Rūkantiems paaugliams spuogai ir per didelis riebalų išsiskyrimas pastebimi du kartus dažniau nei nerūkantiems. Archyvo nuotrauka

„Atkreipiu jūsų dėmesį į antrąją istorijos dalį apie priklausomybes. Aš dirbu gydytoju ir paruošiau jį savo 12 metų sūnaus klasės draugams. Pirmoji dalis buvo apie tai, kaip alkoholis ir narkotikai keičia asmenybę ir gadina juos vartojančio žmogaus sveikatą. Po istorijų apie baisią jaunų žmonių mirtį kažkaip nejauku kalbėti apie pavojų, kurį kelia rūkymas. Tačiau cigaretės, deja, neretai parduodamos ir nepilnamečiams“, rašoma medicalnewstoday.com.

 

Plaučių vėžys laikomas tiesiogine rūkymo pasekme

Anot straipsnio autoriaus, rūkymo žala nesivysto taip greitai, ji nėra tokia akivaizdi ir baisi. Kiekvienas iš jūsų gali įvardyti krūvą draugų, kurie rūkė daugelį metų ir tuo pačiu išliko gana sveiki. Nepaisant to, statistika sako vienareikšmiškai – rūkaliaus gyvenimas yra 10 metų trumpesnis nei nerūkančiojo. Dabar, kai esate visi jauni, jums tai neatrodo nereikšminga, bet vis dėlto nesunku suprasti, kad dešimt gyvenimo metų nėra pokštas“, – rašoma straipsnyje.

Nikotinas pažeidžia širdį, plaučius, periferines kraujagysles. Plaučių vėžys laikomas tiesiogine rūkymo pasekme: nerūkantiems jis pasireiškia 20 kartų rečiau nei rūkantiems.

Širdies priepuoliai ir insultai taip pat turi įtakos nerūkantiems, bet daug dažniau  ir anksčiau jie pasireiškia rūkantiems. „Pažinojau vieną vyrą,  kurio niekas nematė be cigaretės.  Be to, jis gyrėsi, kad rūko be žiebtuvėlio,  tai yra prisidegdamas cigaretes vieną nuo kitos. Ką aš galiu pasakyti… Būdamas 50 metų jis mirė nuo širdies smūgio. Jums gali atrodyti, kad tai yra daug metų, tačiau kai kurių iš jūsų tėvai artėja prie šio amžiaus…“, – rašoma straipsnyje.

Kita liga, būdinga rūkantiems, yra kojų kraujagyslių pažeidimas, dėl to sutrinka kojų kraujotaka. Iš pradžių atsiranda skausmas vaikščiojant, vadinamasis protarpinis šlubavimas ir gali išsivystyti net gangrena.

 

Rūkantieji dažniau peršąla

„Tačiau visa tai atsitinka po daugelio metų rūkymo ir jums gali atrodyti nereikšminga. Todėl pakalbėkime apie ankstesnius padarinius. Rūkantiems paaugliams silpnėja atmintis, intelektas, ištvermė ir fizinė jėga. Kai kuriais duomenimis  tai pastebimai sumažėja – iki 1,5 karto. Ar norėtumėte būti pusantro karto silpnesnis ir kvailesnis nei galite?“, – rašo straipsnio autorius. Anot jo, smarkiai sulėtėja rūkančių paauglių augimas. Net gali visiškai sustoti. Negana to, raumenų masė taip pat nustoja augti. „Ar kas nors nori visą gyvenimą išlikti tokio pat ūgio ir kūno sudėjimo, koks yra dabar?“, – retoriškai klausė jis.

Kita vertus, rūkančiųjų oda  taip pat gerokai pablogėja. Tai galioja ir suaugusiems. Pavyzdžiui, kai kuriose  grožio salonuose rūkančioms moterims atliekamos specialios procedūros, kurios pagerina „pilkos ir vystančios“ odos aprūpinimą krauju. Tačiau paaugliams, kurių odos būklė dažnai yra problemiška, tai dar svarbiau. Rūkantiems paaugliams spuogai ir per didelis riebalų išsiskyrimas pastebimi du kartus dažniau nei nerūkantiems.

Rūkantieji dažniau peršąla, nes gerklų ir trachėjos gleivinė nuolat kenčia nuo karštų, nuodingų dūmų ir negali susidoroti su į jas patekusiomis bakterijomis.

Rūkaliai yra mažiau jautrūs skoniui ir kvapams. „Gal ir smulkmena, bet kodėl sąmoningai atimti iš savęs kai kuriuos gyvenimo džiaugsmus? Aš net nekalbu apie tabako kvapą, kuris neišvengiamai sklinda nuo pačių rūkalių, jų plaukų ir drabužių“, – rašoma straipsnyje.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą