Jei taip norite gauti naudingų polifenolių ir kitų antioksidantų širdies ir kitų gyvybiškai svarbių organų sveikatai, neieškokite jų alkoholyje. Jo žala visada viršys galimą naudą. Geriau suvalgykite porciją uogų, riešutų ar vaisių – tai ir malonumas, ir sveikata viename flakone. Archyvo nuotrauka

Stebėtina tai, kad kai kalbame apie palmių aliejų, E papildus ar kitus prieštaringus produktus, dauguma žmonių įsitikinę, kad tai gryni nuodai. Bet jei kalba eina apie alkoholį, tada pasipiktinęs choras nutyla, lieka tik 2-3 nedrąsūs balsai, kurie vis dėlto linkę įsiklausyti į proto balsą, o likusieji pradeda įnirtingai ginti stipriuosius gėrimus.

Tuo tarpu alkoholio pramonė 2019 metais uždirbo 1 528,7 mlrd. JAV dolerių pajamų, o iki 2026 metų turėtų augti dar 20 proc.

 

Sukėlė beveik 3 milijonus mirčių visame pasaulyje

Dar 2017 metais autoritetingame medicinos žurnale „The Lancet“ buvo paskelbti plataus masto tyrimo „Global Burden of Disease Study“ rezultatai, kuriuose apžvelgtas alkoholio vartojimo lygis ir jo poveikis žmonių sveikatai visame pasaulyje nuo 1990 metų iki 2016 metų.

Prie tyrimo dirbo daugiau nei 500 mokslininkų iš daugiau nei 40 šalių, o iš viso apžvalga apėmė 28 milijonus žmonių iš 195 pasaulio šalių.

Buvo konkrečiai pabrėžta, kad vien 2016 metais alkoholio vartojimas sukėlė beveik 3 milijonus mirčių visame pasaulyje, o tai sudarė 12 procentų mirčių tarp 15–49 metų amžiaus vyrų.

Tyrimo vyresnioji autorė dr. Emmanuela Gakidou iš Sietlo Vašingtono universiteto Sveikatos metrikos ir vertinimo instituto (IHME) teigė, kad šis rezultatas visiškai atitinka kitus naujausius tyrimus, kurie nustatė aiškų ir tvirtą ryšį tarp alkoholio vartojimo ir ankstyvos mirties nuo vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų.

Tyrimas parodė, kad daugiausia geriančiųjų gyvena Danijoje (97,1 proc. vyrų ir 95,3 proc. moterų). Tuo pačiu metu vidutinis alkoholio vartojimo lygis yra didžiausias Rumunijoje tarp vyrų (8,2 gėrimo per dieną), o Ukrainoje – moterų (4,2 gėrimo per dieną).

Taigi, išgeriame porciją alkoholio, tarkime, 200 ml sauso vyno. Su juo į organizmą patenka ~ 17 ml etilo alkoholio arba etanolio. Tai hemolizinis nuodas.

Etanolis turi labai mažą molekulę. Jis lengvai susimaišo su visais mūsų kūno skysčiais ir riebalais ir greitai reaguoja.  20 proc. alkoholio greitai absorbuojami į kraują skrandyje, o likę 80 proc. – plonojoje žarnoje. Nuo šios akimirkos prasideda visi jo poveikio „žavesiai“.

  1. Poveikis smegenims

Per kraują etanolis patenka į smegenis ir suaktyvina slopinančių neurotransmiterių veiklą. Šiuo metu jaučiamės atsipalaidavę, nustojame būti drovūs, susilpnėja kalbos ir elgesio kontrolė.

Tuo pačiu metu dopamino receptoriai gauna impulsą, todėl atsiranda malonumas ir net euforija. Tas pats ir su narkotikais.

  1. Poveikis kraujui

Iš to seka ne tokios malonios pasekmės. Pavyzdžiui, etanolis, būdamas hemolizinis nuodas, naikina raudonuosius kraujo kūnelius. Dėl šios priežasties kraujas nustoja atlikti kai kurias savo funkcijas, ypač deguonies tiekimą audiniams. Smegenys patiria hipoksiją, dėl to miršta neuronai, susidaro gliozės ir nekrozės židiniai. Kitaip tariant, eikvojame pažinimo funkcijas.

  1. Poveikis kepenims

Kol smegenyse vyksta ši „sunaikinimo šventė“, kepenys dirba išsijuosusios. Jos paima dalį etanolio kraujyje (apie 10 ml) ir pradeda paversti acetaldehidu. Ši medžiaga yra iki 30 kartų nuodingesnė nei etanolis. Ir taip, būtent jis 1,5 karto padidina netipinių virškinimo trakto, krūtinės ir tiesiosios žarnos ląstelių žūties riziką.

Kepenų ląstelės, kurios dalyvauja tokioje „žalingoje gamyboje“, taip pat kenčia ir miršta. Kol galiausiai negyvas ląsteles pakeičia randų audinys ir cirozė.

Taigi tęskime. Kitas žingsnis  – kepenyse acetaldehidas paverčiamas acetil-CoA. Ir ši medžiaga atlieka pagrindinį vaidmenį lipogenezėje. Jis paverčiamas riebiosiomis rūgštimis ir siunčiamas į riebalų sandėlį, pakeliui sugriebdamas visus su juo atėjusius angliavandenius.

 

Apibendrinkime preliminarius rezultatus

Dalis alkoholio gali turėti niokojantį poveikį jūsų smegenims, kraujui, kepenims. Be to, jis turi kancerogeninį poveikį, nusėda riebalų pavidalu. Ir tai dar ne viskas.

Korėjos mokslininkų teigimu, išgėrus net vieną dozę alkoholio per savaitę, prieširdžių virpėjimo rizika padidėja 8 proc. O jų kolegos iš Kanados įsitikinę, kad alkoholis sutrikdo natūralų ritmą ir provokuoja nemigą. Ir jei nemiga jums yra tik smulkmena, galbūt neseniai atlikto tyrimo išvados padarys įspūdį.

Dr. Hartz ir jos kolegos iš Misurio universiteto (JAV) išanalizavo duomenis, surinktus iš 434 321 dalyvio nuo 18 iki 85 metų amžiaus. Jie nustatė, kad tie, kurie gėrė vieną ar du alkoholinius gėrimus keturis ar daugiau kartų per savaitę, turėjo 20 proc. didesnę ankstyvos mirties riziką, palyginti su tais, kurie visai negėrė. Be to, padidėjusi mirties rizika išlieka visose amžiaus grupėse.

Patarimas: jei taip norite gauti naudingų polifenolių ir kitų antioksidantų širdies ir kitų gyvybiškai svarbių organų sveikatai, neieškokite jų alkoholyje. Jo žala visada viršys galimą naudą. Geriau suvalgykite porciją uogų, riešutų ar vaisių – tai ir malonumas, ir sveikata viename flakone.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą