Sveikas gyvenimo būdas yra svarbiausia bet kurios asmens sveikatos sąlyga. Todėl labai svarbu dar vaikystėje pradėti laikytis sveiko gyvenimo būdo, kol dar formuojama asmens psichika ir kūnas.

Mokantis, vaikai ar paaugliai atsiduria visiškai skirtingose ​​gyvenimo sąlygose, todėl ir sveikai gyventi tampa sunkiau.

 

Tėvų ir mokytojų svarbiausias uždavinys – apsaugoti vaikus nuo ligų ir palaikyti jų gerą sveikatą

Anot medikų, bene didžiausią įtaką žmonių sveikatai daro paveldimumas ir ekologinė situacija. Suprantama, ir medicinos vystymosi lygis. Tačiau vis dėlto svarbiausias veiksnys yra gyvenimo būdas, kurį žmogus laikosi. Todėl žiūrint pro pirštus į sveiko gyvenimo būdą, galima sulaukti labai neigiamų, jei ne pražūtingų rezultatai, kai dar taip neseniai visai sveikas žmogus tampa įvairių ligų įkaitais.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per visus 11 ar12 mokykloje praleistus metus, apie 50 proc. vaikų serga viena ar kita lėtine liga. Ir tik 10 proc. absolventų yra visiškai sveiki. Todėl tėvų ir mokytojų svarbiausias uždavinys – apsaugoti vaikus nuo ligų ir palaikyti jų gerą sveikatą. Tiesiog reikia suprasti šios problemos svarbą ir imtis atitinkamų veiksmų bei sprendimų. Šį kartą išsiaiškinsime,  kokie kriterijai lemia sveiką gyvenimo būdą.

Kalbėdami apie moksleivio sveiką gyvenimo būdą, turime aiškiai suprasti, kokie dalykai „padeda“ išbalansuoti jo sveiką gyvenseną. Todėl norint, kad taip neatsitiktų, specialistai nepataria didinti mokslo (darbo), užimtumo krūvį mokykloje. Žinia, tėvų per maža kontrolė taip pat ne į naudą augančiam ir bręstančiam organizmui, nes vaikas linkęs bet ką suvalgyti. Suprantama, dažniausiai nesveiką, bet mėgstamą maistą. Pavyzdžiui, bulvių traškučius.

Vaiko sveikos gyvensenos formavimuisi didelę įtaką daro ir jo bendraamžių elgesys. Ir, deja, dažnai ne sektinas pavyzdys. Juo labiau, kai paauglystėje, vaiko psichologinis pažeidžiamumas neretai atsiduria ties kritine riba.

 

Verta pradėti nuo sveikos mitybos namuose

Kalbant apie sveiką moksleivio gyvenimo būdą, tėvų ir mokytojų dėmesys turėtų būti sutelktas ties  trimis pagrindinėmis sritimis: sveiko maisto, tinkamų drabužių, gerų mokymosi sąlygų. Taip pat  harmoningo darbo ir poilsio derinimo. Ir galų gale – teisingų idėjų apie sveiką gyvenimo būdą, jo svarbos ugdymo bei sveiko elgesio stereotipo formavimo.

Apskritai sveikas gyvenimo būdas susideda iš daugelio sudedamųjų dalių. Ir kiekvienas komponentas yra svarbus savaip. Nepaisant bent vieno jų, pastangos gali būti bevaisės.

Todėl verta pradėti nuo sveikos mitybos namuose. Žinoma, mokykloje maistas taip pat turi būti subalansuotas ir gausus vertingomis maistinėmis medžiagomis, reikalingomis ne tik jo augimui, bet ir energijos palaikymui.

Kitas, ne mažiau svarbus sveiko gyvenimo būdo komponentas – dienos režimo laikymasis.

Tai apima ne tik mokymosi laiką, bet ir pakankamo bei kokybiško poilsio, įskaitant miego, laiką.

Bet kuris vaikas, net ir nelinkęs sportuoti, suaugusiems skatinant, dar geriau – rodant asmeninį pavyzdį, turėtų užsiimti fizine veikla ar sportuoti. Žinia, fizinio lavinimo pamokų neužtenka, kad moksleivis būtų pakankamai fiziniai aktyvus, todėl laisvalaikiu  moksleiviams rekomenduojama lankytis sporto salėse ar skirti daugiau laiko žaidimams gryname ore.

Sveikas gyvenimo būdas neįsivaizduojamas be asmeninės higienos taisyklių laikymosi.

Į šią grupę įeina visos pagrindinės higienos priemonės: burnos ir kūno švaros palaikymas, lytinių organų higiena, švarūs apatiniai drabužiai ir patalynė, naudotis tik savo dantų šepetėliais, šukomis ir panašiai.

 

Moksleivis gali pats susikurti individualų sveiko gyvenimo būdo planą

Žinoma, rūkymas, alkoholis, bet kokia priklausomybė nuo narkotikų yra visiškai nesuderinami su sveiku gyvenimo būdu ir kelia grėsmę moksleivių intelekto sutrikimais ir įvairiomis ligomis.

Geri, draugiški visų šeimos narių santykiai yra moksleivio psichinės sveikatos pagrindas.

Be to, reikia nepamiršti, kad žinios apie sveiką gyvenseną neatsiranda savaime. Kitaip tariant, sveikata netaps geresnė, jei nesiimsite jokių priemonių. Tai yra negydysite jos. Tačiau norint išvengti ligų, reikia imtis prevencinių priemonių. Tai yra stengtis užbėgti jai už akių.

Kaip moksleiviui susikurti individualų sveiko gyvenimo būdo planą?

Į šį planą turėtų būti įtrauktos visos sveikos gyvensenos sritys: mityba, miego trukmė, leistinas darbo krūvis, fizinio aktyvumo krūvis, priklausomai nuo vaiko amžiaus ir jo poreikių bei galimybių. Taip pat nereikia pamiršti ir  vaiko pirminės sveikatos būklės, fizinės ištvermės ir panašiai.

Be to, sveiko gyvenimo būdo turėtų būti laikomasi priklausomai nuo kritinių gyvenimo laikotarpių ir ūminių ligų atsiradimo. Kitaip tariant, jei pastebėsite, kad vaikas labai greitai pavargsta, iš karto mažinkite papildomo mokymosi ir darbo krūvį. Dar geriau būtų, jei skatintumėte jį aktyviau ir sveikiau gyventi savo pavyzdžiu.

Rinkdamiesi kurį nors grūdinimosi metodą, pirmiausiai pasitarkite su šeimos gydytoju. Bet negalima versti vaiko apsipilti šaltu, lediniu vandeniu, jei jis to nenori daryti.  Be to, leiskite jam pačiam pasirinkti patinkantį sportą.

Ir įsidėmėkite, kad sveika gyvensena bus tik tada, jei jos nuolat laikysitės.

 

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą