Atlikta daugybė tyrimų, kuriuose nagrinėjami narkotikų poveikis vyro organizmui. Tuo tarpu informacijos apie moteris ir narkotikus yra mažai, vos keliolika darbų. Be to, straipsniai, rašomi apie moterišką organizmą ir narkotikus, yra tiesiogiai ar netiesiogiai susiję su mėnesinių ciklu. Todėl verta prisiminti, kaip keičiasi hormonų kiekis skirtingose ​​fazėse.

 

Narkotinės medžiagos dažnai sukelia natrio pusiausvyros sutrikimą moterų organizme

Arčiau ovuliacijos gaminama daugiau estrogeno hormono – jis paruošia kiaušinį apvaisinimui. Po ovuliacijos ir prieš prasidedant menstruacijoms, didėja progesterono hormono lygis. Prasidėjus mėnesinėms, jo smarkiai sumažėja. Tuo tarpu nėštumo metu dramatiškai padidėja prolaktino kiekis.

Tai kad narkotinės medžiagos skirtingai veikia moteris ir vyrus, mokslininkai suprato tirdami laboratorines peles. Taip pat paaiškėjo, kad moterys, turinčios nepažeistą reprodukcinę sistemą, aštriau reaguoja į narkotikus, kurie jų organizmuose veikia ilgiau ir stipriau. Mokslininkai tai paaiškino tuo, kad serotonino hormonai, darantys įtaką kiaušidėms, sustiprina euforiją, laimės pojūtį ir padidina  jautrumą.

Šie eksperimentai buvo atlikti su žmonėmis ir įrodė, kad serotonino ir dopamino hormonai iš tikrųjų  aktyviau gaminasi moterų organizmuose. Dėl to apėmus euforijai, pasikeičia jų suvokimas, atsiranda baimė prarasti save ir net kažkas panašaus į haliucinacijas. Tuo tarpu visi šie reiškiniai vyrams buvo beveik nepastebimi.

Ką mokslas žino apie narkotikų poveikį moters organizmui? Mokslininkai išsiaiškino, kad pavartojus narkotinių medžiagų ir po to atsiradęs liūdesys, mieguistumas, galvos svaigimas ir kai kurie kiti simptomai taip pat yra labiau būdingi tik moterims.

Taip pat žinoma, kad narkotinės medžiagos dažnai sukelia natrio pusiausvyros sutrikimą moterų organizme. Kai kurios narkotinės medžiagos išbalansuoja vazopresino hormono gamybą, todėl gali susitraukti kraujagyslės ir sumažėja vandens kiekis organizme. Viename Amerikos festivalyje buvo paimti kraujo mėginiai, kurie parodė, kad trečdaliui moterų ir tik 3 proc. vyrų buvo apėmusi lengva hiponatremija, kai didėjant natrio koncentracijai kraujyje, didėja vandens kiekis ir didėja spaudimas.

Moteriškas estrogeno hormonas, kurio lygis padidėja prieš ovuliaciją, dar daro didelę įtaką vandens pernešimui per ląstelių membranas. Žinia, menstruacinis ciklas labai veikia bet kurios merginos ar moters pojūčius ir jausmus. Todėl labai svarbu žinoti, kuo jos rizikuoja tuo metu…

 

Narkotinių medžiagų poveikis ovuliacijai yra stipresnis, nei manyta

Ta pati istorija su stimuliatoriais – poveikis priklauso nuo menstruacinio ciklo. Mokslininkai, atlikę tyrimą su beždžionėmis, išsiaiškino, kad ciklo pradžioje  narkotikų norisi daugiau, bet ir stimuliacija yra stipresnė. Antrąją savaitę, beveik prieš ovuliaciją, kai estrogeno kiekis yra aukštas, o progesterono vis dar mažai, organizme išsiskiria daugiau dopamino hormono. Todėl ovuliacijos metu moterys patiria ne tik nemalonų narkotinių medžiagų poveikį, bet ir mažiau nemalonų „atsitraukimą“.

Atskira tema yra progesterono hormono poveikis. Mokslininkai pripažįsta, kad progesteronas gali būti naudojamas priklausomybei nuo narkotikų gydyti: kuo jo daugiau organizme, tuo silpnesnis potraukis stimuliatoriams. Atitinkamai ir stresas, neišgėrus ar dėl narkotikų trūkumo, yra mažesnis. Taip pat tikėtina, kad dėl raminamojo poveikio progesteronas susilpnina stimuliaciją. Vadinasi, tuo pačiu sumažina stimuliatorių žalą širdies ir kraujagyslių sistemai.

Atlikus eksperimentus su progesteronu, amfetamino, metamfetamino ir kokaino daroma žala moters organizmui, anot mokslininkų, tuo metu vos matoma. Bet tai gali būti netikslūs rezultatai. Tai yra eksperimentai galėjo pasibaigti kitaip, jei mokslininkai būtų tyrę moteris, kurios nuolat vartoja įvairias narkotines medžiagas ir stimuliatorius. Todėl tyrėjai priėjo prie vienos išvados: estrogeno ir progesterono sąveika su stimuliatoriais įvairiais mėnesinių ciklo laikotarpiais suteikia labai skirtingą poveikį.

Tuo tarpu menstruacinio ciklo įtaka kokaino poveikiui buvo tiriama kelis kartus ir kiekvieną kartą gauti skirtingi, o kartais ir prieštaringi rezultatai. Dar 2006 metais atlikti eksperimentai parodė, kad poveikis tiesiogiai priklauso nuo ciklo fazės – jis stipresnis prieš ovuliaciją, o silpnesnis po jos.

Mokslininkų manymu, progesterono kiekis organizme gali sumažinti subjektyvų narkotinių medžiagų pojūtį. Po trejų metų buvo patvirtintos prielaidos: narkotinių medžiagų poveikis ovuliacijai yra stipresnis, nei manyta. Bet poveikis gali sumažėti būtent dėl ​​progesterono hormono didesnio kiekio organizme. Vienaip ar kitaip, bet naujausi tyrimai parodė, kad poveikio pokyčiai yra tokie nereikšmingi, jog tai gali būti tiesiog klaida.

Tačiau kokaino poveikis prolaktino kiekiui nekelia abejonių. Paprastai nėštumo metu prolaktinas gaminamas dideliais kiekiais. Padidėjęs jo lygis dėl kokaino sukelia nereguliarų mėnesinių ciklą. Išvien su nereguliariu ciklu padidėja negimdinio nėštumo rizika – tai parodė medicinos praktika ir atlikti ikiklinikiniai tyrimai.

 

Mažai informacijos apie moterų neplanuotą narkotikų vartojimą

Žinia, opiatai veikia hipofizę (posmegeninę liauką), gaminančią hormonus, reikalingus ovuliacijai, ir stimuliuoja estrogeno gamybą kiaušidėse. Narkotikai blokuoja šias funkcijas, todėl kiaušinis nesubręsta. Anot tyrėjų, moterys, vartojančios įvairius opiatus, teigė, kad joms visai išnyksta mėnesinės.

Ciklas ir vaisingumas  – dar nėra visi skirtumai tarp narkotikų poveikio moterims ir vyrams. Moterys greičiau pripranta prie narkotikų. Tai patvirtino tyrimai, atlikti su gyvūnais. Mokslininkai išsiaiškino, kad taip nutinka dėl to, jog moterys turi labiau išvystytą slopinamąją kontrolę – galimybę priešintis natūraliai ar įgytoms reakcijoms į kitus svarbius tikslus. Paprasčiausias pavyzdys yra įprotis nevalgyti naktį, nes tikslas numesti svorį yra svarbesnis už alkio jausmą. Narkotikų atveju priklausomybė tampa „svarbiu tikslu“, kuris slopina aktyvų smalsumą ir naujų dalykų ieškojimą.

Taigi, kaip narkotikai veikia moterišką organizmą? Ši tema vis dar menkai išnagrinėta: nėra pakankamai tyrimų, kurie nurodytų tvirtus ryšius tarp ciklo fazės ir narkotikų dozės. Anot mokslininkų, progesteronu galima gydyti priklausomybę nuo kokaino, tačiau šis metodas vis dar nėra pakankamai  ir išsamiai patikrintas, kad jį būtų galima įgyvendinti.

Taip pat mažai informacijos apie moterų neplanuotą narkotikų vartojimą, kai nėra nei laiko, nei noro jo ieškoti. Neatlikta tyrimų dėl draudžiamų medžiagų įtakos transseksualių žmonių hormoniniam fonui. Labai tikėtina, kad rizika yra susijusi su hormonais ir narkotinėmis medžiagomis, apie kuriuos mokslininkai dar nežino, o gal ir niekas nežino. Akivaizdu, kad reikia rimtesnių šios temos tyrimų.

 

parengta pagal newdirectionsforwomen.org

 

2 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą