Norint būti energingesniam ir žvalesniam, reikia suprasti, kas atima mūsų energiją ir kokiu būdu galime jai užkirsti kelią. Neuromediatorius – oreksinas yra atsakingas už mūsų energijos lygį. Jis reguliuoja miegą, budrumą ir apetitą.

 

Kaip vaikai „siautėja“, prisišveitę gimtadienio torto

Kas yra oreksinas? Šis neuromediatorius yra atsakingas už miegą, budrumą, apetitą, maisto ieškojimą ir cukraus pusiausvyrą kraujyje. Kai esame pavargę, oreksinas natūraliai slopinamas. Išvien su juo histaminas yra atsakingas už gyvybingumą, kurį aktyvina oreksinas.

Dėl kritinio oreksino trūkumo atsiranda dvi būsenos: hipersomnija (mieguistumas) ir katapleksija (raumenų silpnumas ir mieguistumas).

Kaip veikia oreksinas?  Jis pagreitina medžiagų apykaitą ir padidina kūno temperatūrą. Štai kodėl žmonės, turintys žemą karščiavimą ir kraujospūdį, metabolizuojasi šiek tiek lėčiau ir paprastai jaučiasi vangūs.

Padidina apetitą (suaktyvina „alkaną“ neuropeptidą Y, tai yra jis pripažintas „pilkuoju kardinolu“ maisto potraukiui ir  nenumalšinamam apetitui). Tai reiškia, kad nutukimas tiesiog sukelia oreksino trūkumą (buvo atlikti tyrimai su gyvūnais).

Tai priverčia mus aktyviai judėti pavalgius, ypač jei cukrus lygis didelis organizme. Prisiminkite, kaip vaikai „siautėja“, prisišveitę gimtadienio torto. Tai yra įprastas kompensacinis mechanizmas, kuris turėtų veikti kiekvienam iš mūsų. Jei po sotaus valgio nepuolate šokti, o šliaužiate į lovelę, tikriausiai turite mažai oreksino.

Kaip padidinti oreksino gamybą ir energijos lygį?

 1. Oreksiną slopina lėtinis uždegimas ar liga

Vadinasi, reikia rasti ir pašalinti negalavimus. Uždegimas paprastai rodo c-reaktyvaus baltymo lygį. Bet pirmiausiai pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju šia tema.

 1. Treniruokitės reguliariai ir be streso

Saikingas fizinis krūvis suteikia toną energijos: tyrimai rodo, kad oreksino kiekis kraujyje padidėja. Padidėjęs laktatas taip pat padidina oreksino neuronų aktyvumą.

Ir dar vienas itin svarbus faktas: po treniruotės padidėja oreksino kiekis smegenyse. Taigi jūsų laukia labai produktyvi diena!

 1. „Sugerkite“ kuo daugiau natūralios šviesos

Tai labai geras mechanizmas, veiksmingai kovojantis net su klinikine depresija ir sezoniniais afektiniais sutrikimais.

 1. Valgykite fermentuotą maistą

Vėlgi, laktatas veikia kaip oreksino sistemos reguliatorius. Tai neleidžia gliukozei blokuoti oreksino aktyvumo ir, atitinkamai, po valgio nesijausite mieguisti, juo labiau, jei į valgiaraštį yra įtrauktas graikiškas jogurtas ar rauginti kopūstai.

Produktai, kurių sudėtyje yra laktato: arbatos grybas, rauginti kopūstai, marinuotos ir sūdytos daržovės, pieno produktai su probiotikais.

 1. Valgykite natūralius baltymus

Kiekvieną dieną gaukite pakankamai natūralių baltymų. Aminorūgštys aktyvina oreksino ląsteles ir neleidžia gliukozei slopinti jos gamybos.

Veiksmingiausios didelės energijos amino rūgštys: glicinas, aspartatas,  cisteinas, alaninas,  serinas,

asparaginas, prolinas, glutaminas.

 1. Sumažinkite angliavandenių ir kalorijų kiekį

Padidėjusi gliukozės koncentracija gali blokuoti arba slopinti oreksino neuronų veiklą. Kai tik sumažėja cukraus, energijos tampa daug daugiau – ir nesvarbu, ar tai ketogeninė dieta, ar periodiškas nevalgymas, ar kalorijų ribojimas.

Apskritai cukraus sumažėjimas – energijos padidėjimas.

 1. Normalizuokite ir palaikykite svorį

Tie, kurie jau numetė kelis kilogramus (ar net dešimtį kilogramų), patvirtins, kad energija ir lengvumas grįžta su kiekvienu numestu kilogramu.

Manoma, kad leptinas slopina oreksiną (= energiją). Aukštas leptino kiekis yra perteklinio svorio požymis. Mažiau riebalų – mažiau leptino – daugiau energijos.

 1. Ląsteliena

Svarbus mechaninio sotumo veiksnys, leidžiantis valgyti vis rečiau. Ląsteliena taip pat gamina butiratą, kuris taip pat yra padidėjusio cukraus kiekio kraujyje priešininkas.

Daugiau skaidulų – mažiau maisto pertekliaus – daugiau energijos.

 1. Linksminkitės judėdami

Smagūs lauko žaidimai, taip pat bėgiojimas su aktyviu šunimi, veiksmingiau padidina oreksino kiekį nei mankšta. Tai taip pat idealiai tinka širdžiai ir kraujagyslėms.

 1. Žalioji arbata

Jau seniai žinoma, kad kofeinas aktyvina oreksiną. Žaliojoje arbatoje taip pat yra daug kofeino, tačiau joje yra trigubai daugiau antioksidantų ir teanino.

 1. Omega-3

Valgykite mažas vandenyno žuvis, tokias kaip kapelai ar sardinės. Jei tai padarysite bent keletą dienų iš eilės, neatpažinsite savęs po poros savaičių!

 1. Šaltas dušas

Patartina kiekvieną rytą praustis po šaltu dušu.

Norėdami normalizuoti savo energijos balansą, nustokite rūkyti, pakankamai išsimiegokite, nepersivalgykite, stenkitės nesinervinti, valgykite sveiką maistą, gerkite daug vandens, bet nepiktnaudžiaukite kava ir svaigalais.

Visa informacija  yra tik patariamoji. Tik pasitarus su  šeimos gydytoju priimkite visus sprendimus dėl mitybos ir gyvenimo būdo pakeitimų.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą