Žmonės susieja tai, kai jie yra panašūs išsilavinimu, asmeninėmis vertybėmis, rase ir tautybe, laisvalaikio pomėgiais ir panašiai. Archyvo nuotrauka

Planuodami su kuo nors užmegzti santykius, tikriausiai atsižvelgiate į daugybę veiksnių: bendras asmenines vertybes, patrauklumą, priešingos pusės interesus ir pomėgius. Kartais panašūs pomėgiai gali būti tokie artimi, kad net nekreipiate dėmesio į žmogaus, su kuriuo sieja santykiai, amžių.

Tačiau ar kada susimąstėte, kiek iš tiesų amžius turi įtakos tolesnių santykių sėkmei? Ar tikrai yra „idealus amžiaus skirtumas“?

 

Padidina žmonių galimybes užmegzti stabilesnius ir ilgalaikius santykius

Emorio universiteto Atlantoje  mokslininkai bandė rasti atsakymą į šį klausimą. Jie atliko tyrimą, kuriame pakvietė dalyvauti kelis tūkstančius porų iš skirtingų šalių ir įvairaus amžiaus, o vėliau matematiškai apskaičiavo idealų amžiaus skirtumą, padidinantį žmonių galimybes užmegzti stabilesnius ir ilgalaikius santykius.

Pirmiausia verta pasakyti, kad amžius nėra panašus į kitas savybes. Kitaip tariant, kad atitinkami žmonės turi  turėti panašias asmenines savybes, gyvenimo patirtį, vienodą požiūrį į gyvenimą ir panašiai. Ši maksima (pagrindinis principas) paprastai tinka, kai kalbama apie tokius dalykus kaip santykiai ar meilė.

Žmonės susieja tai, kai jie yra panašūs išsilavinimu, asmeninėmis vertybėmis, rase ir tautybe, laisvalaikio pomėgiais  ir panašiai. Visi šie dalykai gali suburti du panašius skirtingo amžiaus žmones, todėl neretai pastebimas 5,10,20, o kartais net 30+ metų skirtumas.

Tačiau, kad ir koks būtų patikimas šis modelis, mokslininkai nustatė, kad amžius vaidina labai svarbų vaidmenį nustatant, ar santykiai/santuoka bus sėkminga, ar ne (ilgalaikėje perspektyvoje).

Taigi, koks yra idealus amžiaus skirtumas stabiliausiems ir stipriems santykiams?

Remiantis žurnale „Journal of Population Economics“ paskelbtu tyrimu, mokslininkai nustatė, kad pasitenkinimas santuoka labiau mažėja porose, kurių amžius skirtumas didesnis, palyginti su artimesnio amžiaus poromis.

Amžiaus skirtumas iki 5 metų

Tyrėjai nurodė, kad porų, kurių amžius skiriasi iki 5 metų, išsiskyrimo rizika yra nuo 18 iki 20 proc.

Paprastai tarp pagrindinių problemų santykiuose su tokiu amžiaus skirtumu yra per greitas tokių santykių vystymasis (dėl emocijų) ir finansinės problemos (kuo jaunesnė ir artimesnio amžiaus pora, tuo sunkesnės jų finansinės problemos), kurios dažnai sukelia skandalus, kivirčus, o paskui veda į išsiskyrimą ar skyrybas.

Amžiaus skirtumas virš 10 metų

Jei vieno iš poros žmonių amžiaus skirtumas yra didesnis nei 10 metų, tada tokių santykių ar santuokos žlugimo rizika padidėja iki 30 proc.

Šiame amžiaus tarpsnyje dažnai ištinka intensyvesnis nusivylimas, muštynės, tarpusavio santykiai ir su vaikais susijusios problemos, dėl kurių atsiranda išsiskyrimas ir skyrybos.

Amžiaus skirtumas virš 20 metų

Poroms, kurių amžiaus skirtumas yra 20 ir daugiau metų, prognozės tikrai neigiamos, nes išsiskyrimo rizika, tyrėjų teigimu, siekia net 95 proc.

Šis procentas atsiranda dėl kelių neigiamų veiksnių: neigiamos visuomenės reakcijos, šeimos ir artimųjų nepritarimo, didelio interesų skirtumo, taip pat galimų vyresnio partnerio sveikatos problemų.

Tobulas amžiaus skirtumas

Tyrimai parodė, kad 5–7 metų amžiaus skirtumas užtikrina idealiausius ir stabiliausius santykius (išsiskyrimo rizika šiuo atveju siekia tik 12–14 proc.). Taip, tai irgi gana didelė rizika (net 14 proc.), tačiau mokslininkai nustatė, kad būtent šis skirtumas buvo mažesnis už visus kitus amžiaus skirtumus.

Poros, turinčios tokį mažą amžiaus skirtumą, patiria mažiau nesusipratimų ir ginčų. Vyras, vyresnis už moterį 5-7 metais santuokoje ar santykiuose, greičiausiai bus gana subrendęs ir turintis finansinį stabilumą. Tokį amžiaus skirtumą turinčios poros taip pat turi panašų kartų pagrindą geresniam bendravimui, turi laiko suprasti vienas kitą, turi galimybių įgyvendinti savo idėjas ar bendrus planus. Šis amžiaus skirtumas yra daug geresnis nei kiti, nes padeda porai pasiekti daugiau stabilumo ir supratimo vienas kito atžvilgiu.

Viena iš teorijų, paremta tyrime pateiktais duomenimis, yra ta, kad labai skirtingo amžiaus poros yra mažiau atsparios neigiamiems santykių sukrėtimams, kuriuos sukelia ekonominiai sunkumai (jei vyresnis partneris netenka pajamų/turto) arba ligos, dėl kurių pablogėja artimi fiziniai santykiai.

Taip pat verta paminėti, kad tiek vyrai, tiek moterys pasitenkinimo santuoka lygiu vidutiniškai buvo aukštesni, kai bendravo su artimesnio amžiaus (iki 7 metų) partneriais, nei tie, kurių skirtumas buvo didesnis nei 10 metų.

Tyrimai taip pat nurodė kitus veiksnius, įskaitant vaikus ir išėjimą į pensiją, kurie gali sumažinti santykių nutrūkimo procentą, bet tik keliais procentiniais punktais.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą