Vaikui svarbu tėvus laikyti stipriais ir išmintingais, kurie irgi kartais klysta. Labai svarbūs ir tėvų santykiai. Kaip jie elgiasi vienas su kitu, ar maloni atmosfera namuose? Tėvai turi gerbti vienas kitą, save ir savo vaikus. Ir to paties reikalauti iš vaikų. Archyvo nuotrauka

Visi norime, kad mūsų vaikai jaustųsi laimingi šalia mūsų. Tačiau dažnai nesuprantame, ko iš tikrųjų tam reikia. Atrodo, kad dėl jų darome viską, bet jie neklauso, priešgyniauja ir daro savo… Psichologai rekomenduoja laikytis šių dalykų ir jie bus daug laimingesni, rašo parients.com.

 

  1. Neturėtų būti visatos centru

Vaikas neturėtų būti šeimos visatos, aplink kurią viskas sukasi, centru. Šeimoje svarbiausia – tėvų partnerystės darna. Vaiko vieta yra ne per vidurį, ne tarp jų, o šalia, greta. Žinoma, tai jokiu būdu nesumažina jo svarbos! Bet jei skirsite jam pagrindinį vaidmenį, parodysite, kad visi sprendimai priimami tik tam, kad patiktų vaikui, ilgainiui visa tai atsisuks prieš jus.

Todėl nereikia taikstytis prie vaiko. Jis turėtų tiesiog džiaugsmingai sekti tėvus, o ne vadovauti jiems. Vaikas turi suprasti, kad tėvai jam yra autoritetas ir jiems spręsti, ką daryti.

  1. Mylėkite vienas kitą

Kad vaikas  būtų gerai auklėjamas, nepaprastai svarbu matyti, kad tėvai tinkamai elgiasi vienas su kitu ir myli vienas kitą. Tai suteikia jam pagrindinį gyvenimo saugumą. Vaikas žino, kad jo aplinka yra saugi, rami ir jam negresia nieko blogo. Nenuvertinkite šio auklėjimo aspekto. Galbūt tai net svarbiau nei visas išsilavinimas kartu paėmus.

  1. Nustatykite aiškias ribas

Vaikas negali priimti sprendimų šeimoje ir apginti savo, nes jis tiesiog mažas. Tėvai turi prisiimti aiškią atsakomybę ir nustatyti taisykles, ką vaikas gali ir ko negali. Tai nėra jo apribojimas. Jei jis galės daryti tai, ko nori, jis  netrukus atsisės tėvams ant sprando.  Jis turi žinoti, kas yra namų viršininkas, kurio nuomonės ir patarimų verta klausytis. Jei taip neatsitiks, jis praranda tvirtą pagrindą po kojomis, o tai gali pasireikšti ir elgesio problemomis. Suaugęs žmogus yra tas, kuris žino, kaip viskas vyksta pasaulyje, ir turi mokyti, vadovauti ir apsaugoti vaiką. Būtent to vaikai nori ir reikalauja iš mūsų. Todėl tėvai turi vadovauti. Bet ne lyderyste iš jėgos pozicijų, o protingai ir jautriai.

  1. Gerbkite vaiką

Tėvai turėtų apibrėžti taisykles ir jų reikalauti laikytis. Kita vertus, tėvai turėtų elgtis pagarbiai su vaiku. Jis mažas, bet ne kvailas. Nemenkinkite jo pasakytų žodžių, jausmų, atsižvelkite į juos. Leiskite jam išreikšti savo pyktį. Suteikite jam galimybę priimti sprendimus ten, kur jis jau gali tai padaryti. Pavyzdžiui, kuo rengtis  einant į darželį. Taip pat svarbu mokyti vaiką savarankiškumo ir atsakomybės, o ne daryti viską už jį. Jis turi turėti buitines pareigas, turi žinoti, ką privalo padaryti.

  1. Stenkitės būti pozityvūs

Ar pakankamai juokiatės kartu? Jei ne, pasistenkite į savo gyvenimą įnešti daugiau džiaugsmo. Tai nėra lengva, nes suaugusį žmogų nuo ryto iki vakaro slegia visokie rūpesčiai, problemos, pareigos. Tačiau vaikas natūraliai tikisi iš savo tėvų, kad jie visada būtų geros nuotaikos ir linksmi. Sveikas vaikas paprastai būna linksmas. Tokia jo prigimtis, kuri, deja, su amžiumi prarandama. Jei tėvai dažnai būna paniurę ir nervingi jūsų vaikas taip pat bus liūdnas ir nervingas, nes jus mėgdžios.

  1. Visada stenkitės atkreipti dėmesį į vaiką

„ Mama, žiūrėk!“ – šis trumpas sakinys greičiausiai užimtų pirmą vietą tarp populiariausių vaikiškų sakinių. Vaikams reikia viso dėmesio, nes mums jo reikia visą gyvenimą. „Tu manęs visiškai neklausai“, – dažnai priekaištaujame savo sutuoktiniui. Mums visiems svarbu, kad kiti skirtų mums savo laiką ir susidomėjimą. Jūsų dėmesys yra patvirtinimas vaikui, kad į jį žiūrite rimtai, kad jums jo egzistavimas yra svarbus.

Šiandien mes labai daug duodame vaikams materialine išraiška – perkame jie dizainerių drabužių, naujausio modelio mobiliuosius telefonus.  Tėvams tikriausiai būtų gėda, jei vaikas neturėtų, pavyzdžiui, tinkamo dydžio dviračio.

Kita vertus, gana dažnai persistengia ir su vaikų gebėjimų ugdymu. Visi būreliai ir užklasinė veikla, kurias vaikai lanko po pamokų, visos tos  kone per prievartą brukamos fleitos ar dainavimo, šokių pamokos muzikos mokyklose, keramika, anglų kalba ir taip toliau, kad tik vaikai maksimaliai lavintų savo intelektinius ir kalbos, muzikinius, motorinius ir kitus gebėjimus…

Tačiau vaikui svarbiausia – tėvų meilė, jų palaikymas ir pavyzdys. Jie turi praleisti daugiau laiko su tėvais, o ne su treneriais.

Vaikui svarbu tėvus laikyti stipriais ir išmintingais, kurie irgi kartais klysta. Labai svarbūs ir tėvų santykiai. Kaip jie elgiasi vienas su kitu, ar maloni atmosfera namuose? Tėvai turi gerbti vienas kitą, save ir savo vaikus. Ir to paties reikalauti iš vaikų. Jie taip pat turėtų matyti, kad jų tėvai moka ne tik dirbti, bet ir atsipalaiduoti, ilsėtis, atostogauti. Tai džiugina šeimą. Ir vaikus taip pat.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą