Žinomas sporto pasaulyje ekspertas, „TC Luoma“ įkūrėjas ir redaktorius Billas Phillipsas parašė  ne vieną straipsnį, skirtą tėvams, kodėl naudinga vaikams kilnoti sunkumus ir nuo kokio amžiaus atžalos gali  pradėti ir reikia sportuoti.

Komandinėse sporto šakose galima siekti tik komandinių pergalių

„Paklauskite savęs, ar protinga atiduoti vaikus, ypač paauglius, tik į komandines sporto šakas?  – retoriškai kreipiasi straipsnio autorius į tėvus. – Nebent vaikas pats to nori, bet daugumos atvejų mūsų vaikai – užkietėję individualistai“.

Billo Phillipso  įsitikinimu, komandinėse sporto šakose galima siekti tik komandinių pergalių, todėl atskiro sportininko  pasiekimas neretai lieka nepastebėtas.  Be to, sportuojant individualiai, pasiekus pergalę, ne tik apima euforija, kas tai jo vieno nuopelnas, bet ir apima pasitikėjimas savo jėgomis bei pasitenkinimas. „Mūsų vaikai dažnai priversti paklusti trenerio diktatūrai, nuo kurio ne visada priklauso jo treniruojamos komandos sėkmė ir šlovė“, – teigė sporto ekspertas. Anot jo, vis dėlto komandinis sportas yra be galo sunki konkurencija, lyginant su individualiomis sporto šakomis, kuriai ne kiekvienas vaikas yra pasirengęs. Ir tėvams labai pravartu būtų galvoti apie vaikų treniruočių ypatumus, prieš atiduodant jį treniruotis į komandines sporto šakas.

„Mano manymu, yra protinga alternatyva, galinti išmokyti vaiką drausmės, stiprinti  jo pasitikėjimą savimi ir savo saviverte – tai treniruojantis su jėgos treniruokliais ir kilnojant svarmenis“, – teigė B. Phillipsas.

Jėgos treniruotės pirmiausiai padeda ugdyti vaikų ir paauglių savigarbą

Anot jo, kai kurie vaikai augdami išsitempia kaip sliekai, kiti – nedideli ir apkūnūs. Tiesiog ant jų veidų dažnai būna „parašyta“, kad jie jaučiasi nekaip savo kūnuose. Net daug visai harmoningo sudėjimo vaikų tyliai kenčia dėl iškreipto savo figūros suvokimo, kuri jiems atrodo pasibaisėtina. Tėvai net žinodami šią problemą, dažnai nežino, kaip ją išspręsti.  Neretai jie nekreipia dėmesio į tai arba mėgina išspręsti šią problemą padedant psichologams, arba nupirkę savo vaikui dar vieną naują kompiuterinį žaidimą.

Jėgos treniruotės, kilnojant sunkumus, padeda paaugliams įgyti fizinį patrauklumą, kuris yra jiems vienas svarbiausių dalykų. „Vaizdžiai kalbant, pridėjus 4-5 kg raumenų masės arba sudeginus 7 kg riebalų,  padidėja paauglių pasitikėjimas savo jėgomis ir savigarba. Tai daug  veiksmingiau ir naudingiau  nei psichoterapijos seansai“, –  įsitikinęs sporto ekspertas.  Jo teigimu, žinoma, neužtenka paauglystėje turėti vien patrauklią išvaizdą ir gerbti save bei kitus. Nemažai prisideda prie išvaizdos pokyčių ir drausmės, valios bei ištvermingumo stiprinimas, kurie yra ne mažiau reikšmingi, nei kai kurios kitos savybės.

Kilnojant svorius, vaikai ir paaugliai stiprina savo sveikatą

Treniruojantis ir mokantis būti stipriais, ne tik suteikia jėgų, bet ir sutelkia paauglius laikytis sveiko gyvenimo būdo bei sveikai maitintis. „Kai pradėsite sportuoti treniruoklių salėje, maistas tampa visiškai nauju atradimu, nebevalgysite visokio šlamšto, kurį mėgstate grūsti į burną žiūrėdami filmą  ar žaisdami kompiuterinius žaidimus“, – rašo Billas Phillipsas savo straipsnyje. Anot jo, aktyviai treniruojantis, maistas tampa degalais, maistine terpe, nes atsiranda jo  nauja paskirtis – auginti raumenų masę ir mažinti poodinių riebalų kiekį. „Na, jūs žinote, kad mėgstate per pamokų pertraukas ar po pamokų užsukti į prekybos centrus, supakuotų maisto produktų pardavimo automatus, prisipirkti itin kaloringo maisto, prisikimšti jo ir „auginti lašinius“, – nevynioja žodžių į vatą sporto ekspertas.

        Lankant jėgos treniruotes, galima sustiprinti šeimos ryšius

Vaikams ir paaugliams kilnojant svorius ar sportuojant jėgos treniruokliais kartu su tėvais – tai puiki proga ne tik įsitikinti, kiek vaikas įdeda pastangų, sužinoti jo pasiekimus ir trūkumus, bet ir sustiprinti tarpusavio ryšius. Vaikams ir tėvams treniruojantis kartu treniruoklių salėje yra daug vertingiau už abejingai numestą frazę atžalai: „Šaunuolis esi, kad padarei pamokas, Johnny“.

Sporto salėje nieko nepaslėpsi, nes visos silpnybės – „kaip ir delno“. Nesvarbu, kas bebūtų: vaiko tingumas, dėmesio stoka ar kruopštumas. Ne kaip tėvas, o kaip patyręs laivo kapitonas, kaip vyresnis draugas savo pavyzdžiu galite parodyti, kaip teisingai atlikti kurį nors jėgos pratimą, užuot pasakius: „Daryk, kaip sakau“.  Ir tuo pačiu užsitarnausite savo atžalos pagarbą ir pasitikėjimą.

Individualus sportavimas yra naudingesnis paauglio vystymuisi ir tobulėjimui nei komandinis

Sporto eksperto tvirtinimu, komanda gali išaukštinti kurį nors savo narį už pasiekimus, bet gali ir sunaikinti jį, pralaimėjus bent vienas rungtynes. Beje, pastarasis daug dažniau įvyksta.  Pravartu įsidėmėti, kad kiekvienam 7-8 vertingam beisbolo komandos žaidėjui tenka vienas ar du, žaidžiančių dešinėje aikštės pusėje ir kuriems nuolat tenka klausytis besikeikiančių žaidėjų, įskaitant ir trenerį, stebinčių rungtynes. Kiekvienam 8-9 geram futbolo komandos žaidėjui tenka vienas ar du, kurie nuolat  sėdi ant atsarginių suolelio. Paklauskite jų apie komandinio darbo pranašumus ir nenustebkite, jei jie pasakys, kad nebuvo teisingai ir reikiamai vertinami.

Jėgos treniruotėms nereikia komandos, teisėjo, vienodai linksmai ir nuotaikingai šokančių mergaičių, trumpais sijonėliais ir su atributika rankose. Treniruojantis individualiai, pergalė pasiekiama tik asmeninėmis pastangomis, užsispyrimu ir ištvermingumu.  Pergalė yra asmeninė, ji suteikia pasitenkinimo ir joje nėra moralinės dviprasmybės. „Įsidėmėkite, kad sporte nesvarbu, kokie stiprūs bebūtumėte, visada atsiras stipresnis. Todėl jei negalite susidoroti su šia objektyvia realybe ir norite būti „geriausias“ kurioje nors komandoje, tada iš tikrųjų turėtumėte ieškoti tokios sporto šakos, kur galėtumėte kaltinti dėl pralaimėjimo kitus komandos draugus“, – sakė Billas Phillipsas.

parengta pagal t-nation.com

6 KOMENTARAI

  1. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so
    I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this
    to my followers! Excellent blog and excellent design.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą