Žmonės susieja tai, kai jie yra panašūs išsilavinimu, asmeninėmis vertybėmis, rase ir tautybe, laisvalaikio pomėgiais ir panašiai. Archyvo nuotrauka

Ar meilė iš pirmo žvilgsnio tikrai egzistuoja ir ar verta suteikti antrą šansą vaikinui, kuriam nepavyko pirmasis pasimatymas? Po pripažinimo sulaukusio „Netflix“ serialo „Play Back“ ne vieną žiūrovą kankino klausimas: ar galima gyventi šalia žmogaus, gebančio apgauti ir nužudyti, ir to nepastebėti? Kaip tikina psichologai, nustatyti tokį partnerį kartais būna gana sunku, tačiau visada yra „raudonos vėliavėlės“, pagal kurias net pirmosiomis pažinties dienomis galima suprasti, ar verta gyvenimą sieti su tuo žmogumi. Suprantama, padedant intuicijai, pirmajam įspūdžiui ir savo jausmams, į kuriuos reikėtų įsiklausyti per pirmąjį pasimatymą, rašo psychologytoday.com.

 

Pirmiausia svarbu įsiklausyti į savo kūno pojūčius

Gal ir iš jūsų kuris nors esate pastebėję  ne vieną interviu su žvaigžde, kai kalbant apie susitikimą su  vyru/moterimi, vartoja tokią formuluotę: „Iš karto supratau, kad jis bus mano vyras“.  Toks atsakymas visada  kelia dvejopus pojūčius. Kas su juo negerai?

Anot psichologų, tai sakydamas žmogus dažniausiai nori pabrėžti, kad susitikimas su būsimu sutuoktiniu buvo lemtingas. Tiesą sakant, dažniausiai taip nėra. Kai nepažįstamame žmoguje atpažįstame artimą ir brangų žmogų, jame matome mamos, tėčio ar kito reikšmingo suaugusiojo projekciją iš mūsų vaikystės. Tam, kad mūsų pasąmonė per pirmąjį pasimatymą sutiktą žmogų pažymėtų kaip „mūsų“, nereikia visiško panašumo į širdžiai brangų giminaitį. Pakaks kai kurių reikšmingų išvaizdos, kalbos ar aprangos detalių. Pavyzdžiui, dėmesingos pilkos akys, kaip mamos, platūs pečiai ir tamsios spalvos kostiumas, kaip tėvo, o  kreipdamasis mažybiniais žodžiais, primena  senelį ar močiutę. Visos šios jaudinančios smulkmenos, pažįstamos nuo vaikystės, gali   nesąmoningai mus nukreipti į tą žmogų labiau nei bet kurios jo individualios savybės.

Kartais atrodo, kad jausmai „gyvena“ mūsų galvoje. Tarsi įsiklausome į „vidinį balsą“, bet iš tikrųjų vadovaujamės nuo vaikystės susiklosčiusiomis nuostatomis. Galime atsisakyti antrą kartą susitikti su tuo žmogumi, nes per pirmą pasimatymą paaiškėjo, kad jis neturi aukštojo išsilavinimo, o mama sakė, kad tai labai svarbu. Arba galime apsigalvoti dėl kito pasimatymo su gražiu vyru, nes jis nuomojasi butą. O močiutė sakė, kad tai nepatikimo žmogaus ženklas. Tokiu būdu mes iš tikrųjų įsiklausome ne į save, o į artimųjų balsus. Bet retai susimąstome, kad mes bendrausime su šiuo žmogumi, o ne su savo mamomis ir močiutėmis.

Todėl santykių pradžioje pirmiausia svarbu įsiklausyti į savo kūno pojūčius. Jeigu jaučiate, kad su tuo žmogumi jums lengva ir ramu, o kai jis paima už rankos – jaudina, vadinasi, einate teisingu keliu. Jei, priešingai, jaučiatės susikaustę,  įsitempę, tarsi susigėstumėte ir net negalite ramiai pavakarieniauti, vadinasi, kažkas nutiko.

Per pirmąjį pasimatymą natūralu jaustis šiek tiek įsitempusiam ir atsargiam. Sutikote nepažįstamą žmogų, nežinote, ko iš jo tikėtis, kaip klostysis bendravimas su juo, kiek sutampa jūsų požiūriai  ir panašiai. Be to, per pirmąjį susitikimą turime  dėl ko daug susitarti – eiti į pigesnį ar brangesnį restoraną, į madingą ar klasikinį, ar įdomu tokiomis ir tokiomis temomis kalbėtis, ar geriau ne, eiti  pasivaikščioti arba užsisakyti taksi. Natūralu, kad šiuo metu jūs patiriate lengvą stresą ir negalite jaustis visiškai atsipalaidavę. Tačiau paprastai, jei viskas vyksta „teisingai“, praėjus maždaug valandai nuo susitikimo pradžios, žmogus atsipalaiduoja ir jaučiasi labiau pasitikintis arba  priešingai – baigiate susitikimą, nes jaučiasi nepatogiai su žmogumi. Bet jei liekate nežinioje, svarstote ir jau galvojate apie kitą susitikimą, turėtumėte paklausti savęs, kodėl jus taip „užkabino“ bendravimas su šiuo žmogumi? Kas verčia daugiau galvoti apie jį nei apie save?

Per pirmąjį pasimatymą (ar po jo) svarbu savęs paklausti – kaip aš jaučiuosi šalia šio žmogaus? Atsakymų į šį klausimą gali būti daug – patrauklus, smalsus (žmogus aiškiai žiūrėjo į  jūsų figūrą), turintis puikų humoro jausmą, žmogus įdėmiai klausosi ir užduoda patikslinančius klausimus. Bet jei tarp šių atsakymų kažkas panašaus atrodo „nuobodu“ (kai ką nors pasakėte, žmogus savo mintimis buvo kažkur kitur), „netobulas“ (žmogus arba žiūrėjo į kitas merginas, arba prisiminė „gražią buvusiąja“, žmogus tylėjo ir nepalaikė pokalbio ir panašiai. Tuomet reikėtų pagalvoti, ar tikrai norite su juo susitikti dar kartą.

 

Žmogus gali perspėti apie savo planus santykiuose su jumis

Per pirmąjį pasimatymą ir santykių pradžioje labai svarbu stebėti. Ypač jei žmogus jums labai patiko ir jau bandėte rasti teigiamą paaiškinimą bet kuriam jo žodžiui ir poelgiui. Stebėkite, kaip žmogus bendrauja su kitais. Su jumis jis gali stengtis būti malonus, bet tuo pačiu nemandagiai elgtis su padavėju, barti lėtą praeivį, neprilaikyti durų prieš moterį su vežimėliu. Nors tikrai nebūtina iš karto reaguoti į keistą jums elgesį. Galbūt žmogus tikrai ko nors nepastebėjo arba patyrė didelį stresą, tačiau verta prisiminti tokius „signalus“. Kai nuspręsite, tęsti šiuos santykius ar ne, jie jums gali būti naudingi.

Jei žmogus per pirmąjį pasimatymą tiesiogine to žodžio prasme jums pasako, koks jis „blogas“, neskubėkite jo įtikinėti priešingai ar „nubraukti“ jo žodžių. Šiuo metu jis dalijasi tikrai svarbia informacija apie save. Viena vertus, jis tikrai galėjo įgyti neigiamos patirties ankstesniuose santykiuose. Tuo pačiu tai gali reikšti, kad jūs jam jau labai patinkate ir jis taip nori įtikti, todėl „deda visas kortas ant stalo“. „Išvertus“ į tiesioginę kalbą, tai žmogus sako maždaug taip: „Labai norėčiau tęsti mūsų bendravimą, bet visiškai nežinau, kaip pasielgti, nes mano finansinė padėtis galėtų būti daug geresnė. Ar priimsi mane tokį?“. Ir čia jau svarbu, kad būtumėte sąžiningi su savimi ir nuspręstumėte, kiek toks scenarijus jums tinka, su sąlyga, kad niekaip negalite to paveikti.

Kita vertus, tokiu būdu žmogus gali perspėti apie savo planus santykiuose su jumis. Kartais žmonės jau per pirmąjį susitikimą tiesiogiai kalba apie savo neištikimybę, vėjavaikiškumą, paralelinius santykius, alkoholį ir kitas priklausomybes. Todėl labai pravartu būtų įsiklausyti į žmogų ir rimtai priimti jo žodžius.

Jei norite labiau suprasti, paprašykite žmogaus papasakoti daugiau apie save. Greičiausiai to pakaks apsisprendimui priimti.

Jei vyras iš karto perspėja, kad nėra pasirengęs rimtiems santykiams, ką tai reiškia?

Kai žmogus viename iš pirmųjų susitikimų sako, kad nėra pasirengęs rimtiems santykiams, greičiausiai taip ir yra.  Ir visai nesvarbu, ar jis yra pasirengęs prisijungti prie jų su jumis, ar iš principo nenori, o gal  jis tebepalaiko santykius su kita mergina.

Jei norite palaikyti santykius „be įsipareigojimų“, tuomet galite ir toliau bendrauti. Jei ne, tuomet verta kuo greičiau nutraukti šį bendravimą, kol neįsimylėjote ir negalvojate, kad „su manimi viskas bus kitaip“. Deja,  99 atvejais iš 100  baigiasi nusivylimu ir  gailesčiu dėl veltui sugaišto laiko.

Jei per pirmąjį pasimatymą žmogus jums nepatiko, bet tuo pat metu manote, kad turėtumėte suteikti jam šansą, svarbu suprasti, kas su jumis vyksta šią akimirką. Viena vertus, tai gali būti vidinis prieštaravimas tarp jūsų nuostatų ir tėvų patarimų. Pavyzdžiui, jūsų mama sakytų apie šį asmenį, kad jis yra „puikus kandidatas“.  Nors jums iš tikrųjų patinka visiškai kitoks vyro tipas. Jei norite asmeninės laimės, turėtumėte vadovautis tik savo nusistatytais kriterijais. Kita vertus, galbūt anksčiau pasirinkote „ne tuos“ vyrus. Žmonėms, kurie linkę į santykius su intensyviomis emocijomis, „paprasti“ žmonės dažnai atrodo nuobodūs. Jei įtariate, kad turite antrąjį variantą, prasminga eiti į antrą pasimatymą ir patikrinti šią hipotezę.

 

Manipuliatorių ar skriaudėją sunku atpažinti pačioje bendravimo pradžioje

Jei žmogus santykių pradžioje blogai kalba apie  savo buvusįjį/ąją, greičiausiai po kurio laiko jis panašiai pakomentuos ir jūsų santykius su juo. Žinoma, už tokio elgesio  gali slypėti ir vidinis skausmas bei neigiama patirtis, tačiau geriau  tuos klausimus spręsti specialistui, o ne jums.

Kai žmonės susitinka per pirmąjį pasimatymą, manoma, kad jie turi domėtis vienas kitu. Jei tik jūs rodote aiškų susidomėjimą, o žmogus mielai dalijasi savo gyvenimo detalėmis ir nesidomi jumis, greičiausiai tai yra jo įprastas bendravimo su partneriais modelis. Jei tai jums netinka, neturėtumėte tęsti šio bendravimo.

Jei per greitai prisipažins meilėje ar apie bendrus planus prabils jau per pirmąjį pasimatymą?

Ne tik moterys linkusios projektuoti mylimųjų atvaizdus, įsimylėti ne konkretų žmogų, o savo iliuziją apie jį. Vyrai kartais daro tą patį. Jei jus domina žmogus, turėtumėte pamatyti, kaip santykiai klostysis toliau. Galbūt po kurio laiko už virtualaus įvaizdžio jis, pamatęs jus gyvai, dar labiau įsimylės. Svarbu neskubinti  įvykių ir nepriimti tų sprendimų, kuriems asmeniškai dar nesate pasiruošę.

Kai žmogus  būna kartu su partneriu daugiau nei metus, tada, paprastai, jis mato, kas vyksta su juo. Jis gali nežinoti konkrečių smulkmenų, nesuprasti, kas tiksliai atsitiko, tačiau greičiausiai pajus įtampą ir pastebės elgesio pokyčius. Problema ta, kad kartais mūsų saugus jaukus pasaulis mums yra toks brangus, kad mes darome viską, kad nepastebėtume šių pokyčių ir nesuprastume, su kuo jie susiję.  Bet neretai žmogus viską pamato „kaip yra“ tik tada, kai aplinkybės ir pats partneris jam nepalieka kitos išeities.

Manipuliatorių ar skriaudėją sunku atpažinti pačioje bendravimo pradžioje, nes į tokį elgesį linkę žmonės, priešingai, stengiasi  to neparodyti bent pirmojo susitikimo metu. Jei įtariate, kad sutikote manipuliatorių, pabandykite stebėti jo bendravimą su draugais ir artimaisiais. Bendraudamas su žmonėmis, su kuriais manipuliatorius ar skriaudikas jau seniai pažįstamas, jis parodo save mažiau santūriai. Jei pastebite, kad žmogus praktiškai neturi artimų žmonių, o artimieji apie jį kalba blogai ir stengiasi laikytis nuošalyje, tai tikra „raudona vėliava“ santykių pradžioje.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą