Moterys sėkmingai vejasi vyrus savo pasiekimais,  ne tik siekdamos pasaulio sporto rekordų, intelektualumu, bet ir … alkoholio vartojimu.  Kai kuriuose regionuose geriančių moterų ne mažiau nei vyrų. Išgeriančios moterys paprastai nesuka galvos, kas su jomis gali nutikti.  Nes dauguma jų galvoja, kad išgėrus vieną kitą raudono vyno taurę ne tik kad nėra kenksminga, bet  net ir naudinga. Pavyzdžiui, peršalus ar norint atsikratyti nervinės įtampos ir panašiai.

Sutrinka kiaušintakių funkcijos ir kiaušinėlių formavimasis

Sociologai atliko plačiai apimantį tyrimą ir išsiaiškino, kad 85,3 proc. moterų, sergančių alkoholizmu, turi įvairių chroniškų ligų. Moterims, piktnaudžiaujančioms alkoholiu, 2,5 kartus dažniau, nei nevartojančioms jo, aptinkami patologiniai pokyčiai lytiniuose organuose. Menstruacijos joms baigiasi anksčiau, kartais sulaukus vos 36–38 metus. Taip pat toms moterims sumažėja gimdos apimtys, sutrinka kiaušintakių funkcijos ir kiaušinėlių formavimasis. O tai be jokios abejonės daro įtaką vaisingumui.

Nepavydėtina ateitis laukia tų vaikų, kuriuos pagimdo moterys, vartojančios alkoholį  per visą nėštumo laikotarpį.  Šie vaikai gimsta su rimtomis sveikatos problemomis. Jų apibūdinimui buvo įvestas specialus terminas – vaisiaus alkoholio sindromas.  Tai yra būsimai motinai per visą nėštumo laikotarpį vartojant alkoholį, sulėtėja vaisiaus augimas,  mažas kūno svoris gimus, būdingi veido bruožai: žvairumas,  įtemptas akies viršutinis vokas dėl raumenų paralyžiaus, prailgintas veidas, labai žema kakta, tikėtini – vadinamoji „zuikio lūpa“ ir  „vilko gomurys“, maža, priplota nosis, maža galva, krūtinės ląstos anomalijos, pernelyg trumpos kojos, rankos ne visiškai susilenkia dėl alkūnių sąnarių problemų, klubo sąnarių problemos ir taip toliau. Svarbiausia, širdies veiklos nepakankamumas, kuris būdingas  apie 50 proc. tokių gimusių vaikų. Taip pat gali būti ir  ne visiškai susiformavusios genitalijos ir analinė zona. Tai vaisiaus alkoholinio sindromo aukos.  Be to, vaikai dar ir stipriai atsilieka savo fiziniu  ir psichiniu vystymuisi. Neretai jiems būdingi epilepsijos priepuoliai.

Be to, pradedant  vaiką, jam didesnę įtaką daro motinos, o ne tėvo alkoholizmas. Ekspertų duomenimis, 16 proc. vaikų atsilieka formuojantis motorinėms ir judėjimo funkcijoms esant tėvo alkoholizmui  ir  30 proc. – esant motinos alkoholizmui. Kalbos funkcijoms – tėvo 14 proc. ir 32 proc. motinos alkoholizmui.

Kaip alkoholis daro įtaką vaisiaus vystymuisi

Motinai nuolat geriant alkoholį, pažeidžiami gyvybiškai svarbūs organai ir moteriškos funkcijų veikla. Bet pirmiausiai kepenų, širdies ir nervų sistemos.  Šie pokyčiai patys savaime daro neigiamą  įtaką vaisiui. Alkoholiui prasiskverbus  kartu su krauju į placentą, ji nustoja atlikti savo funkcijas reikiama apimtimi: prasčiau patenka medžiagos, būtinos būsimo kūdikio mitybai ir reikiamos apimties produktai.  Tuo pačiu moters kepenys sugeba nukenksminti tik ribotą kiekį etilo spirito.  O jei išgerta daugiau alkoholio, kepenys nebesuspėja suskaidyti į anglies dioksidą ir vandenį – procesas sustoja ties tarpiniu produktu – acetaldehidu. Tokio junginio toksinės savybės yra žymiai stipresnės nei paties etanolio savybių.

Būsimai motinai geriant alkoholį nėštumo metu, vaisius taip pat „geria“, bet reaguoja labai blogai – mėgina priešintis: blaškosi, sukiojasi, mėgina apsiversti, daužosi kūneliu į gimdos sieneles, taip išreikšdamas savo nepasitenkinimą.

Alkoholikų kraujyje kaupiasi acetaldehidas, kuris  sukelia pagirioms būdingą kvapą. Dėl alkoholio konversijos organizme reikia fermentų. Tačiau tokia fermentų sistema vaisiui dar nėra iki galo suformuota ir negali greitai neutralizuoti alkoholio ir acetaldehido. Patekę į placentą, ilgai cirkuliuoja jame ir gali būti stipriai pažeisti organai jau per pirmuosius tris nėštumo mėnesius. Tik trečdalis geriančių moterų pagimdo išoriškai sveikus vaikus. Tačiau laikui bėgant, jie susiduria su įvairiais vystymosi sutrikimais ir kitomis sunkiomis ligomis.

Jau ir Lietuvoje žinomas atvejis, kad priklausomos nuo alkoholio  moters kūdikis gimė alkoholinės abstinencijos būsenos. Tai yra pagiringas.  Nežinia, kaip pasielgė mūsiškiai gydytojai, bet teko girdėti, kad kūdikiui sulašinus kelis lašus praskiesto alkoholio, kurį jis gėrė godžiai, ir tik tada nuramino. Kitaip tariant, šie vaikai jau gimė priklausomi nuo alkoholio. Ateityje, tikėtina, kad jau po pirmojo stikliuko atsiras nenugalimas alkoholio troškimas.

Greičiausiai kai kurie iš jūsų mėgins ir prieštarauti: taip nutinka tik labai daug geriančioms moterims. Nėštumo metu apskritai negalima vartoti alkoholį. Net garbinamo raudono vyno. Jokio. Be to, jau planuojant nėštumą, turite atsisakyti alkoholio. Remiantis moksliniais tyrimais, jei kraujyje yra alkoholio, staiga padidėja genetinės medžiagos jautrumas gemalo ląstelių chromosomose. Tai reiškia, kad daro įtaką paveldimumui. Ne kam nors kitam, o būtent alkoholiui darant įtaką, įvyksta pokyčiai gemalo ląstelių chromosomose. Kenksmingas alkoholio poveikis jau pastebimas lytinių ląstelių formavimosi etape,  todėl kūdikis gali gimti su rimtais defektais. Net jei tėvai, pradedant kūdikį, buvo blaivūs.

Padėtis dar blogesnė, kai kūdikis pradėtas esant girtiems tėvams. Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad girtų tėvų pradėti vaikai 5 kartus dažniau susiduria su psichiniais ir nervų sistemos sutrikimais. Be to, visuomenė visada žiūri neigiamai ir smerkia moteris alkoholikes, kurios palikuonims padaro nepataisomą fizinę ir moralinę žalą.

 

šeimos gydytoja Rasa Jomantienė

 

3 KOMENTARAI

  1. Have you ever considered about adding a little bit
    more than just your articles? I mean, what you say is important and everything.
    Nevertheless think about if you added some great graphics or videos to give your posts more,
    “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this
    site could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
    Superb blog!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą