Nesaugus seksas gali baigtis nėštumu, lytiškai plintančiomis ligomis ir kitomis liūdnomis pasekmėmis. Jei nesate pasirengusi prisiimti atsakomybės už galimas pasekmes, nepamirškite imtis atsargumo priemonių ir naudoti prezervatyvus. "YouTube" stopkadras

Seksas gali būti ir džiaugsmingas, ir neigiamų emocijų šaltinis. Nepatyrimas, sąmoningumo stoka ar buvusios seksualinės problemos gali sukelti lytinių santykių baimę. Moterys ir vyrai turi bendrų problemų ir baimių, būdingų konkrečiai lyčiai. Sąmoningumas, savęs tobulinimas ir profesionali pagalba padės išsivaduoti iš baimės nelaisvės, rašo sexeducationcollaborative.org.

 

Norint nugalėti baimę, reikia turėti aiškų planą

Susidūrus su savo baime, stenkitės suprasti, ko bijote, ir tada meskite iššūkį savo baimei. Jei bijote sekso, turite nusistatyti, kas tiksliai sukelia jūsų baimes. Išsiaiškinę tikrąsias priežastis, galite sutelkti dėmesį į tinkamo sprendimo paiešką.

Atsisėskite ir sudarykite sąrašą dalykų, kurie jus gąsdina dėl sekso. Pavyzdžiui, jūs nežinote, kaip atsakyti į klausimą, bijote padaryti ką nors ne taip arba jums gėda dėl to, kaip atrodote be drabužių.

Nusistatę problemas, sudarykite galimų sprendimų sąrašą. Pavyzdžiui, jei nežinote, kaip apie tai pasikalbėti su savo partneriu/e, paklauskite patikimo draugo patarimo arba susiraskite žmogų, iš kurio galėtumėte pasimokyti. Jums gali padėti net melodramiško filmo peržiūra.

Jei bijote padaryti ką nors ne taip, turėtumėte suprasti problemą ir nuspręsti, kas jums tinka, o kas ne. Pasirengimas ir sąmoningumas tikrai sumažins jūsų baimes.

Daugiau tyrinėkite anatomijos ir fiziologijos klausimus. Žmogaus organizmo sandaros ir funkcionavimo klausimai tyrinėjami jau ne vieną šimtmetį. Jei nesate susipažinę su vyro ar moters anatomija arba norite išsiaiškinti kai kuriuos dalykus, tuomet jums prieinama neįtikėtinai daug informacijos.

Jei baimė siejama su vyrų ir moterų išorinių lytinių organų sandaros nežinojimu, tai laikas užpildyti spragas.

Moterų lytiniai organai: makštis yra vamzdinis organas, jungiantis lytinius organus su gimda. O gimda yra tuščiaviduris raumeningas organas, nėštumo metu joje auga ir vystosi vaisius. Tuo tarpu išoriniai lytiniai organai apima visus matomus išorinius organus (gaktos, didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, klitoris, šlaplė, makšties anga, tarpvietė). Klitorio galvutė – priekinis klitorio galas, kuris yra itin jautrus organas.

Vyro lytiniai organai: varpa yra cilindro formos, sėklidės yra ovalo formos liaukiniai organai, esantys odos maišelyje, vadinamame kapšeliu, galvutė yra priekinis varpos galas.

Yra trys pagrindinės seksualinės reakcijos stadijos: lytinis susijaudinimas, orgazmas ir nesusijaudinimo laikotarpis. Orgazmas yra lytinių organų refleksas, kurį valdo nugaros smegenų nervai. Moterys ir vyrai orgazmą patiria skirtingai.

Žinodami atitinkamų kūno dalių sandarą ir funkcijas, galėsite lengviau susitvarkyti su savimi ir savo baimėmis.

Sudarykite veiksmų planą. Norint nugalėti baimę, reikia turėti aiškų planą. Apibrėžkite pagrindinius tikslus, o tada apibūdinkite veiksmus, kaip įgyvendinti savo planą.

Sudarykite sąrašą to, kas jus gąsdina. Ar jus gąsdina lytinio akto tikimybė suartėjimo metu? Ar jus gąsdina mintis pakviesti ką nors į pasimatymą? Ar nerimaujate dėl savo išvaizdos, blogo burnos kvapo ar gausaus prakaitavimo?

Išspręskite problemas žingsnis po žingsnio. Pavyzdžiui, jei bijote pakviesti merginą į pasimatymą, pirmiausia pabandykite paprašyti nepažįstamo žmogaus. Tai nebus pasiūlymas eiti į pasimatymą ar pasimylėti, o jūs pats prieisite prie žmogaus ir užduosite jam klausimą, kuris taip pat taps bendravimo patirtimi. Tai pirmas žingsnis jūsų tikslo link. Kitaip tariant, spręsdami problemą išsklaidysite savo baimę. Veiksmų plano sudarymas padės jaustis taip, lyg ieškotumėte situacijos sprendimo.

 

Negalima skubėti ir staigiai pereiti prie sekso

Norėdami įveikti sekso baimę, turite palaipsniui judėti į priekį. Tyrimai rodo, kad baimė praeina, kai žmogus nusprendžia ją įveikti įsivaizduojamoje situacijoje arba praktiškai. Teigiama patirtis yra geriausia priemonė pasiekti tikslą. Svarbu žinoti, kas jums teikia malonumą. Suprasti, kas jums teikia malonumą, galima liečiant save, įsivaizduojant bendravimą su kitu žmogumi arba naudojant sekso žaislus, skirtus susijaudinimui.

Jei turite mylimą žmogų, tuomet pamažu įgykite jausmų išreiškimo patirties, laikykite vienas kitą už rankų, bučiuokite, masažuokite, lieskite vienas kitą intymiose vietose ir galiausiai pereikite prie pačių lytinių santykių. Nereikia stengtis pagreitinti proceso ar daryti spaudimą sau. Tokiu būdu galite tik padidinti savo baimę.

Kai esate su mylimu žmogumi, nepamirškite būti malonus ir rūpestingas, kad parodytumėte, jog esate emociškai atviras. Seksas yra emocinė patirtis, todėl turėkite tai omenyje savo pokalbiuose.

Jei jaučiatės emociškai ar fiziškai nepatogiai, pasakykite apie tai savo partneriui, nes jums reikia laiko įgyti pasitikėjimą. Pavyzdžiui, jei jaučiate, kad skubate arba jaučiatės fiziškai blogai, galite pasakyti: „Turime sustoti. Jaučiuosi nejaukiai“.

Negalima skubėti ir staigiai pereiti prie sekso. Pasekmės gali būti skaudžios. Taigi jūs vis tiek galite būti emociškai atviri su savo partneriais ir savarankiškai nusistatyti ribas, kas šiuo metu leistina.

Seksas turi būti smagus, todėl atsipalaiduokite ir leiskite sau susijaudinti. Jei sutelksite dėmesį į malonius pojūčius, galite pamiršti baimę. Pakili nuotaika – atsipalaidavimo ir laisvės nuo suvaržymų garantas. Pavyzdžiui, galite būti žaismingi, juokauti ir juoktis net iš savęs. Tai padės jums abiem atsipalaiduoti.

 

Alkoholis  ir psichotropinės medžiagos veikia neigiamai vyro fizinę būklę

Vyrai turėtų ypač atkreipti dėmesį į savo fizinę būklę. Žmogaus kūnas yra nuostabi sistema. Jūs esate unikalus ir turite stebėti savo kūną, kad būtumėte tikri dėl savo seksualinio pajėgumo. Tinkama mityba, sveikas miegas ir mankšta padės išlaikyti sveiką ir teigiamą požiūrį.

Žinia, alkoholis  ir psichotropinės medžiagos veikia neigiamai vyro fizinę būklę. Nenaudokite jų ir atsikratysite baimės. Jei turite problemų dėl erekcijos, turite apsilankyti pas specialistą.

Erekcijos sutrikimą dažniausiai sukelia prastas varpos aprūpinimas krauju. Valgykite vaisius, kurie skatina kraujotakos funkcijas ir palaiko sveiką širdį. Tokiais atvejais į racioną rekomenduojama įtraukti vaisius ir daržoves, nesmulkintus grūdus, skaidulų, liesos mėsos ir neriebių pieno produktų

Sumažinkite lūkesčius padidinti pajėgumą. Per didelis spaudimas sau niekada neduoda naudos. Jei bijote, kad nesugebėsite suteikti partneriui malonumo, tuomet turite pakeisti savo psichines nuostatas.

Svarbus vyrų gyvenimo elementas yra konkurencija daugeliu aspektų, o tai ne visada turi teigiamą poveikį sveikatai. Nieko gero nebus, jei lytinių santykių metu  sutelksite savo dėmesį „pergalei“, o ne abipusiam malonumui. Jei per daug dėmesio skiriate laimėjimui, tai rodo, kad partnerės jūsų vyriško pajėgumo pripažinimas jums yra nepaprastai svarbus. Pabandykite pagalvoti apie abipusius santykių aspektus. Tai nukreips jūsų dėmesį nuo savęs į procesą ir partnerę.

Jūsų savivertė neturėtų būti siejama su seksualine veikla. Esate visavertis žmogus, turintis daug teigiamų savybių ir gebėjimų. Neleiskite, kad tik vienas aspektas paveiktų visą jūsų gyvenimą.

Sukurkite savo emocinį žodyną. Nesuvokimas ir nesugebėjimas išreikšti savo jausmų kitam žmogui yra dažna problema. O savo jausmų nesuvokimas dažnai sukelia nusivylimą – vyras bijo netinkamo žodžio ar nesugebėjimo išreikšti to, kas yra jo sieloje.

Kai būsite pasiruošę ką nors pasakyti  savo partnerei, galite iš anksto pakartoti savo žodžius. Įsivaizduokite savo būsimą susitikimą ir pokalbį.

Nedvejodami pažymėkite savo jausmus skirtingais pavadinimais. Čia svarbu ne tobulas tikslumas, o jūsų jausmų tikrovė. Galite jaustis šiek tiek neramūs, įsitempę ir susijaudinę, tačiau tuo pat metu jaučiate  ir drugelius, „skrajojančius pilve“. Tai gali būti meilės ar įsimylėjimo jausmas. Visa tai lengvai supainioja.

 

Baimė pastoti gali paskatinti priimti protingus sprendimus

Pagrindinė moterų nerimo dėl intymumo priežastis – saugumas. Jei bijote pastoti, prarasti nekaltybę ar tai, kad apie tai, kas nutiko, sužinos jūsų tėvai, tuomet pasitikėjimas saugumu padės susidoroti su visomis problemomis. Venkite alkoholio ir narkotikų – jie slopina kontrolę.

Siekite intymaus suartėjimo tik tada, kai esate visiškai rami ir tam pasiruošusi.

Visada iš anksto informuokite ką nors artimą (giminaitę ar draugę) apie savo buvimo vietą, jei užmezgate intymius santykius su vaikinu. Naudokite kontracepcijos priemones, kad išvengtumėte nepageidaujamo nėštumo. Baimė pastoti gali paskatinti jus priimti protingus sprendimus.

Nelyginkite savęs su kitomis merginomis. Konkurencija ir lyginimas su kitais gali turėti nepageidaujamų pasekmių. Seksualinio aktyvumo pradžia kiekvienam žmogui yra takoskyros momentas. Svarbu nedaryti spaudimo sau, norint atitikti kažkieno lūkesčius arba stengtis įtikti žmogui,  tuo pačiu užkariaujant jo dėmesį ir simpatijas.

Jūsų seksualinis vystymasis yra labai asmeniškas ir ypatingas jūsų gyvenimo aspektas. Tai yra jūsų asmeninė patirtis, už kurią atsakote tik jūs. Neleiskite kitiems daryti įtakos jūsų sprendimams. Išmokite užtikrintai nusistatyti ribas, kurios padės įveikti bet kokias baimes.

Pavyzdžiui,  vaikinas jums skiria padidintą dėmesį, tada jūs pradedate susitikinėti. Jūsų jausmai vaikinui stiprėja, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi. Jums gali būti pasakyta kažkas panašaus į: „Man patinka  ir kitos merginos, bet aš maniau, kad iki to laiko mes pereisime prie artimesnių santykių. Kada turėsime seksą? Ar aš tau nepatinku?“.

Teisingas atsakymas būtų: „Tu man labai patinki ir džiaugiuosi, kad esame kartu. Bet nenoriu skubėti priimti šio sprendimo. Jei tau to neužtenka ir tu nori susitikinėti su kita mergina, aš neturiu kito pasirinkimo, kaip tik tave paleisti“.

Seksualinė prievarta, smurtas šeimoje ir priekabiavimas yra labai rimti dalykai. Bet kuri mergina ar moteris turėtų aiškiai suprasti savo ketinimus galimo intymumo atveju. Galite bet kada sustoti ir pasakyti tvirtai „ne“! Žodžiu, rūpinkitės savimi kaip geriausiu draugu. Pajutusi pavojų, vadovaukitės savo intuicija bet kurioje situacijoje. Nebijokite keisti savo planų, sprendimų ir ketinimų. Labiau pasitikėkite savo instinktais. Žinoma, ne mažiau svarbu pasitikėti  ir savo partneriu, tai visada padės priimti teisingą ir subalansuotą sprendimą.

 

Atsipalaidavimas naudingas visiems

Jeigu vengiate lytinių santykių, o  galvodami apie seksą jaučiate perdėtą ir nepagrįstą nerimą ar paniką, tuomet turėtumėte kreiptis pagalbos į specialistą. Tai gali būti fobijos požymis, o ne įprasta reakcija į baimę.

Fiziniai fobijos požymiai yra šie: padidėjęs prakaitavimas, drebulys, galvos svaigimas ir pasunkėjęs kvėpavimas. Psichologas gali padėti susidoroti su šiais simptomais ir fobijomis.

Taip pat būtinai kreipkitės į psichologą, jei anksčiau patyrėte seksualinį priekabiavimą, nes tai gali trukdyti jūsų seksualiniam gyvenimui. Pokalbis su konsultantu ir išgydymas nuo šios traumos gali padėti užmegzti konstruktyvius santykius su kitais.

Išmokite atsipalaidavimo technikų. Atsipalaidavimas naudingas visiems. Jei intymumas prasideda nuo ramybės jausmo, tuomet galite lengvai nugalėti baimę ir smagiai praleisti laiką.

Atsipalaidavimo metodai apima vaizduotę, biologinį grįžtamąjį ryšį ir kvėpavimo pratimus. Tai padeda sumažinti stresą ir baimę. Naudokite šiuos metodus prieš intymumo akimirkas.

Kvėpavimo pratimai padeda nuraminti nervų sistemą, atsakingą už „kovok arba bėk“ reakciją, kuri suaktyvėja kilus baimei. Jei intymumo metu jus apima baimė, padarykite pertrauką, atsikvėpkite ir pasinaudokite aukščiau aprašytais atsipalaidavimo būdais.

Žinia, mintys daro įtaką emocijoms. Yra tendencija pervertinti neigiamas pasekmes dar prieš jas patyrus pačiam, o taip pat neįvertinti savo gebėjimo susitvarkyti su situacija. Šios mintys būna nesubalansuotos,  todėl reikia rasti tinkamą požiūrį į jas.

Pavyzdžiui, jūs labai nerimaujate ir bijote, kad bučiuojantis gali pradėti pykinti, juo labiau, jei prieš tai išgėrėte alkoholio. Pasakykite sau: „Visko gali nutikti, bet man taip niekada nebuvo nutikę. Jei pradės pykinti, atsiprašysiu ir eisiu į tualetą. Aš galiu su tuo susidoroti“.

O  jei manote, kad negalite susidoroti su šia situacija, tada to galima išmokti. Pavyzdžiui, atkreipkite dėmesį į tai, kaip susidorojate su kitomis baimėmis, ir išbandykite tą patį metodą. Taip pat stebėkite, kaip žmonės, kuriais žavitės, susidoroja su iššūkiais. Jūs netgi galite paprašyti jų patarimo.

Žodžiu, stenkitės nusiraminti, kalbėdami apie save. Pavyzdžiui, kai jaučiate baimę, nerimą ar didėjantį stresą, pasakykite sau: „Viskas gerai. Viskas bus gerai ir nėra ko jaudintis. Reikia atsipalaiduoti ir mėgautis akimirka“.

 

Nepamirškite žaismingumo ir humoro

Nebijokite pasidalinti savo jausmais su savo partneriu/e. Visada sakykite, kas jums patinka ir kas nepatinka. Rinkdamiesi seksualinį partnerį, pirmiausiai turėtumėte pasitikėti šiuo žmogumi ir būti užtikrinti, kad su juo bus ramu ir saugu. Mat netikrumas skatina baimę. Kuo didesnis jūsų seksualinis aktyvumas, tuo mažiau vietos baimei. Vėlgi, kartojame, nepamirškite naudoti kontracepcijos priemonių.

Reikia drąsos kovoti su baime. Už drąsą būsite šimteriopai apdovanoti. Gilus kvėpavimas visada padeda įvairiose intymiose situacijose. Net jei akimirką jaučiatės nepatogiai, giliai įkvėpkite ir pabandykite atsipalaiduoti. Skirkite laiko savo jausmams, norėdami paanalizuoti savo seksualinius santykius. Nepamirškite žaismingumo ir humoro, tačiau nesijuokite iš savo partnerio/ės.

Jei bijote sekso dėl priekabiavimo ar prievartavimo praeityje, būtinai aptarkite šį klausimą su savo partneriu prieš artėjantį intymumo momentą. Kai abu žinosite šią situaciją, skausmo sukėlimo tikimybė sumažėja iki minimumo.

Taip pat ir partneris/ė turėtų žinoti jūsų baimes. Jei mintis apie seksą gali priversti jus įsitempti, išgyventi ar net verkti, tuomet jūsų partneriui geriausia apie tai žinoti iš anksto.

Svarbiausia, nereikia jaustis kaltais dėl to, kad nenorite mylėtis. Jei esate tikrai brangi savo partneriui, tada jis gerbs jūsų norus. Ašaros taip pat nėra nieko blogo – neturėtumėte jų slėpti nuo savo partnerio.

Bet jei baimės metu partneris net nebando jūsų nuraminti, tai šiam žmogui jūsų gyvenime nėra vietos. Niekada nesileiskite įkalbinėjamos, kaltinamos, spaudžiamos ar verčiamos mylėtis, jei to nenorite.

Nesaugus seksas gali baigtis nėštumu, lytiškai plintančiomis ligomis ir kitomis liūdnomis pasekmėmis. Jei nesate pasirengusi prisiimti atsakomybės už galimas pasekmes, nepamirškite imtis atsargumo priemonių ir naudoti prezervatyvus.

Sekso baimė skiriasi nuo fobijos, kuri yra daug rimtesnė problema. Kiekviena situacija turi būti išsiaiškinta su psichologu.

Tuo tarpu erekcijos sutrikimai gali būti rimtos sveikatos būklės požymiai. Ir niekada nepamirškite, kad tik seksualinis susilaikymas gali užtikrinti šimtaprocentinę apsaugą nuo nėštumo.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą