Kitas tyrimas palygino plaukikų ir sportuojančių salėje pažintinius gebėjimus. Vien pasinerti į vandenį rezultatų reikšmingai nepaveikė. Tačiau 20 minučių plaukimas krūtine vidutiniu intensyvumu pagerino pažinimo funkciją. Archyvo nuotrauka

Ne paslaptis, kad aerobiniai pratimai gali padėti išvengti kai kurių senėjimo padarinių. Vis dėlto vis daugiau tyrimų rodo, kad plaukimas turi unikalią naudą smegenims: pagerina atmintį, pažinimo funkciją, imuninę sistemą ir nuotaiką. Be to, jis padeda atsigauti po streso ir formuoja smegenų neuronų jungtis, rašo „Science News“.

 

Šis baltymas skatina nervų plastiškumą

Nors tyrėjai  iki galo dar nenustatė plaukimo veiksmingumo paslapties, tačiau jie artėja prie atsakymo.  Iki septintojo dešimtmečio mokslininkai tikėjo, kad neuronų skaičius žmogaus smegenyse yra ribotas, ir jie neatsigauna po žalos. Po to buvo įrodyta, kad net suaugusiems i susidaro  nauji neuronai. Dabar žinoma, kad aerobika stimuliuoja neurogenezę ir padeda atstatyti pažeistus neuronus bei ryšius.

Šie pokyčiai atsiranda dėl padidėjusio baltymo, vadinamo smegenų neurotrofiniu faktoriumi (BDNF), kiekio. Šis baltymas skatina nervų plastiškumą (smegenų gebėjimą keistis), o tai savo ruožtu gerina pažinimo funkcijas, įskaitant gebėjimą mokytis ir prisiminti.

Tyrimai su žmonėmis parodė stiprų ryšį tarp neuronų ir smegenų srities, atsakingos už mokymąsi ir atmintį. Didelė koncentracija stiprina pažinimo gebėjimus ir padeda kovoti su nerimu ir depresija.

Aerobiniai pratimai taip pat skatina specialių cheminių mediatorių išsiskyrimą. Vienas iš jų yra serotoninas, kurio kiekis padidėjęs gali sumažinti depresiją ir nerimą, taip pat pagerinti nuotaiką.

Jau seniai žinoma, kad plaukimas yra naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai. Šio proceso metu dalyvauja visos pagrindinės raumenų grupės, todėl širdis dirba sparčiau, sustiprėja viso kūno kraujotaka. Tai veda prie angiogenezės – naujų kraujagyslių atsiradimo.

Be to, padidina endorfinų hormonų išsiskyrimą, kurie veikia kaip natūralus skausmą malšinantis preparatas.  Todėl po mankštos neretai atsiranda euforijos jausmas.

Plaukimo poveikis smegenims labiausiai ištirtas žiurkėms dėl jų genetinių ir anatominių panašumų su žmonėmis. Vienas toks tyrimas parodė, kad plaukimas stimuliuoja smegenų takus, slopinančius hipokampo uždegimą ir užkertantį kelią apoptozei (ląstelių mirčiai).

Plaukimas taip pat palaiko neuronų išgyvenimą ir sumažina senėjimo poveikį. Mokslininkai dar negalėjo įsivaizduoti šių procesų žmonėms, nors pastebėjo panašumų.

Norėdami nustatyti, kiek laiko truko teigiamas poveikis trumpalaikei ir ilgalaikei atminčiai, tyrėjai mokė žiurkes plaukti valandą kiekvieną dieną penkias dienas per savaitę. Tada žiurkės buvo patalpintos į vandens labirintą su šešiomis šakomis, iš kurių vienoje buvo paslėpta platforma.

 

Plaukimas taip pat stiprina vaikų atmintį

Jau po savaitės treniruočių mokslininkai nustatė tiek trumpalaikės, tiek ilgalaikės atminties pagerėjimą – žiurkės kiekvieną dieną darė mažiau klaidų. Remdamiesi šiais duomenimis, jie iškėlė hipotezę, kad plaukimas gali atkurti žmonių neuropsichiatrinių ligų sukeltus atminties sutrikimus.

Tyrimai taip pat rodo, kad plaukimas yra naudingas bet kurio amžiaus žmonėms.

Be to, mokslininkai išbandė, kaip tai veikia vyresnio amžiaus žmonių protinius sugebėjimus, ir nustatė, kad tie, kurie reguliariai plaukiojo, turėjo didesnį mąstymo greitį ir budrumą. Tačiau tyrimas nebuvo atsitiktinis: tie, kurie anksčiau plaukė, gali turėti pranašumą.

Kitas tyrimas palygino plaukikų ir sportuojančių salėje pažintinius gebėjimus. Vien pasinerti į vandenį rezultatų reikšmingai nepaveikė. Tačiau 20 minučių plaukimas krūtine vidutiniu intensyvumu pagerino abiejų grupių pažinimo funkciją.

Mokslininkai išsiaiškino, kad  plaukimas taip pat stiprina vaikų atmintį. Neseniai grupė tyrėjų ištyrė ryšį tarp fizinio aktyvumo ir to, kaip vaikai mokosi naujų žodžių.

6–12 metų dalyviams buvo pateikti nepažįstamų objektų pavadinimai. Tada jų gebėjimas prisiminti šiuos žodžius buvo patikrintas po trijų veiklų, atliktų tris minutes: spalvinimo, plaukimo  ir sportinio pratimo.

Vaikai parodė geriausius rezultatus po plaukimo, o kiti du buvo to paties lygio. Akivaizdu, kad plaukimas suteikia daug naudos jaunoms besivystančioms smegenims, palyginti su pratimais treniruoklių salėje. Tačiau tyrimas neprilygino plaukimo su kitomis aerobikos formomis.

Tačiau neurologai  dar turi išsiaiškinti, kiek laiko plaukti ir kokiu stiliumi? Taip pat kokie pažinimo keliai yra aktyvuojami šio proceso metu?

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą