Žmonės, metę rūkyti, laikui bėgant turėjo mažiau rūkančių draugų, o jų socialinis ratas apskritai išsiplėtė. Archyvo nuotrauka

Mokslininkai priėjo prie išvados, kad priklausomybę nuo tabako įveikę žmonės pamažu pradeda vis daugiau bendrauti su nerūkančiaisiais. Metus ar dvejus jų socialinis ratas didėja, palyginti su rūkymo laiku.

 

Tik sustiprina savo socialinius ryšius

Anot mokslininkų, daug rūkančių žmonių pasaulyje galvoja apie cigarečių atsisakymą ir kaip vieną iš priežasčių to nedaryti įvardija socialinio rato mažinimą. Jie įsitikinę, kad atsisakę tabako taps baltosiomis varnomis ir amžiams neteks daugumos draugų. Tai dažnai nutikdavo praeityje, tačiau dabar yra gerų naujienų: Viskonsino universitete įsikūrusio Amerikos tabako tyrimų centro mokslininkai padarė nedviprasmišką išvadą, kad rūkymo metimas šiuolaikinėje visuomenėje visiškai nesusijęs su draugysčių skaičiaus sumažėjimu. Mokslininkai išsiaiškino, kad žmogus, metęs rūkyti, atvirkščiai, tik sustiprina savo socialinius ryšius. Tai neseniai pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

Viena iš tyrimo autorių Megan Piper pastebi, kad rūkaliai dažnai nerimauja, kad jų draugai nustos su jais bendrauti, jei jie atsisakys žalingo įpročio. Eksperimentiniai duomenys rodo, kad taip tikrai nutinka, tačiau tik rūkantiems draugams – tarp metusiųjų rūkyti jų tikrai mažiau. Apskritai tabako atsisakiusio žmogaus socialinis ratas visada tampa platesnis nei tada, kai jis rūkė.

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad rūkantys žmonės yra vienišesni.  Šį faktą mokslininkai sieja su tuo, kad sveiką gyvenimo būdą vedančių žmonių skaičius pastaruoju metu sparčiai auga, ypač išsivysčiusiose pasaulio šalyse.

 

Šį reiškinį aiškina savigarbos padidėjimu

Taigi, vos per kelerius metus rūkaliai iš daugumos pradėjo virsti mažuma. Tarp tikrai  – tarp mąstančių, sėkmingų ir bendraujančių žmonių rūkyti nebėra madinga.

Tabako tyrimų centro mokslininkai optimistines išvadas apie buvusių rūkančiųjų socialinių ryšių gerinimą padarė remdamiesi beveik 700 žmonių, nusprendusių mesti priklausomybę prižiūrint specialistams, duomenimis. Be kitų parametrų, mokslininkai užfiksavo pokyčius žmonių, kurie atsisakė tabako, socialiniame rate 36 mėnesius.

Eksperimentas truko trejus metus. Visą tą laiką tiriamieji periodiškai duodavo kraujo, kad mokslininkai būtų šimtu procentų tikri, jog jie metė rūkyti. Didžiausi priklausomybės nuo tabako atsisakiusių asmenų socialinės aplinkos pokyčiai buvo pastebėti 1-2 metų sandūroje nuo abstinencijos pradžios. Žmonės, metę rūkyti, laikui bėgant turėjo mažiau rūkančių draugų, o jų socialinis ratas apskritai išsiplėtė. Mokslininkai šį reiškinį aiškina savigarbos padidėjimu. Taip pat  tuo, kad metantieji rūkyti pradeda bendrauti su tokiais žmonėmis, prie kurių anksčiau dėl priklausomybės ir bendro nesaugumo jiems būtų buvę gėda net prieiti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą