Stebint vaikus, gyvenančius alkoholikų šeimose, akivaizdu, kad tėvų nuolatinis girtavimas daro neigiamą poveikį fizinei ir psichinei vaiko sveikatai. Tokiomis sąlygomis gyvenančių vaikų raida vyksta sunkiai sutrikus psichikai. Tėvų girtumas vaiką veikia ne tik pastojimo ar nėštumo metu, bet ir visą gyvenimą.

 

Alkoholikų šeimos paauglio gyvenimas sukelia socialinės adaptacijos problemų

Įvairių tyrimų duomenimis, pusė skyrybų įvyksta dėl vieno ar abiejų tėvų alkoholizmo. Tokiose šeimose dažnai susiklosto situacija, kai neįmanomas pilnaverčio vaikų auklėjimas. Smurtas, grubumas, kivirčai, neatidumas vaiko poreikiams – visa tai lemia psichikos anomalijas, kurios gali išsivystyti jei ne iš karto, tai jau suaugus. Alkoholikų šeimose gimę vaikai yra menkai išsivystę ir patys negali organizuoti ir planuoti veiklos. Taip pat kyla problemų dėl tinkamo įvairių renginių ar pramogų rezultatų vertinimo. Dėl dažno neatidumo vaikui alkoholikų vaikai dažnai patiria bendravimo trūkumą. Tai veda prie uždaro ir agresyvaus elgesio su kitais.

Alkoholikų šeimos paauglio gyvenimas sukelia socialinės adaptacijos problemų. Kai kuriems žmonėms tai yra sumažėjęs aktyvumas ir apatija, todėl labiau domimasi daiktais, o ne žmonėmis. Kitiems tai yra hyperaktyvumas, sukeliantis asocialų gyvenimo būdą ir polinkį daryti nusikaltimus.  Daugelis šių paauglių elgiasi grubiai su savo bendraamžiais ir bando provokuojančiai pritraukti suaugusiųjų dėmesį. Alkoholikų šeimose gyvenantys paaugliai dažnai nelanko mokyklos arba apskritai ją meta. Taip atsitinka ir dėl priežasčių, dėl kurių dažnai tokie vaikai neturi pagrindinių daiktų. Pavyzdžiui, rašiklio ar sąsiuvinių. Be to, neturint tinkamų drabužių mokyklai, sukelia baimę būti prastesniam už bendraamžius. Remiantis statistika, 40 proc. šių paauglių dažnai palieka namus ir bando gyventi gatvėse, geležinkelio stotyse ar praleisti naktis su keliais draugais.

 

Daugelis vaikų  bando mėgdžioti savo išgeriančius tėvus

Dažnai nutinka taip, kad tėvai, neturintys pakankamai pinigų alkoholiui, priverčia vaikus elgetauti ir vogti, kad patenkintų alkoholio poreikį. Jie taip pat dažnai kviečiasi sugėrovus į namus, kurie netrukus ne tik tampa landynėmis, bet „nekviesti svečiai“ gali seksualiai išnaudoti vaikus. Visa tai sukelia negrįžtamus vaikų psichinės sveikatos padarinius.

Kaip bebūtų gaila, bet daugelis vaikų  bando mėgdžioti savo išgeriančius tėvus. Nuo pat vaikystės jie matė, kaip tėvai ir motinos vartojo alkoholį, ir tai jų atmintyje įstringa kaip įprastas dalykas. Veiksnių, galinčių sukelti vaikų alkoholizmą, rizika yra gana didelė. Mat alkoholikų vaikai linkę gyventi socialiai remtinoje aplinkoje. Izoliacija nuo visuomenės, prastos gyvenimo sąlygos – visa tai gali paskatinti paauglį dalyvauti nusikalstamoje veikloje ir gerti alkoholį.

Aplinka, kurioje svaigalai yra įprastas dalykas, paskatina paauglį abstrahuotis arba ieškoti to paties „pažįstamo“ draugų rato. Kaimynystė su tais pačiais nepalankioje padėtyje esančiais bendraamžiais suteikia pagrindą piktnaudžiauti alkoholiu.

Nepaisant galiojančių įstatymų, gana lengvas alkoholinių gėrimų prieinamumas. Kitaip tariant,  alkoholis parduodamas visur, o jį įsigyti vaikams ar paaugliams gali padėti „geradariai“ dėdės.

Paauglių alkoholizmas yra labai pavojingas reiškinys. Paprastai alkoholikai vaikai pradeda gerti nuo 13-15 metų. Šis gyvenimo būdas baigiasi labai liūdnai. Nemažai alkoholikų vaikų nesulaukia ir 40 metų.

Šeimos, kuriose kasdien kilnojamas stikliukas, dažnai negauna kvalifikuotos pagalbos ir pačios negali išspręsti savo problemų.

 

gydytojas narkologas Petras Ivaškevičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą