Bet kokia pradžia visada asocijuojasi su atostogomis. Maži džiaugsmai ir dovanos motyvuoja geriau mokytis, siekti naujų aukštumų ir nebijoti rizikuoti. Archyvo nuotrauka

Kai vasara pasiekia logišką pabaigą, vieniems tai nieko nekeičia, o kitiems labai sunku įeiti į naują ritmą. Kartu su ekspertais surinkome rekomendacijas, kurios padės nusiteikti ir sklandžiai pradėti mokymosi procesą.

 

Prasidėję mokslo metai visada atneša prieštaringus jaudulio ir džiaugsmo jausmus. Kaip žinia, vasara – mažas gyvenimas, kuris baigiasi labai netikėtai. Ir visai nesvarbu, ar tu mokinys, ar tavo vaikas eina į mokyklą, bet net ir rugsėjui artėjant į pabaigą ne visiems pavyksta  įsitraukti į naujų  įvykių ir gyvenimo ritmą. Kadangi, visa tai yra stresas, nors  tuo pačiu gali suteikti ir labai daug patirčių. Siekdami šiek tiek palengvinti visų mokinių ir jų tėvelių gyvenimą, surinkome septynias rekomendacijas, kurios padės sklandžiai mokytis ir neprarasti entuziazmo iki pirmųjų ilgų atostogų.

 

  1. Susidarykite planą ir veskite dienoraštį

Niekas nepadeda geriau sutelkti dėmesį  į mokslus/studijas, kaip aiškus ir tikslus veiksmų planas. Pradedant nuo to, ką pirkti pirmą savaitę, baigiant pamokų ir paskaitų tvarkaraščiu, geriau visa tai užsirašyti arba įrašyti elektroniniu būdu į dienyną. Mokykloje buvome aktyviai skatinami vesti dienyną, kurį, kaip įprasta, pradėdavome pildyti klasės auklėtojai supykus. Atrodo, kad veltui apleidome tokį nuostabų variantą, kad išmoktume sinchronizuoti savo užduotis ir reikalus. Dabar mokiniai ir studentai skirstomi į dvi kategorijas: vieni nusiperka gražų dienos dienoraštį, o kiti  – kaupia informaciją telefone ar kitoje asmeninėje programėlėje. Tik nesakykite, kad yra dar viena grupė tų, kurie viską prisimena – netikime, nes, anksčiau ar vėliau, vis tiek kas nors pasimiršta. Kad ir kuriai grupei priklausytumėte, labai svarbu vaikui įskiepyti asmeninio dienoraščio vedimo įgūdžius. Ypač ankstyvose mokymosi etapuose. Todėl savo pavyzdžiu galite parodyti, kaip patogu į telefone ar asmeniniame kompiuteryje esančią programą įvesti savaitės planus, kuriuos vaikas gali pasiimti su savimi į mokyklą, universitetą ar mokymo kursus. Kai daugiau informacijos galima susirasti internete, „Acer“ siūlo alternatyvą popieriniams dienoraščiams, kurią tikrai įvertins tiek mokiniai, tiek jų tėvai, tiek mokytojai.

  1. Surūšiuokite drabužius spintoje

Kaip bebūtų keista, bet tai taip pat reikėtų padaryti dabar, o ne laukiant kitos vasaros. Mat tikriausiai dabar jūsų spintoje dar dominuoja vasariški daiktai, tačiau labai greitai jie praras savo aktualumą. Tai reiškia, kad tėvai, ruošdami vaiką į mokyklą, vietoje marškinių ir kelnių nuolat užsiraus ant  jo maudymosi kelnaičių ar marškinėlių. Kad rytinis pasiruošimas būtų daug paprastesnis, skirkite valandą laiko daiktams perrūšiuoti. Tai yra  vasarinius drabužius padėkite į aukščiausias lentynas, o dabar nešiojamus pakabinkite matomoje vietoje, kuri visada bus prieš akis. Tai taip pat padės sutaupyti pinigų, kai ruošiate vaiką į mokyklą, ir mažesnė tikimybė, kad nupirksite dar vien ar dvi poras kojinių, o po to spintoje rasite dar šešias.

  1. Iš lėto didinkite krūvį!

Nesvarbu, ar leisite vaiką į pirmą klasę, ar patys mokysitės kažko naujo, bet visada pradėti reikia pamažu. Svarbu, kad  į dienotvarkę, pasibaigus pamokoms, nebūtų įtraukti kelių dalykų korepetitoriai, pas kuriuos tą dieną turėtų vaikas nueiti. Negana to, dar vienas sporto ar muzikos būrelis. Lėtai didinkite krūvį, vis įtraukdami naują veiklą, jei matote, kad vaikas suspėja ir susitvarko su nustatytu tempu. Kalbant apie suaugusius studentus, patarimas yra lygiai toks pats: nešokite iš karto į šaltą vandenį, užpildydami savo tvarkaraštį. Nes po to gali nelikti laiko tiesiog pavakarieniauti su draugais ar žiūrėti mėgstamus filmus. Atminkite, kad jei nuo pirmųjų mokslo  dienų  negausite aukščiausio įvertinimo arba medžiaga jums yra sunki, tai normalu. Adaptacijos procesas užtruks, o nauja informacija tikrai neįsisavinama labai greitai. Bet kaip dažniausiai būna? Pamatę blogą pažymį susinerviname ir motyvacija pamažu blėsta. Stenkitės nebarti nei savęs, nei vaiko dėl blogo pažymio. Geriau kartu dar kartą perskaityti medžiagą arba užduoti papildomus klausimus mokytojui, kad suprastumėte temą. Jei sunki užduotis bus atlikta dar kartą, pažymys, žinoma, taip pat padidės.

  1. Nepamirškite pomėgių ir fizinio aktyvumo

Jei šią vasarą atradote tenisą, boksą arba vaikas pamėgo jodinėjimą, mokslo metų pradžia nėra priežastis išbraukti iš savaitės planų naują pomėgį. Tiesiog įtraukite jo mėgstamą hobį į mokymosi/studijų tvarkaraštį. Jei per vasarą neatsirado naujas pomėgis, tuomet kelią į mokyklą ar kitą mokymosi vietą galite paįvairinti fizine veikla, kuri suteiks galimybę atsipalaiduoti  ir sumažinti stresą. Jei ugdymo įstaiga yra už kelių kilometrų nuo namų, tuomet vaiką į mokyklą galite lydėti elektriniais paspirtukais. Pagrindinė jo savybė yra kompaktiški matmenys, tai yra, jį galima lengvai laikyti ir mokykloje, kolegijoje ar kitoje mokymo įstaigoje, kad vakare tokiu pat būdu grįžtumėte namo. Toks rytinis pasivažinėjimas padės sumažinti nerimą, pavyzdžiui, prieš sunkų egzaminą. Taip pat padės sukurti labiau pasitikėjimo kupinus santykius šeimoje. O jei tu pats esi mokinys, tai šiek tiek fizinio aktyvumo ryte, padedant mankštai, jogai ar  meditacijai, ir būsi žvalus, sveikas kaip ridikas.  Beje, kvėpavimo pratimai padeda normalizuoti nervų sistemos darbą prieš aktyvias studijas. Netgi naudojimasis laiptais, o ne liftu, bus gera mankšta ryte, padėsianti efektyviau įsilieti į mokymosi procesą.

  1. Nesistenkite pralenkti mokymosi programos

Kitas veiksmingas būdas padėti pirmokams ir suaugusiems mokiniams – nepralenkti programos. Tai nėra mokymasis keliomis pastraipomis į priekį ir atsakymų į keblius mokytojo klausimus žinojimas. Pirmiausia verta susipažinti su mokymo programa ir išsamiai apsvarstyti temas, kurios sukelia daugiausiai neaiškumų ir klausimų. Taigi, kai nauja dalyko samprata bus nagrinėjama kartu su mokytoju, jūs ar jūsų vaikas turėsite nedidelę žinių bazę šiuo klausimu, kuri leis jums efektyviau suprasti naują informaciją. Ir taip pat greitai užduoti reikiamus klausimus.

  1. Apdovanokite save ir pagirkite

Bet kokia pradžia visada asocijuojasi su atostogomis. Maži džiaugsmai ir dovanos motyvuoja geriau mokytis, siekti naujų aukštumų ir nebijoti rizikuoti. Taigi jūs neturite savęs neigti. Yra daugybė variantų, kaip įtikti vaikams, taip pat ir sau. Pavyzdžiui, įsigykite bilietą į mėgstamo atlikėjo koncertą rudens pabaigoje, tad jūsų lauks džiugus įvykis ir mokymosi/studijų įtampa pamažu išnyks. Savaitgalį suplanuokite nedidelę kelionę su šeima – tai ne tik bus atlygis už sėkmingą metų pradžią, bet ir sumažins nerimo lygį. Jei esate pirmoko tėvas, padovanokite iš karto visai šeimai – pavyzdžiui, kelionę į gamtą.

  1. Neatsisakykite pagalbos ir paramos

Visi klystame, neįmanoma visame kame būti tobulam, todėl nereikėtų bijoti prašyti pagalbos. Taip pat ją pasiūlyti  ir savo vaikui. Jei jums atrodo, kad darotės per daug įkyrūs ir visi pasiūlymai jums padėti yra atmetami, tuomet keiskite požiūrį. Jei manote, kad jūsų patirties neužtenka, kad padėtumėte vaikui paruošti kurį nors dalyką, būtinai pasiūlykite galimybę toliau analizuoti temą su kuratoriumi ar mokytoju, kad nesuprantama tema taip ir liktų nesuprantama. Taip pat svarbu atsiminti, kad yra žmonių, kurie išgyvena tą patį ir nebijo kreiptis pagalbos. Jei, pavyzdžiui, įstojote į universitetą, visada galite parašyti bakalaurams, kad sužinotumėte svarbias mokymosi proceso detales. Gaila, kad pagalbos pradedame prašyti ne iš anksto, o tada, kai tai jau tampa paskutiniu problemos sprendimo variantu. Todėl reikia nieko nelaukiant keisti savo požiūrį!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą