Žinoma, skirstymas į „vyrą“ ir „moterį“ yra bent jau neteisingas. Žmogaus asmenybė, charakterio bruožai formuojasi pagal supančią kultūrą, remiantis asmenine patirtimi. Lyčių „žymos“ rimtai atkerta galimybes tobulėti tiek moterims, tiek vyrams. Moteris gali būti sėkminga lyderė, o vyras – rūpintis naujagimiu. Archyvo nuotrauka

Lyčių stereotipai yra bendros idėjos apie vyrų ir moterų elgesį ir vaidmenį visuomenėje. Mūsų lyčių vaidmenų vizija grindžiama visuomenės, žiniasklaidos, šeimos gyvenimo ir mūsų pačių patirtimi. Svarbu, kad bloga patirtis (pavyzdžiui, santykiuose) gali iškreipti idėjas apie partnerį ir neigiamai paveikti būsimus santykius, rašo psychologytoday.com.

 

Mergina siekia išskirtinai finansinės gerovės

Ir nors dauguma suprantame, kad mūsų idėjos neretai būna klaidingos, vis tiek ir toliau apdovanojame priešingos lyties asmenį atitinkamomis savybėmis. Tuo tarpu kiekvienas žmogus yra individualus, kiekvienas mąsto ir jaučia savaip. Tikėjimas stereotipų tiesa gali padaryti realią žalą ir sugriauti bendravimą. Taigi, apsvarstykime populiarius vyrų stereotipus apie moteris.

„Ko nori moteris, niekas nežino, nes ji jau spėjo persigalvojo“, – tai vienas populiariausių vyrų posakių apie moteris. Vyriški lyčių stereotipai yra labai mitologiški ir, žinoma, dažnai neatitinka tikrovės.

Nuo vaikystės kalama į galvą, kad mergaitė turi būti graži ir švelni, o berniukas stiprus ir drąsus. Iš šio stereotipo išauga tokios idėjos apie vyrą ir moterį, kurios gali sugriauti abiejų gyvenimus. Vaikai iš pradžių nežino, kaip elgtis pagal savo lytį, tėvai moko juos savo elgesiu ir požiūriais, aiškiai parodydami, kas yra teisinga ir neteisinga. Kalbame ne apie tyčinį savo lyties nepriėmimą, o apie elgesio momentus, kurie kažkodėl turėtų charakterizuoti lytį. Pavyzdžiui, kad berniukai niekada neverkia, o mergaitės visada  yra tvarkingos.

Kitas labai populiarus stereotipas, kad mergina siekia išskirtinai finansinės gerovės. Paprasčiau tariant, iš vyro merginai pirmiausia reikia pinigų. Pirma, finansinės gerovės troškimas yra visiškai normalus. Antra, toks įsitikinimas yra populiarus ir neigiamai nuspalvintas tarp tų, kurie turėjo karčios patirties. Tačiau ši patirtis neturi nieko bendra su lytimi. Visi žmonės yra skirtingi, o nesąžiningų būna tiek tarp moterų, tiek tarp vyrų. Galvodama apie rimtus santykius, kuriant šeimą, moteris visada sieks geresnės finansinės padėties, visų pirma galvodama apie savo artimuosius.

Moteriai sekso nereikia taip, kaip vyrui. Toks stereotipas gali būti siejamas su visais įmanomais „šokiais su tamburinais“ prieš pirmąjį seksą.

Čia visiems gerai – ir moteriai, kuri seksą naudoja kaip paskatinimą, ir vyrui, įsitikinusiam, kad seksas yra atlygis ir dovana. Tačiau tokiais atvejais kenčia abu – vyras intymiame gyvenime galvoja tik apie savo malonumą, o moteris negali išreikšti savo norų.

Moteris blogiau nei vyras susidoroja su lyderės vaidmeniu. Kova su šiuo stereotipu vyksta jau seniai ir nepaliaujamai. Taip, vis dar pasitaiko, kad moteriai pavedamas darbas, kuris neleidžia jai įrodyti savęs kaip lyderės ir vadovės. Karjeros augimo ribojimas, nesusijęs su profesinėmis savybėmis, yra labai liūdna istorija.

 

Visos moterys yra potencialios mamos ir nori vaikų

Moterys mėgsta bebaimius ir atkaklius vyrus. Tiesą sakant, pirmiausia noriu šalia savęs matyti jautrų, malonų ir supratingą žmogų. O jei moteris vengia susitikimų, neatsiliepia į skambučius, vyriškas atkaklumas gali tik erzinti ir gąsdinti. Bet jokiu būdu neįkvepia ir nepritraukia.

Moterys mėgsta stiprius vyrus. Vyriška jėga  gali ir nebūti jo stiprybė. Stiprus vyras yra tas, kuriuo galima pasitikėti ir šalia jaustis saugiai. Tačiau  bicepsai, atletiškas kūno sudėjimas neturi nieko bendro su tuo.

Moterys turi gaminti maistą ir atlikti visus namų ruošos darbus.  Stiprioje šeimoje, nuoširdžiuose santykiuose žodžio „turėtų“ būti negali. Jei abu partneriai, tikriausiai, vienodai užsiėmę darbe, bet moteris kažkodėl apkrauta visais buities darbais.

Visos moterys yra potencialios mamos ir nori vaikų. Nuo neatmenamų laikų motinystė buvo priskiriama moteriai kaip pagrindinis gyvenimo prioritetas. Tačiau iš tikrųjų yra moterų, kurios yra daug stipresnės nei vyrai ir kurios nuoširdžiai nori likti bevaikės. Būti tėvais yra puiku, bet ne visi to nori, nepaisant lyties.

Žinoma, skirstymas į „vyrą“ ir „moterį“ yra bent jau neteisingas. Žmogaus asmenybė, charakterio bruožai formuojasi pagal supančią kultūrą, remiantis asmenine patirtimi. Lyčių „žymos“ rimtai atkerta galimybes tobulėti tiek moterims, tiek vyrams. Moteris gali būti sėkminga lyderė, o vyras – rūpintis naujagimiu.

Nuoširdžiuose santykiuose negali būti tokių nuostatų ir taisyklių, kurios būtų nepriimtinos bent vienam iš partnerių.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą