Kiekvienas šeimos narys turi turėti savo atskirą dantų šepetėlį. Archyvo nuotrauka

Daug žinoti yra naudinga. O žinoti daug apie savo kūno sandarą yra dvigubai naudinga. Parinkome aštuonis faktus apie dantis, kurie daugumai žmonių mažai žinomi arba ir visai nežinomi, rašo yourdentalhealthpartners.com.

 

  1. Dantis nėra kaulas

Išoriškai dantys tikrai primena kaulą. Taip yra todėl, kad iš išorės jie taip pat yra padengti kietais audiniais, kuriuose yra daug kalcio ir fosforo. Tačiau anatomiškai dantis ir kaulas turi skirtingą struktūrą. Visų pirma, dantyse nėra kaulų čiulpų, kurie gamina kraujo ląsteles, o kauluose tai yra.

Kitas svarbus skirtumas: dantys yra daug stipresni už kaulus. Dantį dengiantis audinys – emalis – paprastai yra patvariausias organizme. Mineralų kiekis jame siekia 97 proc. Tuo tarpu subrendusį kaulą sudaro tik 60–70 proc. kalcio ir fosforo.

  1. Maždaug du trečdaliai danties yra paslėpti po dantenomis

Daugelis žmonių mano, kad danties vainikas, esantis virš dantenų, yra didžiausia jo dalis. Tačiau iš tikrųjų tai tik trečdalis danties. O kiti du trečdaliai jo (kaklas ir šaknis) yra paslėpti po dantenomis.

Būtent todėl, norint tiksliai įvertinti danties būklę, neužtenka tik jį apžiūrėti: reikia padaryti rentgeno nuotrauką.

  1. Dantų suspaudimo jėga siekia 90 kg/cm2

Palyginimui, kiek mažiau nei 100 kg sveriantis pitbulis  gali įkasti ta pačia jėga.

Stiprų žmogaus žandikaulių sukandimą užtikrina galingi kramtantys raumenys. Tiesa, šiandien jų potencialo iki galo neišnaudojame. Kramtant maistą dantys suspaudžiami vidutine 8-9 kg/cm2 jėga. Tačiau mūsų protėviai, norėdami perkąsti gyvūnų kaulus ir augalų šaknis, turėjo įdėti daug daugiau  pastangų.

  1. „Siūlai“, jungiantys dantį su kaulu, yra raiščiai

Dantis prie kaulo tvirtinamas naudojant elastinius siūlus – raiščius. Jiems tenka žandikaulių  kramtymo apkrovos. Dėl raiščių „pakabos“ , dantis  būna šiek tiek paslankus. Tai pajusite šiek tiek pajudinus jį dviem pirštais. Nepaisant to, siūbuoti ir ištraukti jį sunku: jungtis su siūlais labai tvirta.

Kita vertus, dėl laisvos vietos dantis gali judėti kaule. Šią savybę savo darbe naudoja ortodontai. Veikdami dantis įvairiais prietaisais, jie priverčia juos judėti reikiama kryptimi.

  1. Didžiausias dantų priešas yra apnašos

Apnašos yra lipni plėvelė ant dantų, kurios 90 proc. sudaro bakterijos. Kai kurios iš šių bakterijų virškina angliavandenius, kuriuos gauname su maistu, ir išleidžia rūgštį.

Kuo storesnis apnašų sluoksnis ant dantų, tuo daugiau rūgščių gamina mikroorganizmai. Kai rūgštingumo lygis nukrenta žemiau tam tikrų verčių (pH <5,5), mineralai, esantys ant emalio, pradeda minkštėti,  o tada jame susidaro tarpas. Taip dantyje vystosi kariesas.

Siekiant išvengti ėduonies susidarymo, svarbu laiku pašalinti apnašas nuo dantų. Tai daryti rekomenduojama bent du kartus per dieną: ryte ir vakare. Norint kokybiškai valyti, reikia naudoti ne tik dantų šepetėlį, bet ir siūlą. Priešingu atveju dantų šoniniai paviršiai liks nebaigti – būtent ant jų dažniausiai išsivysto ėduonis.

  1. Geriausias dantų draugas – seilės

Seilės atskiedžia rūgštis, kurios gamina kenksmingus mikrobus. Taip pat jos prisotina dantų emalį mineralais, neleidžia jam atsilaisvinti.

Įdomus faktas: per visą gyvenimą žmogaus organizmas pagamina apie 50 000 litrų seilių. To pakanka maždaug 200 standartinių vonių užpildyti.

Su amžiumi seilių gamyba mažėja. Todėl vyresnio amžiaus žmonėms didėja dantų ėduonies ir dantų netekimo rizika.

  1. Dantys negali atsistatyti patys

Jei dantyje atsirado „skylė“, ji pati nebeužaks. Ir viskas todėl, kad kietuose danties audiniuose nėra gyvų ląstelių, kurios galėtų pasidalinti ir užlopyti skylę.

Prarastas danties dalis galima atkurti tik naudojant dirbtines medžiagas. Šį darbą odontologai atlieka gydymo eigoje: iš pradžių išvalo ėduonies ertmę nuo mikrobų, vėliau atstato dantį plombine medžiaga.

  1. Dauguma suaugusiųjų turi 32 dantis, tačiau kai kurie gali turėti mažiau ar daugiau

Nuolatinį dantų komplektą sudaro 8 priekiniai dantys, 4 iltys, 8 prieškrūminiai dantys ir 8 krūminiai dantys. Daugeliui žmonių iki 16-20 metų papildomai išdygsta dar 4 dantys užpakalinėse žandikaulio dalyse. Tai vadinamieji aštuntieji arba išminties dantys. Bet būna, kad protiniai dantys visai nedygsta arba jų būna mažiau nei keturi. Tada bendras dantų skaičius žmogui yra mažesnis nei 32.

O būna ir atvirkščiai: šalia aštuntų dantų auga devinti ir net dešimti. Tada bendras dantų skaičius viršija 32-36.

Retais atvejais, be protinių dantų, gali neišdygti kai kurie kiti dantys. Pavyzdžiui, prieškrūminiai ar iltys. Šis reiškinys vadinamas adentija. Tai pasitaiko apie 4-7 proc. žmonių žemėje.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą