Jei nukentėsi, nedelsdama susipakuok daiktus. Elkis taip, lyg būtų įvykęs žemės drebėjimas – griebk dokumentus, vaiką/us, su visa kita susitvarkysi vėliau. Nepriimk atsiprašymų ir atgailos, nesileisk į derybas. Archyvo nuotrauka

Kada nors jūsų dukra nebegyvens su jumis, tėvais,  kartu, o užmegs santykius su vyru. Galbūt ji nuspręs susituokti ir susilaukti penkių vaikų. O gal ji visai nenorės vaikų. Bet ne tai svarbiausia. Bet kokiuose santykiuose moteris turi jaustis saugi. Todėl mama turėtų paaiškinti savo dukrai dar paauglystėje, kad negalima toleruoti jokio smurto šeimoje – nei psichologinio, nei, juo labiau, fizinio.

 

Taigi, pasakykite jai:

  1. Jei nukentėsi, nedelsdama susipakuok daiktus. Elkis taip, lyg būtų įvykęs žemės drebėjimas – griebk dokumentus, vaiką/us, su visa kita susitvarkysi vėliau. Nepriimk atsiprašymų ir atgailos, nesileisk į derybas. Bet koks „atleisk man“ rytoj neabejotinai virs „tu pati kalta“. Į šią duobę labai lengva įkristi, o išlipti labai sunku. Todėl nedvejok ir bėk.
  2. Atsimink, kad bet koks „tu pati esi kalta“ ir „tu mane žemini“ yra melas. Tiesą sakant, tai reiškia: „Aš žinau, kad galiu tau smogti, įžeisti, įžeidinėti ir už tai nieko negausiu, todėl nematau jokios priežasties susivaldyti“.
  3. Visada gali ateiti pas mane. Visada. Ašarodama ir basomis. Su baisiausios nesėkmės gyvenime jausmu. Ir aš tavęs nekaltinsiu. Net jei norėčiau pasakyti: „Aš tave įspėjau“, užsidarysiu vonios kambaryje ir ištarsiu šiuos žodžius prieš veidrodį, sau, pašnibždomis. Nes jie neguodžia, o tik įsmeigia adatas į atvirą žaizdą.
  4. Jei manęs neliktų – niekada nežinai, tėvai mirtingi – turi taip artimus draugus, kad galėtum jų paprašyti pagalbos. Jei tokių žmonių nėra, ieškok pagalbos, bet kokios, ir nesigėdyk ją priimti. Skųskis, rėk, pasakyk visiems, kurie nori klausytis. Turėsi liudininkų, nes blogis daromas tyloje.
  5. Santykiai niekada neprasideda sumušimu. Pirmieji ženklai: „na, tu ir kvailė“, „eik tu velniop, ko trukdai mane“, „ką tu supranti“ ir taip toliau. O prašymas virsta įsakymu. Tada smulkūs pažeminimai tampa norma. Šiurkštumas perteikiamas kaip intymumas. Neleisk niekam save žeminti ir tyčia įskaudinti. Niekada negalvok: „Aš protinga, man taip tikrai neatsitiks“. Moterys, dar protingesnės už tave ir mane, pateko į šiuos spąstus.
  6. Tavo didžiausias priešas yra jausmas „jis pasikeis“. Šiandien žmogus elgiasi visiškai adekvačiai, o rytoj jis gali virsti susierzintu sadistu. O poryt vėl švies saulė jūsų šeimoje, galvosi, kad viskas tvarkoje,  ir tada su palengvėjimu iškvėpsi: „Jis pasikeitė“. Šis jausmas yra pagrindinis simptomas, kuris gali suklaidinti. Santykiuose su tokiu žmogumi per daug nenueik, neturėk su juo bendrų vaikų ir bendro verslo.
  7. Visada turėk savo pinigų. Jei sėdėsi su vaikais namuose, turėk savo sąskaitą, „finansinę pagalvėlę“ bet kuriuo atveju. Aptark tai su savo vyru prieš išeidama į motinystės atostogas. Tai labai svarbu. Kai vaikai maži, esame kuo labiau priklausomos nuo vyro ir labiau pažeidžiamos nei bet kada anksčiau.
  8. Neleisk, kad santykiai taptų vieninteliu tavo gyvenime svarbiu dalyku. Tai pavojingas požiūris. Draugai, darbas, sportas, pomėgiai – tebūnie visa tai tikra. Užsidirbk. Mokykis. Jei santykiai kada nors nutrūks – o tai nutinka dažniau, nei norėtume – skaudės. Bet geriau, kai griūva vienas bokštas, nei visa pilis.
  9. Rūpinkis savo sveikata, rūpinkis savimi, kad turėtum jėgų gyventi.
  10. Niekada nepakliūk į „visi taip gyvena“ spąstus. Tai netiesa. Ir aš padarysiu viską, kad pamatytum šeimas, kuriose nėra smurto ir nemandagumo, kuriose žmonės pagarbiai kalbasi vienas su kitu, net ir labai susipykę. Ir aš pati stengsiuosi būti ne pats blogiausias pavyzdys tau.
  11. Niekada nepakliūk į spąstus „tai tik man taip, kokia aš kvaila, kaip gėda“. Tai taip pat netiesa. Patekti į smurto situaciją nėra didelė problema. Bėda yra įstrigti joje ilgam, metų metams. Nesiek šeimos bet kokia kaina. Tau nereikia tobulos šeimos. Tau reikia vietos, kur jaustumeisi gerai, kur tave galėtų palaikyti ir pasirūpinti. Tai gali atrodyti labai skirtingai (tai nebūtinai yra šeima).
  12. Žmonės gali keistis. Dar daugiau – jie tai daro nuolat. Amžius ir patirtis mus keičia. Tai, kas jaunystėje atrodo kaip nekaltas ekscentriškumas, bėgant metams gali virsti psichikos liga ar tiesiog žvėriškumu. Kartais žmonės elgiasi labai negražiai, jei supranta, kad kitas žmogus nuo jų priklauso. Jei taip nutiks tau, nebark savęs, kad „anksčiau nematei niekšų“. Yra daug dalykų, kurių negalime pamatyti, kol jie yra paslėpti giliai po žeme.
  13. Eksperimentuok, išbandyk naujus dalykus. Nauji darbai, nauji kirpimai, naujas sportas, nauji patiekalai, naujos taisyklės šeimoje, nauji sekso būdai. Kuo daugiau naujų dalykų galėsi įsileisti į savo gyvenimą, tuo labiau pasitikėsi savo jėgomis santykiuose.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą