Netrukus rugsėjo pirmoji ir oligarchams didžiulis galvos skausmas, ar savo atžaloms parinkta elitinė mokykla pateisins jų lūkesčius. Anot jų, negalima tikėtis šalies gerovės, jei geriausiems šalies piliečiams, mokantiems didžiulius mokesčius, nesuteikia galimybės jų vaikams mokytis gerose mokyklose. Juk dėl daugelio objektyvių priežasčių ne visi gali ir nori išsiųsti savo vaikus mokytis į Angliją, Šveicariją ar JAV.  Kitas ne mažiau opus turtuolių galvosūkis – kaip aprengti savo atžalas, kad neatrodytų prasčiau už kitus.

 

Vaikai, baigę vidurines mokyklas čia, iškeliauja mokytis į užsienį ir nebegrįžta

„Barvikhi Luxury Village“ – Ruliovkos prekybos Meka, užimanti 80.000 kvadratinių metrų plotą. Šis plotas savo dydžiu prilygsta 10 tarptautinės klasės futbolo aikščių. Parduodama viskas, ko gali prireikti Rubliovkoje, vadinamajame oligarchų miestelyje, gyvenančiam žmogui: nuo vaikiškų drabužėlių, sukurtų garsiausių pasaulio dizainerių ir pasiūtų jų mados namuose. Nuo brangių papuošalų, šveicariškų laikrodžių iki aukščiausios klasės automobilių.

Apytuštėse parduotuvės salėse pardavimų konsultantai ramiai kalbasi tarpusavyje. Užtat vaikų skyriuje dirbanti pardavėja džiaugiasi, kad prieš rugsėjo pirmąją čia apsilanko per dieną bent 15 pirkėjų. Mamos dairosi ir perka savo atžaloms  artėjančių naujų mokslo metų proga batelius, kainuojančius 1.300- 1.500 JAV dolerių, „Gucci“  ar „Dolce & Gabbana“ kostiumėlius, kainuojančius 12-16 tūkst. JAV dolerių.  „Mūsų klientai – išskirtiniai žmonės“, –  džiaugiasi  ir vieno butiko, įsikūrusio ten pat, savininkė, padidėjusiu klientų srautu ir pajamomis prieš rugsėjo pirmąją.

„Jūs turite suprasti, kad „luxury“ („prabanga“) yra ypatingas segmentas, todėl neįmanoma įsivaizduoti gyvos eilės prie brangių papuošalų, – aiškina „Barvikhi Luxury Village“ spaudos tarnybos darbuotoja. – Lankytojų skaičius priklauso nuo savaitės dienos ir paros laiko. Pirkėjų yra daugiau savaitgaliais ir darbo dienomis po pietų“.

„Nors iš esmės prekyba prabangos gaminiais yra nuostolinga, – priduria ji. – Bet šie prekės ženklai turi būti čia. Na, kaip čia negalima atstovauti „Maserati“? Jei ne Rubliovkoje, tada kur? “

„Kaimynas nusipirko apartamentus Londone. Ir gyvena jei ne Londone, tai savo vasarnamyje Prancūzijoje,   — prisijungia prie pokalbio  ir vienas verslininkas, gyvenantis Rubliovkoje. Vyro tvirtinimu, jis taip pat išsiuntė žmoną su vaikais į Didžiąją Britaniją. Bet tai greičiau ne protų  nutekėjimas, o  nutekėjimas paskui protus. „Tie, kurie praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje praturtėjo ir apsigyveno Rubliovkoje,  sensta, jų vaikai jau baigė vidurines mokyklas čia, iškeliauja mokytis į užsienį ir nebegrįžta. Todėl jų tėvai parduoda  namus Rubliovkoje ir nusiperka namą Anglijoje ar Šveicarijoje. Paprastai užsienyje studijavę vaikai negrįžta atgal“, – paaiškina vyras.

„Mūsų jaunimas, baigęs mokyklą, išvyksta mokytis į Londono Karališkąjį meno koledžą ar kitą prestižinę mokyklą ir nebenori grįžti. Po metų studijų motinos atvyksta pas juos ir apsigyvena netoliese. Kai kurioms pavyksta susirasti darbą. Po to ir tėčiai persikrausto pas mamas ir savo vaikus“, – priduria jis.

 

Tėvai nurodinėja savo atžaloms, su kuo draugauti, o su kuo ne

„O mano duktė eina į „President“ mokyklą, — išdidžiai sako kito verslininko žmona. — Kažkada toje mokykloje mokėsi Chodorkovskio, verslininkų Beriozkinų vaikai, oligarcho Gromovo duktė. Taip pat Alioškino, vadovaujančio „Sberbankui“, vaikai. Į tą mokyklą anksčiau neįmanoma buvo patekti. O dabar iš trijų grupių, kurioje mokėsi 60 moksleivių, liko dvi grupės po 24 žmones. Kiti išvažiavo gyventi į užsienį. Išeina, kad apie 20 proc. vaikų paliko mokyklą“.

Yra kuo girtis ir didžiuotis, nes Rubliovkos mokykla „President“, įkurta 2003 metais – viena prestižiškiausių  mokyklų Rusijoje. Atrodytų, kad viskas ten turėtų būti tiesiog tobula. Tačiau didžiulė šiuolaikinių elitinių mokyklų problema yra ta, kad beveik visos jos  tampa atitinkamos koncepcijos įkaitais, savo mokymo programas kurdami kone pagal moksleivių tėvų norus.

Ar galite įsivaizduoti, ką sugeba kurti Rubliovkoje gyvenančios oligarchų žmonos ir kokie jų keliami reikalavimai? Pavyzdžiui, vienas jų reikalauja kruopščiai nuvalyti etilo spiritu pirštų atspaudus ant treniruoklių, kad būtų išvengta galimos infekcijos mokykloje.

Be to, klasikinis Rubliovkos tėtis ir mama yra įsitikinę, kad vidutiniokų šeimose augantiems vaikams čia mokytis ne vieta, nes jie neišvengia patyčių, užgauliojimų ir užaugs nelaimingi žmonės.

Ypač linksma darosi prasidėjus nuolatinėms intrigoms mokykloje, kai tėvai nurodinėja savo atžaloms, su kuo draugauti, o su kuo ne!

Bėda ta, kad ir mokyklos administracija labai dažnai vadovaujasi šiuo principu, sudarydama klases.

Dar smagiau buvo iš oligarchų žmonų išgirsti, kad seniai laikas atstatyti, prasidėjus krizei šalyje, mokykloje panaikintą įžanginį 50 tūkst. JAV dolerių metinį mokestį. Mat, pasak kai kurių motinų, tai paskatino priimti į elitinę mokyklą  vos ne visus „iš gatvės“.

Negana to, viena oligarcho žmona nusprendė, kad jų vaikams mokykloje gali iškilti pavojus sveikatai ar net gyvybei, todėl pasistengė, kad jų atžalas  saugotų apsaugininkai. Kovinių veiksmų „Rosguard“ grupės patrulis, apsirengęs kamufliažo drabužiais ir ginkluotas iki dantų, nuolat apeina mokyklos teritoriją ir stebi, kad viskas būtų saugu.

Mokykla vizualiai kažkuriuo metu pradėjo panašėti į Bekingemo rūmus, tuo metu, kai juose buvo įsikūrusi karalienė, ir griežtą pataisos įstaigą vienu metu. Linksma stebėti, kai pamokoms pasibaigus, prie mokyklos vartų nutįsta oligarchų automobiliai, kuriuos vairuoja asmeniniai vairuotojai ir vaikų asmens sargybiniai, laukiantys jų prieš pat įėjimą į mokyklą.

Visa tai yra vieno paprasto fakto pasekmė – elitinės mokyklos kuria švietimo ir elgesio įvaizdžius, pagrįstus vien tik elito tėvų nuomonėmis, kartais jei ne labai radikaliais, tai bent jau artimais.

 

Ilgą laiką lyderio pozicijas užima „President“ mokykla, kuri laikoma geriausia

Į žurnalistės klausimą, ar iš tikrųjų Rubliovkos elitinės mokyklos tuštėja, „President“ mokyklos direktorė Liubovė Mashina liūdnai patvirtino, kad „kai kurios šeimos išvyksta gyventi į užsienį“. Anot direktorės, šiais mokslo metais mokyklos nebelankys dar 21 šeimos vaikas. (Ji sako „šeima“ kadangi  tėvai, anot jos, labai aktyviai dalyvauja mokyklos gyvenime. Suprantama,  ir finansiškai).  Iš 300 besimokiusių praėjusiais metais jau paliko 7 proc. moksleivių . „Aš juk rašau jiems rekomendacijas, matau, kad jie ruošiasi mokytis užsienyje. Daugiausiai Anglijoje“ – sako mokyklos direktorė.

„Taip ir yra, – patvirtino ir vienas verslininkas, jau seniai gyvenantis Anglijoje. – Jei prieš trejetą metų Anglijos mokyklose, išmėtytose po visą šalį, vyresnių klasių, koledžo lygio  rusakalbių moksleivių  buvo tik 2-3 klasės, tai dabar  — 5-6“.

Kita vertus, elitinis išsilavinimas Maskvos regione taip pat yra labai nepigus malonumas, užtat rimtas verslas – kainos svyruoja nuo 810.000 rublių (11,067,13 Eurų) iki 1.500 000 rublių (20,494,69 Eurų) vieno vaiko mokslams per metus. Suprantama, garsiausios ir labiausiai prestižinės mokyklos yra Rubliovkoje: Maskvos pirmoji gimnazija, „President“ mokykla, „Lomonosov“ mokykla, „Žukovkos“ gimnazija.

Dar  2013 metų rudenį laikraščio „Kommersant“ žurnalistai sudarė brangiausių Maskvos elito mokyklų atranką. Nieko nestebina, juk turtingiausi Rusijos žmonės gyvena Rubliovkoje ir ten moko savo vaikus. 2013/14 mokslo metais, pasak „Kommersant“, trečiąją vietą po pirmosios Maskvos  gimnazijos užėmė „Lomonosov“ mokykla, įsikūrusi toje pačioje Rubliovkoje, kur mokslai kainavo 1.188.000 rublių (16,231,79 Eurų) per metus. Tiesa, iš tėvų stojamasis mokestis nėra reikalaujamas.

Reitingo lentelės viršūnėje – pirmoji Maskvos gimnazija, esanti Rubliovkoje, kur mokslas kainavo 1. 200.000 rublių (16,395,75 Eurų) per metus. Ir dar tiek pat stojamasis mokestis.

Būtent ši įstaiga išlieka brangiausia Rusijos vidurinė mokykla.

 

Elitinio rusiško vidurinio išsilavinimo kaina atitinka pasaulines kainas

Nepaisant to, vis dėlto ilgą laiką lyderio pozicijas užima „President“ mokykla, kuri laikoma geriausia, palikdama nuošalyje visus konkurentus. Lygiai taip pat, kaip prieš 100 metų į priekį išsiveržė britų „Olympus“ ir „Scottish Fettes“ mokyklos su savo įspūdinga architektūra.

Tačiau dabar „President“  vien savo automobilių stovėjimo aikštelės apimtimi vos nelenkia „Ferrari“ gamyklos pagamintų automobilių stovėjimo aikštelės plotą.

Įdomu tai, kad praėjusiais metais prestižinėse Sankt Peterburgo privačiose mokyklose  kainos buvo mažesnės bent tris-penkis kartus nei Maskvoje, tačiau  pamažu vadinamoji Šiaurės sostinė baigia pasivyti pagrindinę šalies sostinę. Ir tolimąjį Singapūrą bei Šveicariją beveik pasivijo.

Norėdami išsiaiškinti, kaip elitinio rusiško vidurinio išsilavinimo kaina atitinka pasaulines kainas, palyginome pirmosios Maskvos gimnazijos mokymo kainą su mokymo kainomis prestižiškiausiose pasaulio mokyklose.

Mokslai brangiausioje pasaulio mokykloje – Šveicarijos „Le Rosey“, įkurtoje 1880 metais, kainuoja  apie 100 tūkst. JAV dolerių per metus.  1910 metais įkurtas Šveicarijos „Alpin Beau Soleil“ koledžas per metus iš rūpestingų tėvų kišenių ištraukia šiek tiek daugiau kaip 93 tūkst. JAV dolerių per metus.

Garsiojoje Amerikos „Middlesex“ mokykloje Masačiusetse, kur, primename, yra sėkmingiausias ir prestižiškiausias universitetas pasaulyje, per metus moka 50.320 JAV dolerių.

Panašios kainos  ir britų kolegijoje „Eton“, įkurtoje XV amžiuje. Norint pamatyti savo vaiką Hario Poterio vaidmenyje, tenka pakloti 50.200 JAV dolerių per metus.

Studijos Pirmojoje Maskvos gimnazijoje kainuoja beveik tiek pat, kiek kainuoja Pietryčių Azijos tarptautiniame koledže, kuris yra Singapūre. Norint jame mokytis, reikia sumokėti 31.217 JAV dolerių per metus. Bet be apgyvendinimo. Su apgyvendinimu, šioje mokymo įstaigoje mokslai kainuos daugiau nei 48.000 JAV dolerių per metus.

Vis dėlto kol kas iki „brangiausių pasaulio mokyklų“ auksinio dešimtuko Rubliovkos mokyklos  dar nesiekia. Bet tai tik kol kas.

 

parengta pagal aif.ru

 

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą