Daugelis žmonių meilę sau pradeda painioti su užgaidų tenkinimu. Iš esmės tai nieko blogo, tačiau elgiantis neprotingai, gali nuvesti į kitą kraštutinumą. Archyvo nuotrauka

Mums dažnai lengva nustatyti, kaip elgiamės su kitais. Bet ką mes galime pasakyti apie save? Ar mes palaikome šiltus santykius su savo „aš“, ar esame įsitempę? Jūsų dėmesiui – sąrašas, kuris padės nustatyti pagrindinį dalyką, o ekspertų patarimai padės suprasti, kaip sutarti su savimi, rašo psychologytoday.com.

Jei užduotumėte sau klausimą: „Ką aš jausčiau kitam žmogui, jei jis jaustų tuos pačius jausmus?“.

Ar žmogus, kurio savigarbos lygis toks pat kaip  ir mano, vertas pagarbos? Tikriausiai tektų kaip reikiant pasukti galvą. Požiūris ir savigarba veikia visą mūsų gyvenimą. Jau pažinties  akimirką pirmomis savęs pristatymo sekundėmis, perduodame vidinę informaciją apie save. Gerai, jei ši informacija teigiama, bet jei ne?

Kaip suprasti savo santykį su savimi? Iš karto įspėjame: jie nėra labai geri, jei  šiame sąraše rasite bent pusę iš šių ženklų.

  1. Jūs nežinote, kaip rūpintis ir palaikyti save

Dažnai kalbama apie savęs palaikymo svarbą, tačiau ne visada aišku, kas tai yra.

Daugelis žmonių meilę sau pradeda painioti su užgaidų tenkinimu. Iš esmės tai nieko blogo, tačiau elgiantis neprotingai, gali nuvesti į kitą kraštutinumą. Daug kas priklauso nuo rūpinimosi savimi: kaip jaučiatės dėl kitų žmonių nuomonės, savo sveikatos, emocinių ribų. Taip pat, ar leidžiate kitiems „išsiurbti“ jūsų  gerą nuotaiką, susierzinimą ar nusiskundimus, jei tai nekenksminga aplinkai. Ar stengiatės pateisinti didelius partnerio lūkesčius? Ar mokate pasakyti „stop“ arba „ne“ tinkamu laiku?

Ką daryti? Išanalizuokite, kaip parodote rūpestį ir meilę sau. Ar lepinate ir dovanojate šilumą ir dėmesį, palaikote save, kai jaučiatės blogai?

Lygiai taip pat, kaip palaikantys tėvai parodo meilę vaikui. Rūpinasi, giria, perka dovanas, palaiko, jei kas atsitiks. Jis nerėkia, jei vaikas nukrito, o užjaučia ir sutelkia dėmesį į tai, kad jis stiprus, sugebėjo atsikelti ir eiti toliau.

  1. Palyginkite save su kitais

To sunku išvengti socialinių tinklų eroje, kur žemos savivertės žmogui tampa papildomu stresu.

Žiūrėdamas į „blizgias“  nuotraukas iš kitų gyvenimo, dažnai toli nuo tikrojo gyvenimo, žmogus ima lyginti save ir savo pasiekimus su jais. Tiesą sakant, jis nieko nežino apie tuos žmones, bet fantazuoja, perkeldamas jiems savo svajones.

Ką daryti? Praleiskite mažiau laiko stebėdami tinklus. Išanalizuokite, kokių savybių reikia norint pasiekti savo tikslus, ir ugdykite jas rūpestingai bei palaikydami save.

Palyginkite save su savimi praeityje, pažymėdami kelią, kurį nuėjote, ir pastangas, kurias įdėjote. Pradėkite nuo bent 5 taškų, bet leiskite jiems laikui bėgant išaugti bent iki 20.

  1. Dažnai nepatenkinti savimi

Kritika, devalvacija ir savęs plakimas – pažįstami jausmai? Jei dažniau fiksuojame savo trūkumus, ilgai barame už klaidas, o ne palaikome ir skatiname spręsti situaciją, mūsų pasiekimai greitai nuvertėja. Tada mumyse nėra pagrindo suvokti savo vertę, nepaisant situacijų ir vertinimų.

Sveiką savigarbą turintis žmogus susitaiko su savo trūkumais, bet kartu pasisavina sėkmę, tikrai žino savo stipriąsias puses ir gali save palaikyti.

Ką daryti? Pirmiausia apibūdinkite savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Kasdien veskite pasiekimų dienoraštį, kur įrašykite atliktas užduotis, net jei jos jums neatrodo reikšmingos. Svarbu pradėti kreipti dėmesį į įprastų,  kasdienių dalykų atlikimą ir už tai save pagirti, o ne iš įpročio taisyti trūkumus. Stenkitės taip išsilaikyti 21 dieną, o geriausia – mėnesį.

  1. Baimė būti kitų pasmerktam

Jei priklausome nuo išorinio įvertinimo, tokiu būdu galime blokuoti savo pasireiškimą išoriniame pasaulyje. Tai yra pradėsime abejoti savo idėjomis, projektais, veiksmais. Neretai tokie žmonės gali pradėti naują verslą su entuziazmu, tačiau kai praeina kiek laiko,  vis dažniau pradeda suktis mintys apie riziką ir pasmerkimą. Neleidžia  sėkmingai užbaigti to, ką pradėjo, įsijungia „gumos tempimo“ mechanizmas ir savikritika.

Jei žmogus neverta savęs, tada pradeda  to ieškoti ir tikėtis tarp aplinkinių. O tai dažnai perauga į baimę veikti ir tobulėti.

Ką daryti? Nustokite klausinėti kitų, ką jie galvoja apie jūsų pastangas. Apsupkite save gera linkinčiais žmonėmis, pozityviai mąstančiais žmonėmis, tais, kurie jau įveikė šį abejonių ir sielos ieškojimo etapą.

  1. Pagalvokite, kad turite tobulėti ir tik tada jausitės gerai

Galite pakliūti į įsipareigojimų spąstus, kurių daugelis trukdo gyventi ir nesivysto. Jei nepriimsite savęs tokio, kokie esate, net teisingos idėjos apie svarbių savybių ugdymą susidurs su pasipriešinimu.

Juk čia pagrindinė mintis ta pati:  aš nesu vertas pagarbos ir privalau keistis, tai yra nepriimu ir negerbiu savęs. Tokiu atveju žmogus tobulėjimą gali paversti bausme. Pavyzdžiui, eiti į sporto salę ir išsekinti save iki alpimo,  užuot sportavęs ramiai, rūpintis savo sveikata ir ja mėgautis.

Ką daryti? Yra geras pratimas suprasti savo ribojančius poreikius ir su tuo susijusius jausmus.

Paimkite popieriaus lapą ir tęskite frazę: Aš privalau būti… Pavyzdžiui, protingas, be rūpesčių, sėkmingas, visada pasiekiantis savo, laimintis bet kokiame ginče, stiprus, net jei neturiu jėgų ir taip toliau. Apibūdinkite, kaip ir ką jaučiate, kai  esate  kam skolingas, ką jausite, kai nebebūsite skolingas?

Pridėkite dalelę „ne“ į rašytinį sąrašą. Turėtumėte gauti: „Aš neturėčiau būti …“. Patikrinkite save: ką jaučiate (apibūdinkite savo emocijas, kūno pojūčius). Jei teiginyje yra įtampa: „Aš neturėčiau“ – pabandykite atsakyti į klausimą, su kuo tai susiję.

Šio pratimo tikslas – leisti sau sąmoningai pasirinkti, ar „būti savimi…“ ar „nebūti…“. Užrašykite jausmus ir supratimą apie kiekvieną iš 10 dalykų.

Remiantis tuo, pamatysite, kas  jums iš tiesų svarbu, kas suteikia energijos gyvenimui ir savigarbai, o kur mūsų įsitikinimuose yra dogmų, kuriomis ir vadovaujamės. Galbūt tai buvo mūsų pačių sprendimai, bet jie atgyveno savo ir dabar mums nėra aktualūs. Taigi, jūsų vertė, jūsų patirtis ir galimybės turėtų išryškėti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą