nuotykius“, galėjo pagalvoti, kad jo „senjoras Pomidoras“ iš neigiamo pasakos personažo pavirs tikru priešu. Bent jau Los Andžele, kur rengiamos mados savaitės.  Žymus kardiologas, bestselerio „The Plant Paradox“ („Augalų paradoksas“)  autorius Stephenas Gundry‘as kovojo su savo mėgstama daržove, nurodydamas nemalonumo priežastį  – lektinų-baltymų kiekį.  „Pomidorai yra labai agresyvus maistas: jie sukelia uždegimą, svorio augimą ir rimtas alergines reakcijas. Bet blogiausia yra tai, kad lektinas puola mūsų ląsteles ir, deja, vienintelis būdas kovoti su šiuo baltymu yra jo atsisakyti “, – rašo knygos autorius.

Tarp šios teorijos šalininkų yra žvaigždžių mitybos specialistas Allenas Campbellas, daugelį metų sudarinėjantis asmeninius Tomo Brady ir Gisele Bundchen valgiaraščius, ir ilgą laiką ribojęs pomidorų buvimą garsios poros racione. Užtat jų kasdienėje mityboje yra, pavyzdžiui, avokadų ledų ir praktiškai neįtraukiami baklažanai, paprikos, bulvės ir pomidorai.

Anot mitybos specialisto, dieta be lektino gali padėti įveikti antsvorį, nes šis baltymas taip pat prisideda prie riebalų kaupimosi. Pasak mitybos specialisto, šis baltymas  daro įtaką silpnaprotystei, nuplikimui, spuogams, mažakraujystei ir net lėtinio nuovargio sindromui!

Beje, šiuo pagrindu į „draudžiamų“ sąrašą buvo įtraukti ne tik pomidorai, bet ir, pavyzdžiui, visi ankštiniai ir pieno produktai (bet tik JAV!). Įdomu tai, kad Ispanijoje, Italijoje ir Portugalijoje pagamintiems produktams toks draudimas netaikomas dėl skirtingo gyvulių pašaro.

Geros naujienos tiems, kurie mėgsta pomidorus – pakanka nuo jų pašalinti odą (būtent joje yra daugiausia lektino) ir geriausia būtų juos valgyti ne žalius, o kiek apdorotus.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą