Narkologai primena, kad alkoholis mažomis dozėmis yra toks pat pavojingas sveikatai kaip ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Dažnas gėrimas net ir mažais kiekiais beveik visada lemia laipsnišką dozės didinimą. Archyvo nuotrauka

Švedų mokslininkai išsiaiškino, kas vadovauja žmogui, kai jis nusprendžia išgerti alkoholio. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Science Advances“.

 

Eksperimentas buvo atliktas su žiurkėmis. Jo metu paaiškėjo, kad kai kurių tiriamųjų smegenyse yra nervinių ląstelių grupė, kuri gali sukelti norą gerti net tada, kai sveikas protas liepia to nedaryti.

Eksperimento pradžioje gyvūnams buvo parodyta, kad paspausdami svirtį jie gali gauti šiek tiek alkoholio. Po to sąlygas pakeitė: paspaudus svirtį kartu su alkoholiu žiurkės gavo elektros smūgį. Po to dauguma gyvūnų nustojo spausti svirtį. Tačiau beveik trečdalis graužikų ir toliau tai darė norėdami gauti alkoholio, nepaisant patirto diskomforto.

„Mes nustatėme, kad nedidelės nervinių ląstelių grupės buvimas tam tikroje smegenų srityje lemia skirtumą tarp gebėjimo apsiriboti, kaip darė dauguma žiurkių, ir nesugebėjimo sustoti“, – sakė Linkopingo universiteto Biomedicinos ir klinikinių mokslų fakulteto psichiatrijos profesorius Marcusas Heiligas.

Prieš trejus metus profesorius su kolegomis įrodė, kad ta pati smegenų sritis yra atsakinga už elgesį, susijusį su priklausomybe nuo alkoholio.

Dabar autoriai nustatė specifinę nervų ląstelių grupę, kuri prisideda prie kompulsinio (obsesinio) alkoholizmo vystymosi. Kai mokslininkai panaudojo molekulinius metodus šioms ląstelėms išjungti, graužikams buvo atkurtas gebėjimas susilaikyti nuo gėrimo.

Autoriai išreiškė viltį, kad šių ląstelių fermentas taps naujų vaistų taikiniu, kurių pagalba bus galima išgydyti vieną iš priklausomybės nuo alkoholio formų.

Narkologai primena, kad alkoholis mažomis dozėmis yra toks pat pavojingas sveikatai kaip ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Dažnas gėrimas net ir mažais kiekiais beveik visada lemia laipsnišką dozės didinimą.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą