„Šį klausimą man užduoda kone visi tėvai, atėję į konsultaciją, kurių vaikai vartoja narkotikus, – sako narkologas Petras Ivaškevičius . – Narkomanijos pavojus yra ne tik tai, kad narkotikus vartojantis asmuo daro nepataisomą žalą savo sveikatai, bet neretai tampa auka, o kartais ir mirtinų ligų, tokių kaip AIDS ir hepatitas, nešiotoju. Narkomanija ir nusikalstamumas eina koja kojon“.

***

Anot narkologo, dėl vienos narkotikų dozės narkomanas gali pavogti, apiplėšti, nužudyti. Be to, esama bausmių sistema narkomanams dažnai nėra pakankamai veiksminga. Už padarytus nusikaltimus narkotikus vartojantys žmonės siunčiami į kalėjimą. Tačiau išeidamas iš laisvės atėmimo vietų asmuo nenustoja būti narkomanu ir vėl įvykdo nusikaltimą. Norint išspręsti šią problemą, narkomanus reikia ne tik bausti, bet ir gydyti. Tačiau dauguma jų neskuba ieškoti specialistų pagalbos. „O jei jau kelis kartus pažeidusius įstatymą narkomanus pradėtume gydyti prievarta, be jų sutikimo? Atrodytų, kas galėtų būti geriau? Vietoj įprasto izoliavimo laisvės atėmimo vietose narkotikus vartojantys žmonės taptų įstatymų besilaikančiais piliečiais? Net be jo sutikimo?.. Vargu, nes priverstinis gydymas neduos rezultatų“, – įsitikinęs specialistas.

Anot jo, ne paslaptis, kad norint išgydyti narkomaną pirmiausia reikia jo noro priimti psichologinę pagalbą ir adaptuotis visuomenėje. Jei tokio noro nėra, specialistai gali pasikliauti tik priklausomybės nuo narkotikų gydymu. Šių metodų veiksmingumas yra ypač žemas – išgydoma tik 5–7 proc. narkotikus vartojančių žmonių. Todėl toks  ar panašus įstatymas ne tik nepadėtų narkomanams, bet ir mokesčių mokėtojams, kurie mokėtų už narkomanų gydymą.

Žinia,  yra teisėtų būdų atskirti nusikaltimą padariusį asmenį nuo visuomenės, todėl nėra prasmės sugalvoti ką nors kita. Be to, tebėra atvira narkomanų, kuriems savanoriškai taikytas gydymas, socialinės reabilitacijos problema. „Vėl kyla klausimas, kurie vaistai būtų naudojami priverstiniam gydymui? Juk žinoma, kad vienu metu Vokietijoje heroinas buvo naudojamas kaip vaistas nuo priklausomybės nuo kokaino. „Todėl apie privalomąjį narkomanijos gydymą dar anksti kalbėti. Viską parodys laikas“, – sako specialistas.

 

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą