2001 metais gruodžio naktį žinomas amerikiečių rašytojas Michaelas Petersonas rado savo žmoną, 48 metų Kathleen Peterson, gulinčią laiptų papėdėje be gyvybės ženklų jų dvare Durhame, Šiaurės Karolinoje. "YouTube" stopkadras

2001 metais gruodžio naktį žinomas amerikiečių rašytojas Michaelas Petersonas rado savo žmoną, 48 metų Kathleen Peterson, gulinčią laiptų papėdėje be gyvybės ženklų jų dvare Durhame, Šiaurės Karolinoje. Moteris buvo mirusi. Į įvykio vietą atvykusi policija Michaelą Petersoną iš karto įtarė savo žmonos nužudymu…, rašo „Daily Mail“.

 

Byla buvo atnaujinta, tačiau po tiek metų nebuvo rasta jokių įrodymų

Prieš susipažindamas su Kathleen 1986 metais, Petersonas gyveno Vokietijoje su savo pirmąja žmona Patricia, pradinių klasių mokytoja. Pora susilaukė dviejų sūnų. Gyvendami užsienyje Patricia ir Michaelas Petersonai susidraugavo su Elizabeth Ratliff, dviejų mergaičių mama, kurios vyras kariškis pažinojo Petersonų šeimą iš anksčiau, bet žuvo tarnyboje. 1985-ųjų lapkritį Elizabeth paslydo ant laiptų ir nukrito. Jos mirtis buvo pripažinta nelaimingu atsitikimu. Vėliau paaiškėjo, kad vakare prieš įvykstant nelaimei, Petersonas buvo jos namuose ir padėjo paguldyti jos dukras Margaret ir Marthą.

Iš pradžių buvo manoma, kad Ratliff pati nukrito nuo laiptų, tačiau po 15 metų panašiomis aplinkybėmis buvo rasta negyva ir Kathleen Peterson. Kai  Ratliff  sesuo sužinojo apie Kathleen mirtį, ji paskambino detektyvui, kuris dirbo su šia byla.

„Ar žinojote, kad tas pats nutiko ir mano seseriai, o Michaelas Petersonas buvo paskutinis žmogus, matęs ją?“ –  paklausė moteris.

Elizabeth Ratliff mirties byla buvo atnaujinta, tačiau po tiek metų nebuvo rasta jokių įrodymų, liudijančių, kad Petersonas kaip nors prisidėjo prie jos mirties.

Po Elizabeth Ratliff mirties Petersonų šeima įsivaikino jos dukras Margaret ir Marthą, ir grįžo į JAV.

Devintojo dešimtmečio viduryje Michaelas ir Patricia išsiskyrė. Jau suaugusios dukterys Margaret ir Martha supažindino geradarį globėją su jo būsima kita žmona Kathleen, su kurios dukra jos draugavo. 1987 metais šeima persikėlė į naują namą.

Michaelas Petersonas, buvęs laikraščio apžvalgininkas, parašė keletą romanų, įskaitant populiarią 1990-ųjų Antrojo pasaulinio karo knygą, kuri sukėlė susidomėjimą Holivudo studijoje. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Petersonas už vieną savo knygą iš savo leidėjo iš anksto gavo daugiau nei pusę milijono JAV dolerių honorarą. Todėl rašytojas ir jo žmona  Kathleen, telekomunikacijų vadovė,  galėjo leisti sau  su vaikais gyventi erdviame penkių miegamųjų name su baseinu ir patarnautojais.

Didelė laiminga Petersonų šeima iširo 2001 metais gruodžio 9 d., kai jis paskambino bendruoju pagalbos telefonu  911, teigdamas, kad žmoną rado be sąmonės, gulinčią ant jų namo laiptų.

Petersonas tvirtino, kad jiedu  ramiai vakarieniavo, po to žiūrėjo filmą ir sėdėjo prie baseino. Be jų, name daugiau nieko nebuvo. Tada Kathleen nuėjo miegoti, o jis liko lauke rūkyti pypkės.

Tuo tarpu teisme Petersono advokatai įrodinėjo, kad Kathleen, išgėrusi vyno ir migdomųjų, bandė lipti prastai apšviestais laiptais, nukrito ir mirtinai susižalojo.

 

Žmona savo vyro kompiuteryje rado daugybę… vyrų nuotraukų

Detektyvui atvykus į Petersonų namus, moters kritimo vieta jam iškart pasirodė įtartina: sienos buvo aptaškytos kažkuo raudonu, moteriai krentant turėjo pasigirsti labai stiprus garsas, kurį turėjo Petersonas net ir sėdintis prie baseino, 20 metrų iki laiptų. Policija taip pat pamatė ant virtuvės stalo  tvarkingai sustatytus butelį vyno ir dvi taures. Tačiau žmonos pirštų atspaudų nebuvo nė ant vienos taurės. Vėliau medicinos ekspertas nustatė, kad moters kraujyje buvo toks mažas alkoholio kiekis, kad „ji būtų net praėjusi alkotesterio rodmenis“. Pranešime taip pat teigiama, kad moteris mirė per 90 minučių, netekusi daug kraujo.

Teismo medicinos ekspertai taip pat nustatė, kad Kathleen buvo suduota buku daiktu septynis kartus į galvą. Be to, nustatyta, kad moteris ant laiptų išgulėjo mažiausiai 2 valandas. Petersonas buvo suimtas. Jo teismas prasidėjo 2003 metais liepos mėnesį.

Teisme prokurorai įrodinėjo, kad teisiamojo motyvas atsikratyti žmonos buvo dėl jo santykių. Nustatyta, kad Kathleen savo vyro kompiuteryje rado daugybę… vyrų nuotraukų, taip pat susirašinėjimą elektroniniu paštu su 26 metų jaunuoliu, su kuriuo Petersonas susipažino likus 4 mėnesiams iki žmonos mirties. Prokuroro tvirtinimu, Kathleen užkliuvo jos vyro artima draugystė su kitais vyrais, elektroniniai laiškai, dėl kurių tarp jų kilo įnirtingas kivirčas, kuris baigėsi tragedija.

2003 metais spalio 10 d. prisiekusiųjų teismas Petersoną pripažino kaltu. Jis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos be lygtinio paleidimo. Petersonas buvo laikomas pataisos namuose, kol buvo paleistas 2011 metais gruodžio 16 d, įrodžius savo nekaltumą. „Aš nieko nepadariau. Esu nekaltas. Netikėjau, kol prisiekusiųjų teismas nuteis mane be „nuosprendžio“, – sakė jis.

2009-aisiais Petersono advokatas pasiūlė naują tos nakties įvykių versiją – „pelėdos teoriją“, kaip ji vėliau buvo pavadinta spaudoje. Ši versija, anot advokato, patvirtino, kad jo ginamasis gali būti nekaltas dėl to, kas nutiko jo žmonai. „Pelėdų teorija“ buvo tokia, kad pelėda, kurių nemažai  Durhamo apylinkėse, pro atvirą langą įskrido į namą ir įsipainiojo į moters plaukus, rimtai sužalodama ir privertusi ją kristi. Advokatas sakė, kad apžiūros metu žuvusiosios galvoje buvo aptiktos septynios žaizdos, o prie vienos jos rankos prilipę pušies spygliai. Be to, aukos sruogose buvo trys mažos plunksnos.

 

Byla sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio

„Jei pažvelgsite į jos sužalojimus, atrodo, kad juos padarė pelėdos nagai, – sakė Petersono advokatas. -Tačiau nenorėčiau rizikuoti savo kliento gyvybe ar ateitimi dėl šio ginčo“.

Nors Petersono gynybos pasamdytas medicinos ekspertas paliudijo, kad kraujo pėdsakų žymės gali būti susijusios su netyčia nukritus nuo laiptų, policijos tyrėjai padarė išvadą, kad sužalojimai „neatitiko tokios įvykių sekos“. Nustatyta, kad sužalojimai padaryti smūgiais lengvu, bet kietu daiktu.

Byla sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio, nes paaiškėjo asmeninio Petersono gyvenimo detalės. Kaltintojai įrodinėjo, kad Petersonų santuoka nebuvo laiminga, o tai leidžia manyti, kad Kathleen sužinojo apie slaptą Michaelo gyvenimą ir norėjo nutraukti santykius, paduodant ieškinį dėl pusės savo vyro turto dalybų. Kitas  sutuoktinio motyvas buvo  gauti 1,5 milijono dolerių žmonos gyvybės draudimo polisą.

Prokurorai  nurodė, kad Kathleen  greičiausiai buvo  nužudyta naudojant pagal užsakymą pagamintą židinio žarsteklį, kuris po to dingo namuose.

2011 metais  teisėjas panaikino nuosprendį ir nurodė pradėti naują teismą, kai nustatė, kad  ekspertas dėl kraujo pėdsakų ant sienų, davė melagingus ir klaidinančius parodymus per pirmąjį Petersono teismą. Vietos spauda teigė, kad „ekspertas sąmoningai sutelkė dėmesį tik į kai kuriuos lašus ir nepasakojo prisiekusiesiems apie kitas vietas“, kurios galėjo neatitikti jo išvadų.

2017 metų vasarį Petersonas pateikė „Alfordo kaltės prisipažinimą“. Jungtinių Valstijų teisėje „Alfordo ieškinys“ yra baudžiamojo teismo ieškinys, kai kaltinamasis baudžiamojoje byloje nepripažįsta padaręs nusikalstamą veiką, bet prisipažįsta esąs kaltas dėl to, kad galėjo neįvykti ar išvengti nelaimės. Nepaisant to, prokurorams pateikus įrodymus, prisiekusieji gali pripažinti kaltinamąjį kaltu. Po to Petersonas buvo paleistas iš kalėjimo.

Dabar Petersonui yra 79 metai ir jis mėgaujasi laisve. Išėjęs į laisvę jis išleido dvi knygas apie savo bylą: „Ant laiptų“ ir „Ant laiptų – 2“. Visas gautas pelnas iš knygų pardavimo buvo paaukotas labdarai. Petersonas taip pat susitikinėjo su Sophie Brunet, Jeano-Xaviero de Lestrade‘o dokumentinių filmų serijos apie jo bylą redaktore.

Petersonas dabar gyvena Durhame, „bute pirmame aukšte be laiptų“.

Ši rezonansinė byla sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą. Iš dalies dėl televizijos dokumentinių filmų serialų, įvairiais pavadinimais „Mirtis ant laiptų“ arba „Laiptai“, kuriame išsamiai aprašytos teisinės ir asmeninės Petersono problemos. Filmą režisavo pripažintas prancūzų režisierius Jeanas-Xavieras de Lestrade‘as,  o filmo premjera įvyko Amsterdamo tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje  2004 metų spalį. Dokumentiniame filme pateikiamas išsamus gynybos pasirengimo teisminiam nagrinėjimui aprašymas.

Michaelas Petersonas  teismo salėje

„YouTube“ stopkadrai

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą