Archyvo nuotrauka

Visi daro klaidas, bet ne visi nori tai pripažinti ir taisyti jas. Mes visi turime savo unikalių iššūkių, susijusių su tuo, kaip mes matome ir bendraujame su mus supančiu pasauliu. „Yra apie dešimt esminių klaidų, kurias kai kurios moterys daro santykiuose. Bet iš karto noriu pareikšti, kad tai gali būti mano subjektyvi nuomonė ir nenoriu tvirtinti, jog tai yra galutinė tiesa“, – rašoma  psichologijos dr. Muyis Dosunmu knygoje „Mistakes Women Make In Relationships“ („Moterų klaidos santykiuose“). Jūsų dėmesiui pradžioje trumpas interviu su knygos autoriumi, o po to moterų daromų kritinių klaidų sąrašas.

 

– Kaip buvo sudarytas šis klaidų sąrašas?

– Sąrašas buvo sudarytas (ir interpretuotas) dirbant su klientais, vyrais ir moterimis, remiantis jų atsakymais į standartinį klausimą: „Kokias pagrindines klaidas moterys daro santykiuose?“. Apklausoje dalyvavo  70 žmonių (35 vyrai ir 35 moterys), kurių amžius siekė 28-50 metų. Bet nebuvo atsižvelgta į šeimos ir socialinę padėtį.

– Knygoje jaučiamos seksizmo apraiškos. Ar santykiuose klaidas daro tik moterys?

– Nemanau, kad mano  knygoje yra seksizmo, mizoginijos ir kitų nesveikų lyčių apraiškų. Visi daro klaidas. Ir vyrai, ir moterys. Šioje knygoje analizuojamos tipinės moterų klaidos santykiuose, bet jei tai įdomu, kitoje knygoje analizuosime tipiškas vyrų klaidas šioje srityje.

– Koks šios knygos tikslas?

– Jos tikslas – parodyti tipiškas moterų klaidas santykiuose ir  padėti moterims su šiomis klaidomis susidoroti.

 

Dešimt reikšmingiausių moterų klaidų santykiuose:

  1. Moterys nežino savo vertės

„Mano nuomone, viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų, – sako knygos autorius. – Jei į kitus žemiau pateiktus keturis klausimus moteris atsakys teigiamai, atsakymai ten pat“.

Ar jus traukia „blogiukai“, kurie su jumis elgiasi blogai ir nori tik „imti“?

Ar jus traukia nepasiekiami vyrai?

Ar bijote prašyti to, ko norite?

Ar pakenčiate blogą požiūrį, tikėdamasi, kad „vieną dieną“ tai stebuklingai pasikeis?

„Jei moteris atsakė teigiamai į šiuos klausimus, problema akivaizdi: ji nežino savo vertės.

Bet kuriuose santykiuose slypi dvi pagrindinės žmogaus baimės: moteris bijo, kad jos nepasirinks, o kita baimė, kad ją nustos mylėti, atstums…  Todėl reikia aiškiai pasakyti: joks vyras negali iš tikrųjų gerbti moters, kuri leis jam netinkamai elgtis su ja. Tokia padėtis niekada nepasikeis, jei nepakeisite savo požiūrio į save, užuot nekentusi ar vengusi vyrų“, – įsitikinęs knygos autorius.

  1. Moteris pernelyg pasikliauja savo „vyriška“ jėga

„Daugelis mano klienčių yra labai sėkmingos moterys ir yra gerai žinomos savo ratuose. Jos yra gydytojos, teisininkės, vadovės ir verslininkės, bet jos nepajėgia pritraukti ar išlaikyti vyro“, – teigė psichologijos dr. Muyis Dosunmu.  Anot jo, problema dar labiau paaštrėja, jei ji yra išsiskyrusi ar vieniša mama, nes tapusi vienintele maitintoja ar globėja, visa moters diena praleidžiama gyvenant „vyriškame“ vaidmenyje. Nors tai gali padaryti teigiamą įtaką jos gaunamoms pajamoms ir materialaus gyvenimo kokybei, tačiau jei skiria per daug laiko šiam vaidmeniui, beveik neįmanoma iš jo išeiti ir iš naujo priimti įprastą moterišką esmę. „Faktas yra tas, kad jei tu viską sugebi pati, vyras pažvelgs į tave ir nematys jokio savo vaidmens. Nebent, žinoma, ieško malonios ir rūpestingos motinos arba yra įpratęs gyventi remiamas moterų“, – sako knygos autorius.

  1. Gali būti, kad moteris tiesiog nesupranta vyrų

Moterys, suprantančios, kaip vyrai dirba ir vertina juos už dovanas, moka „bučiuoti varles ir paversti jas princais“. Bet neretai nutinka ir priešingai – daug kartų palūžusios, piktos ar apgautos moterys gali „pabučiuoti normalų vyrą ir paversti jį varle“. Užduotis yra išmokti suprasti ir vertinti vyrus, kad jie galėtų parodyti jums geriausią, o ne kentėti dėl blogiausio.

  1. Moteris bando pakeisti vyrą arba nepriimti tokio, koks jis yra

Niekas neatstumia vyro taip, kaip pažintis su moterimi, kurią bando sužavėti, o ji – paversti jį kitu.  Tai gali būti kritika dėl jo aprangos stiliaus, netinkamo jo elgesio prie stalo, neigiamos jo išvaizdos ar kalbėjimo būdo ir panašiai.

„Moterys turi įgūdžių parodyti rūpestį, bet jei tai daroma kategoriškai, nemalonia forma, paprastai baigiasi blogai. Žmonės nori būti matomi, išgirsti ir įvertinti tokie, kokie jie yra. Todėl, jei jaučiate poreikį jį pakeisti skundais, tyčiojimusi, erzinimu ar net nepageidaujamais „naudingais patarimais“, užduokite sau klausimą: „Ar jums patiktų, jei jis taip pat elgtųsi su jumis?“, – rašoma knygoje.

  1. Moteris mano, kad vyras yra jai ką nors skolingas

Taigi, yra dar viena problema. Moterys, kurios būna labai orientuotos į save, neretai galvoja, kad visi vyrai jai „yra ką nors skolingi“. Ji nesusimąsto ir nėra dėkinga už tai, ką turi dabar šiame santykių etape. Nesąmoningas neigiamas scenarijus –  „gauti savo čia ir dabar“ yra lengvai  nuspėjamas ir lemia tik vieną dalyką – pasitikėjimo ir pagarbos praradimą.

  1. Moteris nerealizuoja savo natūralios dovanos

Iš prigimties vyrams suteikiamas unikalus sugebėjimas apsaugoti ir aprūpinti. Reikia pripažinti, kad, deja, dabar tai ne visada pasireiškia ir ne visiems. Bet tas, kuris turi šią Dievo dovaną, tuo labai didžiuojasi ir dažnai noriai rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe, kad tai padarytų teisingai ir veiksmingai. Tyrimai, atlikti keliose Europos šalyse parodė, kad vyresni vyrai, kurie „netenka savo tikslo“ ar galimybės aprūpinti savo žmonas taip pat gerai ir išėjus į pensiją, gali susirgti depresija, išgyventi ar net anksti mirti, kai nebebus ir jausis nereikalingas.

„Unikalus moters sugebėjimas, moteriškumo esmė, yra įgimtas noras rūpintis savo vyru. Tai yra abipusiškumas ir vienas kito prioritetas. Jei to nedarote, jei jus labiau domina ne davimas, o tik nesveiki santykiai, patikėkite, nieko gero nebus. Nes tik sveikuose santykiuose visi dovanoja vienas kitam“, – rašoma knygoje.

  1. Turi pasitikėjimo problemų

„Jei vyras ketina galvoti apie ateitį su jumis, jis turi tikėti, kad jūs jį gerbiate ir palaikote, o jis jus saugo, taip pat gerbia ir palaiko. Kiekvieno mažo berniuko viduje slypi noras užaugti ir tapti didvyriu. O normalus vyras, kuris jaučiasi dvasiškai ir emociniai susijęs su moterimi, padarys viską, kad pateisintų jos pasitikėjimą ir būtų jai didvyris. Savo ruožtu jis turi būti tikras, kad ir moteris atsižvelgs į jo interesus. Manipuliavimas, šantažas, apgaulė – ne tik mažina, sunaikina pasitikėjimą ir bet kokių santykių galimybes“, – rašo knygos autorius.

  1. Moteris bando per anksti apriboti jo laisvę

Tai dar viena didžiausių moterų daromų klaidų. Po vieno pasimatymo, vieno bučinio ar net vieno intymaus susitikimo moterys dažnai jaučiasi stebuklingai užmezgusios „santykius“. Tačiau dažniausiai tai neįvyksta taip greitai. Vyrai turi pagrindinį scenarijų, kuris apima praktiškai jų DNR įtvirtintą laisvės koncepciją. Prie to pridėkite ir savisaugos instinktą: kai tik pajus „pavojų“, jis instinktyviai  dings iš akių. „Galbūt manėte, kad visiems vyrams svetima monogamija? Manau, kad taip nėra. Daugelis vyrų savo noru atsisakys tokios „laisvės“, tačiau tik įsitikinę, kad moteris jiems siūlo ką nors geresnio. Todėl duokite jam laiko (gana apibrėžto, ne begalinio). Leiskite savo vyrui jumis rūpintis ir nebandykite atimti iš jo laisvės. Juk santykiai taip pat yra laisvas pasirinkimas“, – rašo knygos autorius

  1. Viskas susiję su dėkingumu

Paprastai vyro ir moters santykiai vystosi konkurencinėje aplinkoje. „Kiekvienas iš mūsų, tiek vyrai, tiek moterys, nori būti su partneriu (e), kurie leistų pasijusti taip, lyg būtume gavę „geriausią“. Idealiu atveju abu partneriai jaučia tiek daug dėkingumo vienas kitam ir abu  galvoja,  kad pasirinko vienas kitą teisingai. Iš esmės, tai yra susirasti žmogų, kuris jus tiesiog „supranta ir priima“ ir atranda atgarsį jo ar jos širdyje , – rašoma knygoje.

  1. Moteris ieško vyro, kuris ją „papildys ir užbaigs“

„Tai kita klaida, mano manymu, nes tai yra išskirtinai moters savarankiškas darbas. Tie žmonės, kurie investuoja į save ir užsiima asmeniniu tobulėjimu, turi didžiulį pranašumą, kai reikia susirasti, plėtoti ir palaikyti santykius atitinkamu lygiu. Jie iš tų žmonių, kurie pajėgia išsigydyti praeities žaizdas, atsikratyti apmaudo ir nusivylimo. Jie supranta, kaip teisingai ir veiksmingai bendrauti su kitu asmeniu“, – rašoma knygoje.

Vietoje išvados

Anot knygos autoriaus, psichologijos dr. Muyis Dosunmu, mūsų santykiai, kaip ir visa kita gyvenime, susiję su darbu, išmintimi ir pagrįstų sprendimų priėmimu. „Jei aptiksite šiame straipsnyje išvardytų klaidų simptomų, nenusiminkite. Esu tikras, kad galite pataisyti bet kurį iš jų, žinoma, jei norite“, – pridūrė jis.

 

parengė Vytautė Jogailaitė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą