Antsvorio turintys žmonės turėtų žinoti, kad česnakai didina apetitą. Archyvo nuotrauka

Dažnas česnako vartojimas gali sukelti netikėtų pasekmių, nepaisant to, kad ši daržovė minima Biblijos raštuose. Šis daugiametis svogūnų genties augalas buvo prijaukintas Centrinėje ir Pietryčių Azijoje prieš 5 tūkstančius metų. Tada dar nebuvo instrumentų ir tyrimo metodų, bet žmonės pasikliovė stebėjimais ir anksti suprato, kad daržovė turi daug naudingų savybių ir padeda palaikyti sveikatą, rašoma straipsnyje „What Happens If You Eat Garlic Every Day“, išspausdintas portale brightside.me.

 

Jei aromatas silpnas, naudos bus mažiau

Kaip prieskonis populiarus daugelyje pasaulio šalių ir užima svarbią vietą Kinijos, Pietų Korėjos, Indonezijos, Indijos, Bangladešo nacionalinėje virtuvėje, Europoje ypač mėgstamas Viduržemio jūros ir Balkanų šalyse. Mūsiškiai taip pat neatsisako kepsnio, įtrinto česnaku.

Bet jei anksčiau česnakas buvo naudojamas kaip priemonė kovoti su raganomis ir stiprinti imunitetą, tai dabar jo skoniu ir pikantišku aromatu mėgaujamasi vardan kulinarijos.

Šiuolaikiniais moksliniais duomenimis, česnakuose yra vitaminų C, B6, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, K, cholino, taip pat naudingų mikroelementų: kalcio, vario, kalio, fosforo, seleno, magnio, natrio, cinko, geležies ir mangano. Česnako eterinis aliejus alicinas yra stiprus antioksidantas. Tai vienas pirmųjų antibiotikų, kuriuos pradėjo naudoti žmonija. Jis veiksmingai kovoja su bakterijomis, stafilokokais, grybeliais ir parazitais, sukeliančiais dizenteriją.

Iš tikrųjų, česnake yra ne paties alicino, o jo pirmtako, kuris mechaniniu būdu – kramtant, pjaustant ar malant – virsta alicinu. Tai labai nestabili medžiaga, kuri greitai išgaruoja arba suyra. Esant 23 laipsnių temperatūrai, jis subyra per 16 valandų, o gaminant virš 80 ° – beveik akimirksniu. Galima daryti išvadą, kad norint maksimaliai išnaudoti česnaką, jį reikia valgyti šviežią. Kuo ryškesnis skonis, tuo daugiau alicino bus daržovėje. Jei aromatas silpnas, naudos bus mažiau.

Pagrindinis produkto privalumas – jame esantys fitoncidai. Tai lakios medžiagos, stabdančios bakterijų, virusų ir grybelių augimą bei skatinančios apsauginių mikroorganizmų augimą. Ši česnako savybė taip pat padeda kovoti su parazitais žarnyne.

 

Dideliais kiekiais česnakai kenkia ir nėščioms moterims

Tačiau, kaip ir kiekvienoje medaus statinėje, gali būti ir musių.

Mokslininkai, ištyrę visą šio prieskonio žavesį, pradėjo skambinti pavojaus varpais. Iš tiesų, be naudingų savybių, yra ir nemažai kontraindikacijų, į kurias nereikėtų užmerkti akių.

Žalias česnakas  net gali būti žalingas. Jis stipriai dirgina virškinamojo trakto gleivinę: ir skrandį, ir ypač žarnyną. Žmonėms, sergantiems gastritu, dirgliosios žarnos sindromu, produktas gali sukelti rimtą žalą.

Dideliais kiekiais česnakai kenkia ir nėščioms moterims, nes gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą. Žindant šio produkto geriau vengti, nes jame esančios medžiagos gali pakeisti pieno skonį, o kūdikis gali atsisakyti žindyti.

Antsvorio turintys žmonės turėtų žinoti, kad česnakai didina apetitą. Česnakai taip pat nepatartini  žmonėms, sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, gastritu, hemorojumi, inkstų ir kepenų ligomis, epilepsija. Česnakai gali sukelti alergines žmogaus organizmo reakcijas.

Bet kokiu atveju turite nepamiršti, kad viskas yra vaistas ir viskas yra nuodai. Remdamiesi savo sveikatos būkle, galite padaryti išvadas, valgyti česnaką, ar ne ir kiek.

Fiziškai sveikiems žmonėms rekomenduojama 1-2 skiltelės, o aistringiems mėgėjams – ne daugiau kaip 3-5 per dieną.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą