Ekspertai teigia, kad dramatiški paauglio gyvenimo pokyčiai dažniausiai būna susiję su alkoholio ar narkotikų vartojimo pradžios požymiais, keičiančiais vaikų charakterį ir elgesį. Ir kadangi labai sunku išgydyti tuos, kurie pateko į narkomanijos liūną, vadinasi, svarbiausia yra prevencija.

 

Nuotaika keičiasi greitai  ir neatitinka tikrosios situacijos

Anot psichiatrų, tėvai turėtų atkreipti dėmesį, jai vaikas galutinai užsisklendė savyje ir dar daugiau laiko praleidžia ne namuose. Taip pat jis prarado susidomėjimą mokslais, nebedomina jo ir buvę pomėgiai.

Tikriausiai pastebėjote, kad  jūsų vaikas ėmė prastai miegoti ir neišsimiega. Per dieną jis būna apsnūdęs, mieguistas, vangus, o per naktis nenuilstamai klausosi muzikos, žaidžia kompiuterinius žaidimus, žiūri filmus. Jis  gali nevalgyti ištisomis dienomis ir nejaučia jokio alkio, bet grįžęs namo, pasiruošęs iš karto suvalgyti visą namuose esantį maistą.

O gal atkreipėte dėmesį, kad jis ėmė prašyti daugiau pinigų asmeninėms išlaidoms?  O gal pasigedote kai kurių daiktų ar pinigų namuose? Tai labai didelį nerimą keliantis ženklas.

Tada, tikėtina, kad jūsų  atžala susirado naujų įtartinų draugų arba gali keisti ir jo esamų, senų draugų elgsena: kalba dažnai pašnibždomis ir nesuprantamai. Nuotaika keičiasi greitai  ir neatitinka tikrosios situacijos – nuo visiškos apatijos iki milžiniškos jėgos. Tai reiškia, kad atsiranda tarsi savaime, nepriklausomai nuo konkrečių įvykių.

Dar ir ne taip seniai mokslininkai sukūrė metodologiją, leidžiančią nustatyti genetinius rizikos veiksnius ir rizikos mažinimo sistemą, tėvams tinkamai auginant vaikus dar ankstyvame vaikystės etape!

 

Tėvai turėtų tiesiog mylėti savo vaiką dėl to, kad jis yra su jais

Be to, viso pasaulio mokslininkai užsiima fundamentiniais moksliniais tyrimais įvairių priklausomybių srityje. Jau seniai įrodyta, kad 80–85 proc. vaiko priklausomybę  nuo narkotikų lemia genetinis veiksnys bei galvos smegenų pažeidimai.

Visi tėvai turėtų nepamiršti, kad meilė ir rūpinimasis savo atžalomis – tai nėra vien jų užgaidų  ir troškimų bei malonumų išpildymas.

Be to, jei vaikas žino, kas yra bausmė (suprantama ne fizinio pobūdžio), jis stengsis prisitaikyti prie visuomenės nustatytų elgesio normų ir  bus labiau atsparus įvairioms pagundoms bei apskritai bet kokiems neigiamiems reiškiniams. Todėl tėvai turėtų bent pamėginti organizuoti vaiko laisvalaikį taip, kad jis turėtų kuo mažiau laisvo laiko. Vadinasi, vaikas turėtų laiką leisti ne gatvėje ar su kiemo draugais, o lankyti muziejus, teatrus, sporto klubus, muzikos ir meno mokyklas ir taip toliau!

Psichologų tvirtinimu, tėvai turėtų tiesiog mylėti savo vaiką dėl to, kad jis yra su jais, o ne dėl gerų pasiekimų sporto srityje, gero mokymosi ir elgesio. Ir kaip paauglys besistengtų parodyti savo nepriklausomybę ir brandumą, jam svarbiausia yra laikas, praleistas su tėvais šeimoje. Todėl pirmiausiai tėvai turėtų būti savo vaikams sveikos gyvensenos pavyzdys!

 

Septyni „ne“, padedantys tėvams, jei vaikas galimai pradėjo vartoti narkotikus

Nepulkite į paniką, įtarus, kad vaikas „paragavo“ narkotikų.

Nešaukite ir juo labiau  nemėginkite fizinėmis bausmėmis paveikti paauglį.

Nepasiduokite šantažui. Jei ką nors uždraudėte, tai ir nekeiskite nuostatos.

Nedarykite ir nespręskite už vaiką tą, ką jis pats turi padaryti.

Neduokite daugiau kišenpinigių, nei buvo įprasta.

Negalima kritikuoti ir menkinti vaiką šiaip sau, be jokių argumentų.

Nepravedinėkite ilgų moralizuojančių pokalbių, nes jie gali suteikti tik priešingą poveikį.

 

parengta pagal kidshealth.org

4 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą