Švirkščiant į sėdmenis, mintyse padalinkite raumenį į 4 dalis. Greitu judesiu griežtai įkiškite 3/4 adatos į viršutinę dešinę pusę (kad neliestumėte sėdimojo nervo). Archyvo nuotrauka

Teikiant pirmąją pagalbą nukentėjusiajam svarbu žinoti pagrindinius veiksmus. Bet kiekvienas veiksmas turi reakciją, kuri gali sukelti dar didesnį pavojų žmogaus gyvybei!

Štai keletas pagrindinių klaidų, daromų teikiant pirmąją pagalbą:

 

  1. Gydyti žaizdas jodu ir įtrinti alkoholiu gali būti pavojinga

Žaizdas gydant jodu, briliantine žaluma ar alkoholiu sudegina sveikas ląsteles ir gali sukelti skausmingą šoką bei nudegimus, jei jie liečiasi su žaizda.

Ką daryti: Nuplaukite žaizdą švariu geriamuoju arba virintu vandeniu, patepkite gydomuoju tepalu. Gipso ir tvarsčio be reikalo dėti negalima, kitaip žaizda sušlaps ir ilgiau gys.

  1. Nesilaiko paracetamolio dozių

Paracetamolis susideda iš acetaminofeno. Jis malšina skausmą, karščiavimą ir uždegimą, todėl yra populiarių vaistų dalis. Viršijus dozę, sutrinka kepenų ir inkstų veikla.

Ką daryti: Atidžiai apskaičiuokite dozę. Suaugusiems didžiausia vienkartinė dozė – 1 g, didžiausia paros dozė – 4 g. Acetaminofeno yra įvairiuose vaistuose (daugiausia tuose, kurie malšina peršalimo simptomus ir galvos skausmą), o dėl derinio lengva viršyti maksimalią leistiną dozę, kuri sukels apsinuodijimą.

  1. Kai kraujuoja iš nosies, neatmeskite galvos atgal ir negulėkite ant nugaros

Jei kraujuojant iš nosies atmetate galvą atgal arba gulite ant nugaros, galvoje pakyla kraujospūdis. Neįmanoma nustatyti kraujavimo pobūdžio ir pavojaus, kraujas gali patekti į plaučius ir sukelti vėmimą.

Ką daryti: Laikykite galvą tiesiai, kad greičiau sumažėtų slėgis. Uždėkite ant nosies ką nors šalto. Rodomuoju pirštu ir nykščiu, pakaitomis užkimškite šnerves 15 minučių, kvėpuodami per burną. Jei kraujavimas tęsiasi, pakartokite veiksmus. Kvieskite greitąją pagalbą, jei kraujavimas tęsiasi nepaisant pastangų arba jei kraujavimą sukėlė sužalojimas.

  1. Įvykus avarijai, žmogaus nereikia kelti iš automobilio ir pastatyti į patogesnę padėtį

Mat dažniausiai mirtis po nelaimingo atsitikimo įvyksta dėl kaklo ir stuburo sužalojimo. Nedidelis judesys, padedantis aukai patogiau atsigulti, gali jį nužudyti arba padaryti neįgalų visam gyvenimui.

Ką daryti: Jei žmogus  per avariją rimtai susižalojo ir yra pagrindo baimintis, kad bus pažeista galva, kaklas ar stuburas (pavyzdžiui, nejaučia galūnių bei netenka kraujo), tuomet reikia kviesti greitąją pagalbą. ir stebėti nukentėjusiojo kvėpavimą, kol atvyks gydytojai.

  1. Neteisingai naudojant turniketą kraujavimui sustabdyti, gali būti amputuotos galūnės

Jei neteisingai  uždedamas turniketas, gali sukelti galūnių suspaudimą. Turniketas nestabdo kraujavimo, bet atima galūnės kraujotaką, o tai sukelia audinių nekrozę.

Ką daryti: Naudodami didelį kiekį sterilios marlės arba švarios šluostės, uždėkite žaizdą tvarsčiu ir tvirtai laikykite. To pakanka, kol greitoji pagalba važiuoja. Nepamirškite, kad turniketas naudojamas tik kraštutiniais atvejais (kai kraujas teka kaip fontanas).

  1. Priepuoliui ištinkančiam žmogui nereikia kišti šaukšto į burną ar ištraukti liežuvį

Priepuolio metu žmogus gali nuryti arba uždusti dėl liežuviui apsaugoti padėto daikto.

Ką daryti: Priepuolio metu žmogus gali smarkiai trūkčioti ir net pamėlynuoti. Tačiau priepuoliai baigiasi savaime, o organizmas nesugeba padaryti sau rimtos žalos. Svarbiausia – iškviesti medikus, įsitikinti, kad žmogus niekuo nesusižalotų, o jam būtų patogu kvėpuoti. Praryti liežuvio fiziškai neįmanoma, ir įsikandimas nėra pavojingas. Po priepuolio žmogus turi būti paguldytas ant šono.

  1. Įkandus gyvatei, nuodingiems vabzdžiams griežtai draudžiama išsiurbti nuodus

Su seilėmis susimaišę nuodai pateks į burnos sritį, o tai reiškia dar vieną pažeidimą. Tai pagreitins organizmo apsinuodijimą ir gali sukelti plaučių edemą bei širdies sustojimą.

Ką daryti: Jei įkandimas yra galūnėje, atsigulkite į horizontalią padėtį. Bet kuriuo atveju, jei įkandimo vieta yra žemiau širdies. Iškvieskite greitąją pagalbą, išsamiai apibūdinkite apsinuodijimo šaltinį ir gerkite daug skysčių.

  1. Neteisinga pačiam nuvežti sergantį ar sužeistąjį į artimiausią ligoninę

Ką daryti: Reikia iškviesti greitąją pagalbą, telefonu apibūdinti situaciją, kad dispečeris pagal tai pasakytų, į kurią artimiausią gydymo įstaigą reikia vežti pacientą.

  1. Kaip teisingai suleisti injekciją

Neteisinga švirkšti į įsitempusį raumenį, per giliai arba ne visiškai prasiskverbiantį į odą. Įšvirkškite į bet kurią raumens dalį.

Ką daryti: Prieš pradėdami dezinfekuokite rankas ir injekcijos vietą. Švirkščiant į sėdmenis, mintyse padalinkite raumenį į 4 dalis. Greitu judesiu griežtai įkiškite 3/4 adatos į viršutinę dešinę pusę (kad neliestumėte sėdimojo nervo). Po procedūros injekcijos vietą užtepkite spiritu suvilgytu vatos tamponu.

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą