Tai labai svarbus straipsnis, nors ir nemalonia tema, ir kuria kol kas vengiama viešai kalbėti ir aptarinėti. Tačiau tą reikia žinoti ne tik tėvams, mokytojams, globėjams, socialiniams darbuotojams, kaimynams – visiems, norint apsaugoti savo ir kitų vaikus nuo pedofilų ir kitų iškrypėlių. 

 

Moko vaikus atpažinti pedofilus pasitelkus žaidimus

Turbūt ne vienas tėvas yra susimąstęs: ar įmanoma apsaugoti vaiką nuo pagrobimo? Iš tikrųjų tai  skausminga tema. Bet reikia suprasti, kad pavyzdžiui,  pedofilai  negriebia vaikui už rankų  ir netempia jėga į mišką, kur nėra žmonių. 99,9 proc. atvejais, vaikas savo valia eina su pedofilu, suviliotas kokiu nors žaisliuku arba pasiūlymu. Todėl tėvai gali savo vaikui nuo galvos iki kojų įmontuoti globalią padėties nustatymo sistemą (GPS), bet tai neišgelbės jo nuo pedofilo ar kito iškrypėlio. Nebent padėtų tyrėjams greičiau atrasti nusikaltėlį. Todėl kad ir kaip būtų išvystytos naujausios technologijos, labai efektyvi priemonė – informuoti vaiką ir paaiškinti, kokie pavojai gali jo tykoti.

Britanijoje, Danijoje, Švedijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse moko vaikus atpažinti pedofilus pasitelkus žaidimus ne tik mokyklose, bet ir vaikų darželiuose. Pavyzdžiui, žaidžiant pedagogai aiškina vaikams, kaip  atpažinti nusikaltėlį ir kaip elgtis jį susitikus. Psichologai ir psichiatrai laikosi vieningos nuomonės: reikia mokytis vaikus nuo mažumės, kaip elgtis ekstremaliose situacijose. Tarkim, žaidžia pedofilo ir keturmečio vaiko susitikimo sceną. Anot specialistų, bet tie žaidimai turi atitikti vaiko amžių. Tai yra turi būti jam suprantami ir aiškūs.  Tai yra darželinukui ar panašaus amžiaus vaikui nereikia žinoti, ko būtent nori iš jo tas „pedofilas“. Tačiau reikia pasakyti mažyliui, kad tas žmogus yra blogas, kuris nori padaryti su juo labai negerą dalyką. Ir kad reikia kuo greičiau grįžti namo iš kiemo ir pranešti tėvams apie tą blogą dėdę. Aišku, taip pat turėtumėte paaiškinti vaikui, kaip atskirti blogą žmogų nuo gero. Juk vaikas nesupranta, kodėl dėdė blogas, jei jis siūlo jam saldainių ir glosto galvelę.

Bet pirmiausiai vaikui reikia įkalti į galvelę taisyklę, kad apskritai negalima kalbėti su nepažįstamu dėde. Aišku, jei tas nepažįstamasis klausia: „Kur tavo mamytė? Kodėl tu vienas?“ – tai viena. Tarkim, jei vaikas pasiklydo, o vyras nori jam padėti. Bet jei vaikas liko be priežiūros penkioms minutėms ir kažkoks suaugęs dėdė kažko nori iš jo ir, neduok Dieve, net ima jį liesti, tai jau blogas ženklas. Vadinasi, reikia kuo greičiau ieškoti tėvus ar prašyti netoliese esančių žmonių pagalbos.

Žaidimai – užsiėmimai  vaikų darželio grupėje ar mokykloje padeda vaikui atskirti blogą žmogų nuo gero. Tuo pačiu vaikas sužino, kad yra daug suaugusių žmonių, norinčių gero ir su kuriais jie gali jaustis ramūs ir saugūs. Bet yra ir piktavalių, kuriuos ir svarbu išmokti atpažinti. Todėl galima net ir visai mažam vaikui  suprantamai paaiškinti, kad yra piktų ir blogų žmonių, kurie vagia vaikus. Tada vaikas būtinai paklaus: „Kodėl?“  O jūs galite atsakyti: „Nežinau kodėl, bet vaikai pradingsta ir paskui jų negali rasti“. Tėvai turi išaiškinti vaikui lygiai taip pat, kaip kad ir ugnis yra karšta, kodėl negalima kišti  pirštų į elektros lizdą, negalima liesti įjungto lygintuvo. Nes tai yra pavojinga, labai skaudės, gali susižaloti ir panašiai.

Galų gale pasakykite vaikui konkrečiai ir aiškiai viso labo vieną paprastą dalyką: normaliam suaugusiam svetimam žmogui iš vaiko NIEKO nereikia.  Jei nepažįstamas dėdė siūlo eiti kartu su juo, nepriklausomai nei kur, nei kodėl, tai pasakykite vaikui, kad jis yra vaikų grobėjas.

Stresinėse situacijose bet kokio amžiaus žmogus neteisingai įvertina padėtį

Be to, nepažįstamas dėdė gali pasiūlyti begalę dalykų. Pavyzdžiui, „Mergyte, ten (mosteli ranką į tolį) vos gimę kačiukai palikti vieni be mamos gailiai kniaukia. Einam su manimi, aš parodysiu. Gal vieną sau pasiimsi arba nuraminsi juos“.

Arba kad ir toks tekstas:  „Labas vaikeli, mano bute gyvena tikrų tikriausias ežiukas. Štai jo nuotrauka. Nori pamatyti? Einam su manimi, aš duosiu jį palaikyti ant rankų. Pamatysi, kad jis visai neduria“.

„Berniuk, tau patinka ledai?  Mano šaldytuve jų pilna šaldymo kamera. Kai pas mane viešėjo   anūkai (dukterėčia, sūnėnas) visų ledų nesuvalgė, o pasiimti su savimi negalėjo, nes ištirptų krepšyje bevežant. Bet juk ir neišmesi jų. Nori, berniuk, einam, aš tau visus juos atiduosiu“.

Arba sustoja netoli automobilis, atsidaro langas ir vairuotojas šaukia: „Ei, mergaite (berniuk), kaip pravažiuoti į Klevų gatvę? Aš jau du ratus apsukau, bet nerandu.  Vieni žmonės man rodo, kad į tą pusę. O kai nuvažiuoju ten, kiti rodo į priešingą pusę.  Kaip susitarę visi. Mergyte, sėsk į mašiną ir parodyk man tą gatvę. Aš tau duosiu 10 eurų už tai. O paskui atgal parvešiu. Sėsk, nebijok…“ .

Štai ir dar vienas, ko gero mažiausiai žinomas, bet bene veiksmingiausias būdas suvilioti vaiką.

  • Ei, berniuk, kuo tu vardu? – kreipiasi nepažįstamasis iš automobilio.
  • Мano? Tomas. O ką?
  • Na, pagaliau aš tave radau! Kiek jau laiko važinėju po šį rajoną. Manęs paprašė tavo tėvelių kaimynai, kad kuo greičiau surasčiau tave ir nuvežčiau į ligoninę. Tavo mamytei labai blogai pasidarė ir ją išvežė į ligoninę. Greičiau sėsk į mašiną, aš tave nuvešiu pas ją į ligoninę.
  • O tėtis jau ten, ligoninėje? (vaikas gali nesąmoningai užduoti įvairiausius informuojančius daugiau apie jį ir jo šeimą klausimus).
  • Tomai, aš nežinau. Aš net tavo tėvų nepažįstu. Aš tavo kaimynų iš antro aukšto draugas. Na, dėdės Petro ir tetos Marytės.  Na, tu turi juos pažinoti. Jie paskambino man ir dar kitiems žmonėms, kurie turi mašinas. Mes čia visi po rajoną važinėjame ir tavęs ieškome. Nėra laiko. Sėsk į mašiną. Pakeliui viską paaiškinsiu.

Šis būdas veiksmingas tuo, kad pedofilas puikiai žino, jog stresinėse situacijoje bet kokio amžiaus žmogui būdinga neteisingai įvertinti padėtį ir nelinkęs logiškai mąstyti.

Vaikų grobėjai, pedofilai ar iškrypėliai  gali sugalvoti ir daugiau visokiausių naujų būdų, nes  jie paprastai būna geri psichologai. Tačiau vis dėlto dažniausiai jų pasakojimuose minimi kačiukai, ežiukai, ledai arba kad pažįsta vaiko tėvus.

Visus šiuos pavyzdžius būtinai papasakokite savo vaikams aiškiai, tiksliai ir konkrečiai. Ir kaip jam tada reikia elgtis. Tai yra net neišklausius iki galo tučtuojau bėgti nuo to žmogaus ten, kur matyti daugiau žmonių. Ir kaip galima greičiau papasakoti tėvams, kas nutiko.

Тik kalbėdami su vaikais, aiškindami jiems ir įspėdami, jūs mažiausiai dešimt kartų sumažinsite riziką, kad vaikas gali pakliūti į pedofilo letenas. Todėl didžiulis žmogiškas prašymas – būtinai kalbėkite su savo vaikais!

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą