„Tėvai gali įvairiais būdais paveikti vaiko santykį su savo kūnu, – aiškina Vakarų Anglijos universiteto Išvaizdos tyrimų instituto mokslininkė Amy Slater. – Daug kas priklauso nuo to, kaip šeimoje įprasta diskutuoti su kūnu ir išvaizda susijusiomis temomis. Labai svarbu padėti vaikui išsiugdyti teigiamą požiūrį į savo kūną – tai sustiprins jo savivertę ir motyvuos laikytis sveikos gyvensenos". Archyvo nuotrauka

Dauguma tėvų svajoja, kad jų vaikas augtų pasitikintis savimi, priimtų ir mylėtų save kaip visumą – taip pat ir savo kūną. Bet jei besisukiodami prieš veidrodį vaikų akivaizdoje, skundžiatės antsvoriu ar apkalbate netobulo kūno  formų pažįstamus, nerodote jiems geriausio pavyzdžio, kuris ateityje gali sukelti kompleksų vystymąsi.

 

Koks požiūris į kūną susiformuos vaikui: ar jis sugebės priimti ir mylėti save, ar pradės gėdytis savo trūkumų? Daug kas priklausys nuo jo tėvų.

„Tėvai gali įvairiais būdais paveikti vaiko santykį su savo kūnu, – aiškina Vakarų Anglijos universiteto Išvaizdos tyrimų instituto mokslininkė Amy Slater. – Daug kas priklauso nuo to, kaip šeimoje įprasta diskutuoti su kūnu ir išvaizda susijusiomis temomis. Labai svarbu padėti vaikui išsiugdyti teigiamą požiūrį į savo kūną – tai sustiprins jo savivertę ir motyvuos laikytis sveikos gyvensenos. Priešingai – neigiamas požiūris gali sukelti žemą savigarbą, depresiją, valgymo sutrikimus, prastus mokymosi rezultatus ir nesveiką gyvenimo būdą“.

Kaip turėtų elgtis tėvai, kad išvengtų šių nemalonių pasekmių?

  1. Neaptarinėkite kitų fizinių trūkumų vaikų akivaizdoje

„Vaikai sužino apie savo kūną klausydamiesi suaugusiųjų kalbų, – sako psichologė René Engeln, knygos „Beauty Sick: How Our Occupation with Appearance Hurts Girls and Women“ autorė.  – Jei jie nuolat girdi vyresniuosius diskutuojant apie kažkieno fizinius trūkumus ir kritikuojant kažkieno išvaizdą, susidaro įspūdis, kad kūnas negali būti gražus vienas. Žvelgdami į save veidrodyje, jie pradeda kritiškai save vertinti“.

Vaikas greičiausiai išgirs panašią kritiką iš bendraamžių ir nepažįstamų žmonių, todėl reikia mokyti ne kritikuoti kitus, o priimti tokiais, kokie jie yra. Verta atkreipti dėmesį į tai, ką sakote apie figūrą ir svorį vaikų akivaizdoje, ir vengti smerkiančių komentarų, kad neįkvėptumėte vaikų, jog žmogaus vertė yra tiesiogiai susijusi su jo išvaizda.

  1. Nustokite kritikuoti savo išvaizdą

Tėvai neturėtų su vaikais diskutuoti ne tik apie kitų žmonių, bet ir savo fizines negalias. „Venkite tokių frazių kaip „Aš priaugau tiek svorio!“ arba „Mano bloga figūrą, kad galėčiau tai dėvėti!“ – pataria Amy Slater.

„Prisiminkite, ką apie savo išvaizdą ir svorį sakote vaikams ar jų akivaizdoje. Turime parodyti vaikams, kad visų formų žmonės nusipelno pagarbos. Norint tai padaryti, svarbu išmokti mylėti savo kūną ir žiūrėti, ką apie jį sakote vaikų akivaizdoje“, – aiškina Konektikuto universiteto profesorė Rebecca Poole.

  1. Parodykite teigiamo požiūrio į savo kūną pavyzdį

Svarbu ne tik nustoti kritikuoti savo figūrą vaikų akivaizdoje, bet ir bet kokius neigiamus teiginius pakeisti teigiamais. „Mums, tėvams, svarbu leisti sau ir savo vaikams mylėti ir vertinti save, nepaisant jų svorio, figūros ir išvaizdos“, – tęsia Rebecca Poole.

„Dažnai primenu savo dukrai, kad kiekvienas kūnas yra gražus, taip pat ir jos“, – pritaria Joslyn Smith, JAV Nacionalinės valgymo sutrikimų asociacijos komunikacijos direktorė.

  1. Įdiekite juose kitas vertybes

Rene Engeln siūlo pabandyti šeimoje įvesti taisyklę: vengti apskritai kalbėti apie kūną, taip parodant vaikams, kad yra daug svarbesnių diskusijų temų. „Taigi jūs siunčiate vaikams signalą: svarbu ne žmogaus išvaizda, o jo elgesys ir veiksmai“, – sako ji. Amy Slater jai pritaria: „Išmokykite vaikus vertinti ir ugdyti savyje asmenines savybes, nesusijusias su išvaizda, pavyzdžiui, gebėjimą būti geru draugu“.

  1. Daugiau kalbėkitės apie tai, ką kūnas sugeba

„Išmokykite vaikus vertinti savo kūną pagal jo galimybes, o ne pagal išvaizdą“, – pataria Amy Slater. Anot jos, užuot aptarę svorį ir kūno formas, pasikalbėkite su vaikais apie tai, ką sugeba jų kūnai ir kaip jie jame jaučiasi.

„Kai dukra man sako: „Mano pilvas auga“ arba „Mama, tu stora“, atsakau, kad ji teisi, – sako Jocelyn Smith. – Ji auga, jos pilvas didėja, aš laikau save stora. Sakau savo dukrai, kaip puiku, kad ji pastebi pokyčius, kad auga ir stiprėja, kad mūsų kūnai gali būti įvairiausių formų ir dydžių, kad vieni kūnai sugeba daugiau nei kiti, bet jie visi vienodai geri ir vertingi“.

  1. Rodykite sveikos gyvensenos pavyzdį

„Daugelis tėvų nerimauja, kad jų vaikas nejudrus arba netinkamai maitinasi. Bet jei jie bando ištaisyti situaciją kritikuodami jo išvaizdą, jie gali ją tik pabloginti “, – įsitikinusi Rebecca Poole.

Anot jos, vaikai mieliau maitinsis sveikai ir bus aktyvesni, jei tėvai sukurs namuose tai skatinančią aplinką ir rodys pavyzdį.

  1. Aptarkite su vaikais svorio ir mankštos temą

Mokant vaikus sveikos gyvensenos, svorio temos geriau iš viso nekelti. „Pasakykite vaikui, kad fizinė veikla padeda kūnui išlikti lanksčiam ir stipriam, kad jis pats savaime teikia malonumą ir mažina stresą. Išmokykite jį įsiklausyti į jo kūno siunčiamus alkio ir sotumo signalus. Užuot skirstę maistą į gerą ir blogą, išmokykite jį valgyti intuityviai“, – rekomenduoja Rene Engeln.

Taip pat svarbu, kaip kalbate su vaikais apie maistą, sveikatą ir fizinį aktyvumą.

„Mūsų psichinė sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo mitybos ir judėjimo, todėl norint, kad vaikas mylėtų savo kūną, svarbu šiomis temomis kalbėti ramiai ir atvirai. Pavyzdžiui, tėvai gali leisti vaikams valgyti įvairų maistą, padėti išsiaiškinti, kas jiems tinka, nepakenkdami jų savigarbai, – sako australų psichologė Laura Hart. – Jei tėvai gali įskiepyti savo vaikui meilę fizinei veiklai, nekalbėdami apie svorį, jie bus jam labai naudingi ir išgelbės jį nuo kaltės ir gėdos jausmo ateityje“.

  1. Neleiskite kitiems skleisti jūsų vaikams blogų minčių

Neužtenka vien uždrausti neigiamą kūno kalbą – vaikas gali gauti šias nesveikas žinutes ir iš nepažįstamų žmonių. „Jei su vaiku kas nors pradeda nepritariamai kalbėti apie antsvorį turinčius žmones, svarbu mažyliui paaiškinti, kodėl tai nepriimtina. Neleiskite artimiesiems šaipytis iš kažkieno antsvorio ar smerkti kažkieno fizinių trūkumų jo akivaizdoje“, – pataria Rebecca Poole.

  1. Stebėkite, ką jis žiūri ir skaito

Vaikus iš visų pusių puola agresyvi reklama, verčianti siekti kartais nepasiekiamų idealų. „Pagalvokite, kokias žinutes jūsų vaikas gauna iš informacinės erdvės, – siūlo Amy Slater. – Ką jis skaito ir žiūri? Kokios idėjos apie figūrą ir išvaizdą jam siūlomos? Pasistenkite jam pasiūlyti filmus ir knygas, kuriose figūruoja įvairaus sudėjimo personažai, o grožiui neteikiama lemiama reikšmė“.

  1. Vertybių įvairovė

Kad jis neturėtų kompleksų dėl savo kūno, tėvai turi parodyti, kad kiekvienas žmogus, nepaisant jo kūno savybių, yra vertas pagarbos. „Raskite įvairių „netobulų“ vaikų pavyzdžių: sėkmingų, malonių, ambicingų, talentingų“, – pataria Rebecca Poole.

Anot jos, nelengva pradėti žiūrėti į save ir kitus be jokios nuomonės, reikės praktikos. Kadangi ne visi vaikystėje buvo mokomi priimti ir vertinti visus, nepaisant jų išvaizdos ir veido odos. Bet jei norime, galime patys to išmokti ir mokyti savo vaikus.

 

parengta pagal „The Huffington Post“

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą