Manualinės terapeutės bei konsultantės funkcinės neurologijos srityje, dr. Kathleen Lawson  teigimu, šokinėjant ant batutų, gerėja vaikų fizinis ir psichinis vystymasis bei išvengiama neurologijos ligų. Batutas – ne tik vienas veiksmingiausių priemonių augančiam organizmui, bet ir skatinančiam aktyviai vystytis smegenų funkcijoms.

 

Judėjimas – vienas svarbiausių žmogaus sveikos gyvensenos veiksnių

Tėvai įdeda nemažai pastangų rūpindamiesi ir sudarydami savo vaikams geras sąlygas mokytis, įgyti patirties, ieškome galimybių jiems kuo ryškiau išreikšti save. Bet ne mažiau svarbesnis kitas tėvų uždavinys – rūpintis savo vaikų sveikata ir užtikrinti jų saugumą, kol jie tvirtai atsistos ant kojų.

„Kai tėvai nori padėti naujagimiui atsikratyti pilvo pūtimo pamaitinus, paguldo jį ant nugaros ir apkabinę lengvai pasūpuoja. Atlikdami šį paprastą veiksmą, jie ne tik padeda kūdikiui jaustis  geriau ir patogiau, bet tuo pačiu ir „perduoda informaciją“, kad jiems reikia mokytis judėti „aukštyn“. tai yra vaikščioti. Tai – vienas svarbiausių mūsų išlikimo instinktų, nes mūsų kūnai turi nuolat judėti, nors ir retai apie tai galvojame“, – sakė dr. Kathleen Lawson.

Tuo tarpu šokinėjant ant batuto, pirmiausiai treniruojamas vaiko vestibiuliarinis aparatas –

– svarbiausias žmogaus pusiausvyros organas, esantis vidinėje ausyje ir glaudžiai susijęs su  svarbiausiomis smegenų dalimis. Vestibiuliarinio aparato struktūroje išskiriama vestibiulė, trys pusapvaliai kanalai ir du slanksteliai. Visi šie elementai apdoroja išorinius signalus ir siunčia informaciją į smegenis, perduodamus judesiams į šoną, į priekį, atgal, aukštyn ir žemyn. Tada smegenys sujungia šiuos duomenis su informacija, susijusią su žmogaus sąnariais bei minkštaisiais audiniais.

 

Reikia nuolat treniruoti ir augančio vaiko vestibiuliarinį aparatą

Kol žmogaus kūnas funkcionuoja gerai, nė nepastebime, kaip pusiausvyros organas vidinėje ausyje,  akys, smegenys ir judėjimo aparatas sutartinai palaiko pusiausvyrą.  Tačiau pradėjus svaigti galvai, vadinasi, laikinai sutriko vienas šių organų arba kelių veikla.

Viso šio komplekso informacija  vadina propriocepcija („proprioception“). Vestibiuliarinis aparatas ir vaiko propriocepcijos jausmas turi augti ir vystytis taip pat, kaip ir kitos kūno dalys. Tai reiškia, kad augančiam kūnui reikia itin daug judėti ir treniruotis. Ir kuo daugiau, tuo geriau!

Be to, reikia nuolat treniruoti ir augančio vaiko vestibiuliarinį aparatą. Žinia, veiksmingiausi būdai tą padaryti – šokinėjant per virvę, ant batuto, žaidžiant  futbolą ir panašiai. Kuo anksčiau pradėjus treniruoti vaiko vestibiuliarinio aparato veiklą, tuo geriau vystosi visų kūno dalių koordinacija ir tuo greičiau bei lengviau smegenys išmoksta suprasti, kas vyksta ir tinkamai reaguoti į aplinkinį pasaulį.

Kaip yra susiję tarpusavyje vestibiuliarinis aparatas ir mokymosi procesas? Kai stimuliuojamas vestibiuliarinis aparatas,  aktyviai vyksta ir vaiko protinis vystymasis: smegenyse susidaro kelios jungtys, kurių skaičius lemia gebėjimą geriau mokytis ne vienoje kurioje nors srityje, o visose srityse. Tyrimais nustatyta, kad vaikai, kurių gerai išvystytas vestibiuliarinis aparatas,  ateityje jam nesunkiai bus įkandami ir akademiniai mokslai bei darbas. Iš to galima daryti išvadą, kad kuo daugiau vaikas juda, tuo geriau jo smegenys priima naują informaciją bei gali kontroliuoti ir koordinuoti savo fizinius judesius.

 

Smegenys mokomos sutelkti dėmesį, aktyviai mokytis ir apdoroti naują informaciją

Nesvarbu, šokinėjant ant batuto stovint ar sėdint, vartantis ar šliaužiant ant jo – šis įdomių ir veiksmingų pratimų rinkinys ant batuto, švelniai stimuliuoja vaiko vestibiuliarinį aparatą ir, suprantama, jo smegenis. Be to, ne tik stiprina raumenis ir sąnarius, bet ir perduoda signalus  bei moko vaiką suprasti, kaip jis gali judėti ir kaip žmogaus kūnas gali judėti esant nesvarumo būsenoje.

Iš tikrųjų tai  nėra lengva užduotis smegenims – sutelkti žvilgsnį vienoje vietoje, kai visas kūnas juda ir atvirkščiai – „judėti“ žvilgsniu, pavyzdžiui,  skaitant knygą, kai likusi kūno dalis nejuda.

Todėl ritmiškai šokinėjant ant batuto – labai svarbus įgūdis, skatinantis ankstyvą vystymąsi, ypač mokantis skaityti.

Batutas – apskritai puiki investicija visai šeimai! Tai ne tik puiki priemonė koordinacijos stiprinimui, bet ir kaulų bei jungiamųjų audinių vystymui. Svarbiausia, smegenys mokomos sutelkti dėmesį, aktyviai mokytis ir apdoroti naują informaciją! Galų gale ir „vaikiškoms“,  ir „suaugusioms“ smegenims bei kūnui – vienas geriausių būdų išlaikyti juos sveikus ir darbingus.

Šokinėjimai ant batuto  – ne tik įdomus ir linksmas užsiėmimas, bet ir pagerina visos šeimos gyvenimo kokybę!

 

 

parengta pagal healthengine.com.au

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą