Iš pradžių vaizdo įrašo herojui nepavyko reguliariai pabusti 4.30 val., tačiau galiausiai, 40 -ąją eksperimento dieną, jis prisipažįsta nesitikėjęs tokio efekto. Asociatyvi nuotrauka

Žinia, tinkamas miegas yra būtinas pilnaverčiam ir sveikam gyvenimui. Tai padeda pagreitinti audinių regeneraciją, normalizuoja raumenų tonusą ir mažina kasdienį stresą, kuris mus kamuoja visur. Daugelis net neįsivaizduoja savo gyvenimo su kitokiu miego grafiku.

„YouTube“ kanalo „GoalGuys“ autorius Brendanas Jonesas nusprendė atlikti eksperimentą, pakeisdamas gyvenimo ritmą, ir asmeniškai patikrino, kas nutiks kūnui, jei mėnesį atsikelsite 4.30 val. ryte.

 

Prieš eksperimentą nebuvo atlikti jokie medicininiai tyrimai

Anot specialistų, staiga pakeisti savo tvarkaraštį per vieną dieną yra neteisinga. Tai galima padaryti tik kraštutiniais atvejais ir jūs turite suprasti, kokios bus pasekmės. Jei keisite kėlimosi ar miego laiką kelioms valandoms, jums reikės mažiausiai dviejų dienų, kad biologinis laikrodis susireguliuotų naujai.

Tai ne pirmas kartas, kai  į „YouTube“ kanalą įkeliami vaizdo įrašai su panašiais iššūkiais. Ten galite pamatyti eksperimentą, kaip pagerinti refleksus per 30 dienų, kaip treniruotis naudojant „Ninja Warrior“ sistemą arba kaip suplanuoti kiekvieną gyvenimo valandą 30 dienų.

Šį kartą nuspręsta keltis mėnesį laiko  4.30 val. ryto. Verta paminėti, kad vaizdo įrašą peržiūrėjo daugiau nei 1 mln.

Kanalo tinklaraštininkas  nusprendė atlikti eksperimentą, norėdamas išsiaiškinti, kas nutiktų jo produktyvumui ir apskritai gyvenimui jei jis mėnesį pakeistų miego grafiką.

Tiesa, jis susidūrė su tam tikrais sunkumais. Mat prieš eksperimentą nebuvo atlikti jokie medicininiai tyrimai. Tinklaraštininkas rėmėsi tik savo pojūčiais.

Vaizdo įrašo pradžioje Brendanas cituoja buvusio JAV karinio jūrų laivyno vadovo  Jake‘o Wilmano komentarą, kuris išsakė dvi mintis. Pirma, pats Wilmanas norėjo keltis 4.30 val., nes mažai žmonių prabunda taip anksti, o tai reiškia, kad yra laiko savo reikalams. Antra, Wilmanas mano, kad daugelis naktį užsiima nenaudinga veikla, pavyzdžiui, žiūri vaizdo įrašus ar filmus. Bet to galima visiškai atsisakyti, norint ryte  jaustis žvaliais ir produktyviais.

Taip pat vaizdo įrašo autorius nurodo tyrimą, kurio metu anksti ryte sporto treniruotes lankantys studentai universitete gavo aukštesnius pažymius ir jautėsi laimingesni nei tie, kurie miegojo kone iki pietų.

Mėnesis prasidėjo tuo, kad Brendanas bandė nustatyti sau tam tikrą režimą. Buvo nuspręsta kiekvieną dieną pradėti nuo gatvės treniruotės, naudojant tik kūno svorio pratimus. Tada dušas, darbas ir viskas baigiama 20 val. vakaro.

 

Bandymai anksti eiti miegoti nepavyko

Po pirmųjų dviejų eksperimento dienų paaiškėjo, kad tinklaraštininkas pamiršo pašalinti išminties dantį. Nepaisant sėkmingos operacijos, tai pakirto nuotaiką ir vienašališkai viską sugrąžino į pradinę padėtį. Po skausmo malšinančių kitų trijų dienų Brendanas miegojo 12–14 valandų per dieną. Grįžęs į sveiko ir laimingo žmogaus būseną, tinklaraštininkas penktą eksperimento dieną užstatė žadintuvą 4.30 val.

Šešta eksperimento diena. Bandymai anksti eiti miegoti nepavyko. Valandą pagulėjęs, tikėdamasis užmigti, herojus padarė išvadą, kad nėra tam pasiruošęs.

Tada eksperimentas peraugo į  kankinamą gulėjimą lovoje  ir negalėjimą užmigti. Suprantama, ir nesvajojant apie sveiko miego perspektyvas, o dar labiau –  kaip anksti atsikelti.

Kai žadintuvas nuskambėjo 4.30 val., Brendanas atsikėlė ir nuėjo tiesiai išgerti kavos, o paskui į treniruotę. Jis taip pat bandė prieš miegą išgerti melatonino ir vakarais skaityti prie silpnos šviesos. Bet, deja, niekas nepadėjo. Kūnas atsisakė miegoti.

Dešimta eksperimento diena. Po savaitės eksperimento Brendanas suprato, kad prieš pradėdamas jis turėjo gilintis į šį klausimą, ypač sužinoti daugiau apie cirkadinius ritmus. Remdamasis Matthewo Walkerio knyga „Kodėl mes miegame“, tinklaraštininkas išsiaiškino, kad yra trys cirkadinės grupės: ryto lervos – 40 proc., naktinės pelėdos – 30 proc. ir vidurinė grupė – 30 proc. Kuriai grupei priklauso žmogus, priklauso  nuo jo produktyvumo tam tikru paros metu, nuotaikos ir kai kurių kitų dalykų.

Reikia suprasti, kad miego kiekis priklauso  ir nuo amžiaus. Jei mes kalbame apie vidutinį suaugusįjį, jam reikia nuo septynių iki devynių valandų miego. Žinoma, yra išimčių. Pavyzdžiui, vieni miega keturias valandas ir pakankamai išsimiega, o kiti turi ilsėtis 11–12 valandų, kad per dieną nesijaustų mieguisti.

 

Pradėjo  anksti užmigti ir laikėsi  kai kurių taisyklių

Tada  Brendanas nusprendė nustatyti žadintuvą 6.30 val., nes buvo nepakeliama toliau miegoti mažiau nei šešias valandas. Vyras taip pat nusprendė griebtis migdomųjų – tai pasiteisino ir pagaliau jam pavyko užmigti anksčiau.

Penkiolikta eksperimento diena. Pasikeitė miego grafikas. Tinklaraštininkas pradėjo užmigti  iki 21.30  val. vakaro ir laikėsi taisyklių: vengti kofeino po 20 val., privaloma nešioti akinius nuo saulės lauke po 17 val., kad sumažėtų ultravioletinių spindulių poveikis akims prieš miegą.

Tinklaraštininkas pabrėžė, kad tai suteikė jam laiko visavertei treniruotei prieš darbą, taip pat galimybę viską užbaigti pietų metu ir likusią dienos dalį skirti sau.

Dvidešimt šešta eksperimento diena. „Šiandien yra poilsio diena. Jokių pratimų, tik poilsis. Aš vis dar noriu tęsti šį miego modelį ir ritmą, kuriuo gyvenu“, – dalijosi Brendanas.

Anot jo, jei drastiškai pakeisite miego ir pabudimo laiką, biologinio laikrodžio reguliavimo laikotarpiu jausitės neišsimiegoję, atsiras klaidingas alkio ir mieguistumo jausmas. Be to, gali kilti problemų dėl hormonų (melatonino, kortizolio, augimo hormono) sintezės, o tai galiausiai sukelia rimtų pasekmių organizmui.

Todėl verta laikytis šios taisyklės: viena valanda – viena diena. Norint prisitaikyti ir nenukentėti nuo staiga pakeisto dienos režimo, kiekvieną dieną reikia eiti miegoti valanda anksčiau ir atitinkamai keltis anksčiau.

Iš pradžių vaizdo  įrašo herojui nepavyko reguliariai pabusti 4.30 val., tačiau galiausiai, 40 -ąją eksperimento dieną, jis prisipažįsta nesitikėjęs tokio efekto. Brendanas pajuto, kad jaučiasi žvalus, energingas ir puikiai išsimiegojęs. Ir nusprendė pabandyti atsikelti anksčiau nei 30 dienų iš eilės ir atsakingiau. Šis iššūkis padėjo jam geriau valdyti savo laiką ir susitvarkyti su kasdiene veikla.

Pagrindinė išvada, kurią reikia padaryti: svarbu įsiklausyti į save ir į savo jausmus. Jei manote, kad jūsų jėgos baigiasi ir esate neįtikėtinai pavargę, neneikite to. Kai organizmas reikalauja išbandymų, verta į  tai rimtai ir visapusiškai atsižvelgti. Tokiuose dalykuose svarbu keistis pamažu. Tai yra per vieną dieną neturėtumėte staigiai pakeisti nusistovėjusio režimo.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą