Buvę rūkaliai alkoholį įvardija kaip vieną iš pagrindinių priežasčių, apsunkinančių kovą su šiuo žalingu įpročiu.  Tyrėjai išsiaiškino, kad daugiausia recidyvų atsiranda geriant svaigalus, o tai sukelia nenugalimą potraukį cigaretėms.  Mat apsvaigus,  noras užsirūkyti atsiranda net tarp tų, kurie neturi  priklausomybės nuo nikotino.

 

Rūkaliai daugiau išgeria ir dažniau kenčia nuo alkoholizmo

Kodėl alkoholis sukelia stiprų norą  užtraukti dūmą,  prieš kiek laiko nusprendė išsiaiškinti  JAV Duke‘o universiteto mokslininkai, kurie atliko tyrimus kovos su priklausomybe nuo tabako srityje.

Pirmiausiai mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kaip sąveikauja  tarpusavyje etanolis ir nikotinas.

Būtinos eksperimento sąlygos buvo statistinių tyrimų duomenys, kurie  ir parodė glaudų ryšį tarp alkoholio ir tabako vartojimo. Tyrimo duomenimis, rūkaliai daugiau išgeria ir dažniau kenčia nuo alkoholizmo. Kita vertus, alkoholis skatina surūkyti didesnį cigarečių skaičių per dieną ir tuo pačiu apsunkina kovą su šiuo žalingu įpročiu.

Mokslininkų tvirtinimu, ilgą laiką etanolio ir nikotino sąveikos farmakologiniai mechanizmai buvo nepakankamai ištirti. Todėl dabar universiteto mokslininkai savo tyrimus atliko remdamiesi daugelio nustatytais faktais. Jau įrodyta, kad nikotinas blokuoja raminamąjį etanolio poveikį ir apsvaigus palengvina mieguistumo pojūtį. Trumpai kalbant, padeda „neatsijungti“.

Šis poveikis atsiranda dėl to, kad abi medžiagos veikia vieną smegenų dalį, kuri yra atsakinga už gyvybinio hormono acetilcholino gamybą. Be to, buvo žinoma, kad etanolis ir nikotinas atskirai sukelia euforiją, stimuliuodami dopamino išsiskyrimą.

Mokslininkų grupė, vadovaujama Jedo Rose‘o,  dar 2004 metais atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 48 rūkalių grupė ir kurie bent keturis kartus per savaitę vartoja alkoholį. Kiekvienam jų buvo pasiūlyta alkoholio ar gėrimo, imituojančio alkoholį. Tiksliau, nealkoholinio vyno, alaus ar šampano. Tuo pačiu metu savanoriai rūkė cigaretes su nikotinu ir be jo.

 

Alkoholio ir nikotino sąveikos mechanizmas prisideda prie jų bendro vartojimo

Eksperimento metu paaiškėjo, kad alkoholio ir nikotino derinys sustiprino atsipalaidavimo ir euforijos būseną. Tuo pačiu metu imituotų cigarečių rūkymas nesuteikė tokio efekto. Paskelbus tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad nikotino malonumas sustiprėja net vartojant mažas alkoholio dozes, kurių  net nepakanka apsvaigti. Be to, nikotinas sustiprina euforiją nuo etanolio, nuo kurio  apsvaigęs žmogus  neretai praranda savikontrolę.

Mokslininkai padarė išvadą, kad alkoholio ir nikotino sąveikos mechanizmas prisideda prie jų bendro vartojimo. Būtent dėl ​​šios priežasties neretai „atkrenta“ tie, kurie bando mesti rūkyti.

Todėl buvo pradėti naudoti konkretūs medikamentai, gydant priklausomybę nuo tabako.

Šis medikamentas priklauso nikotino antagonistų grupei ir slopina dopamino gamybą bei gerokai  sumažina malonius rūkymo pojūčius apsvaigus nuo alkoholio.

Tolesni klinikiniai  šio medikamento tyrimai parodė, kad jis sumažina potraukį ne tik nikotinui, bet ir alkoholiui. Vaistas vartojamas Jungtinėse Valstijose kaip papildoma terapija metant rūkyti.

Mokslininkai taip pat pateikė savo išvadas, kaip etanolio ir nikotino derinys veikia smegenis.

2019 metais Amerikos chemijos draugija paskelbė ataskaitą, kurioje nagrinėjamas neigiamas bendro tabako ir alkoholio vartojimo poveikis. Eksperimentas buvo atliktas su žiurkėmis, kurios 28 dienas kvėpavo tabako dūmais ir gavo etanolio dozes.

Rezultatai parodė, kad vartojant alkoholį ir rūkant gerokai padidina nervų sistemos pažeidimo riziką!

 

parengta pagal „Journal on human health“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą