Vadinamieji „veipai“ (iš anglų k. „vaping“ – „garinimas“) – viena iš elektroninių cigarečių rūšių, šildančių skystį, dėl kurio susidaro garų – aerozolių kokteilis. Tuo tarpu rūkantys elektronines cigaretes galvoja, kad tokį garą sudaro vanduo. Iš tikrųjų į aerozolio sudėtį įeina įvairios cheminės medžiagos.

 

Gerokai sunkiau deguoniui prasiskverbti į kraują

Elektroninių cigarečių skystyje daugiausia yra propilenglikolio ir glicerino kartu su kvapikliais ir nikotinu. Kaitinant, propilenglikolis ir glicerinas susimaišo su kitomis medžiagomis ir susidaro aerozolis. Po to aerozolio lašeliai tampa iki mikrometro dydžio ir gali laisvai prasiskverbti į gilesnius plaučių sluoksnius.

Propilenglikolis (PG) yra alifatinis alkoholis ir dėl savo higroskopiškumo (savybės sugerti iš oro drėgmę) pramonėje dažniausiai naudojamas kaip drėkiklis. Glicerinas (GLY) yra riebus skystis, dažnai naudojamas taip pat  kaip drėkiklis.

Šios medžiagos yra „visuotinai pripažintos saugiomis“ naudojant kaip maisto priedus. Bet tai nereiškia, kad jie (PG ir GLY) nėra kenksmingi įkvėpus.

Leidinyje „American Journal of Physiology“ paskelbtame tyrime nurodyta, kad elektroninių cigarečių garų su nikotinu mišinys ir jo vartojimas sukelia labai apčiuopiamų neigiamų padarinių.

Rūkant tokias elektronines cigaretes, pirmiausiai pažeidžiamos kvėpavimo takų gleivinio sluoksnio ląstelės ir gerokai apsunkina deguoniui galimybes įsiskverbti į kraują. Todėl neretai įvyksta gleivinės kvėpavimo takų dehidracija. Kitaip tariant, propilenglikoliiui (PG) ir glicerinui (GLY) sugeriant drėgmę, išsausėja kvėpavimo takai. Tai pažeidžia gleivinės valymo mechanizmus ir sukelia kvėpavimo takų susiaurėjimą ir uždegimą. O tai, savo ruožtu, gali sukelti lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL). Be to, gali prisidėti ir prie priešuždegiminių medžiagų išsiskyrimo, dėl kurių sumažėja lygiųjų raumenų kvėpavimo takų ląstelių.

 

Grėsmingai didėja rūkančių elektronines cigaretes paauglių skaičius

Rūkant elektronines cigaretes, taip pat pablogėja bronchų gleivių savybės. Padidėja bronchų gleivinės paviršiaus įtempimo jėga ir kvėpavimo takų sienelės siaurėja.

Be to, 90 proc. elektroninių cigarečių skysčiuose yra nikotino, kuris išsiskiria iš aerozolio ir sukelia  kvėpavimo takų susiaurėjimą  – bronchų spazmą.

Apibūdintas neigiamas elektroninių cigarečių garinimo poveikis apskritai sutrikdo plaučių ventiliaciją ir  provokuoja uždegiminių pokyčių vystymąsi.

Kai kurie rūkantys žmonės įsitikinę, kad rūkant elektronines cigaretes, lengviau atsikratyti įpročio rūkyti tabako cigaretes. Kaip žinote, paprastose cigaretėse yra daug įvairių kancerogenų. Todėl mesti rūkyti tabaką bet kokiu atveju yra sveikintinas reikalas.

Ne taip seniai Amerikos medicinos asociacija („American Medical Association“, AMA) paragino nedelsiant uždrausti JAV pardavinėti visas elektronines cigaretes ir „garinimo“ prietaisus.

AMA atstovai pabrėžė, kad grėsmingai didėja ir  populiarėja elektroninės cigaretės tarp paauglių. Todėl ne tik tyrėjai, bet ir gydytojai skambina pavojaus varpais. Mat neseniai su kvėpavimo takų susijusių ligų protrūkis įrodo, kiek dar nedaug žinoma apie jų poveikį sveikatai. Be to, nė vieno iš elektroninių prietaisų nepatvirtino JAV maisto ir vaistų administracija ( „U.S. Food and Drug Administration“).

Nepaisant to, kad elektroninės cigaretės pasirodė prekyboje palyginti neseniai, labai svarbu suprasti ir įsidėmėti, kad jų rūkymas yra pražūtingas. Dėl elektroninių cigarečių garų itin neigiamo ir žalingo poveikio, vienam jaunam žmogui net teko persodinti plaučius.

 

parengta pagal „American Journal of Physiology“

4 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą