Šiuo metu tendencija yra tokia: labiau išsivysčiusiose šalyse žmonės mažiau rūko, o kuo aukštesnis žmogaus išsilavinimo lygis, tuo didesnė tikimybė, kad jis netaps rūkaliu.

 

Daug rūkančiųjų pradeda rūkyti dar nesulaukę pilnametystės

Dauguma žmonių žino, kad rūkymas yra blogas įprotis, kuris gali sukelti daug sveikatos problemų. Todėl labai svarbu, kad pradedantieji rūkaliai žinotų, su kuo susidurs.

Statistika yra gana sunkiai suvokiamas dalykas, tačiau tik pagal Pasaulio sveikatos organizacijos surinktus ir išanalizuotus duomenis, galite pamatyti, kokią žalą rūkymas sukelia tiek patiems rūkantiems, tiek aplinkiniams.

Paprastai piktnaudžiavimas įvairiomis psichoaktyviomis medžiagomis, įskaitant alkoholį, narkotikus ir tabaką, priskiriamas turtingiems žmonėms. Tačiau šiuo metu pastebima priešinga tendencija – labiau išsivysčiusiose šalyse jie rūko mažiau, o kuo aukštesnis žmogaus išsilavinimo lygis, tuo didesnė tikimybė, kad jis netaps rūkaliu.

Daug rūkančiųjų pradeda rūkyti ankstyvame amžiuje – dar nesulaukę pilnametystės. Labiausiai rūkanti šalis pasaulyje yra Rytų Europa, čia rūko iki 59 procentų vyrų. Apie milijardas žmonių (tai yra kas trečias suaugęs asmuo) gyvena tabako dūmuose, o 80 procentų yra neišsivysčiusių ir vidutinio išsivysčiusių šalių gyventojai.

Beje, ir JAV  reikalai su rūkymu ne patys geriausi. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) duomenimis, šalyje rūko maždaug 25,6 mln. vyrų (25,2 proc.) ir 22,6 (20,7 proc.) moterų.

Daugiausiai rūkalių JAV tarp Amerikos indėnų (32 proc. vyrų ir 36,9 proc. moterų). Daugiausiai nerūkančiųjų yra iš Azijos šalių (21,3 proc. vyrų ir tik 6,9 proc. moterų.) Dėl su tabaku susijusiomis ligomis kasmet miršta vidutiniškai 400 tūkstančių amerikiečių.

 

Austrija tvirtai užėmė lyderio poziciją tarp rūkančių moterų

Persikelkime per vandenyną į Senąjį pasaulį. Net jei manytume, kad Rytų Europa yra labiausiai rūkanti pasaulio dalis, Rusija savo fone atrodo dar labiau slegianti. PSO Europos biuro 2007 metais parengtoje Europos tabako kontrolės ataskaitoje pažymima, kad Rusijoje yra daugiausiai rūkančių vyrų Europoje (65 proc.). Tarp lyderių taip pat yra Baltarusija ir Ukraina.

Austrija tvirtai užėmė lyderio poziciją tarp rūkančių moterų (40 proc.).

Bloga žinia ta, kad Rusijoje rūkančių 15-mečių, ypač vyrų, skaičius nemažėja, bet nuolat auga. Jei 1997–1998 metais rūkė 24 proc. berniukų ir 22 proc. mergaičių, tai 2001–2002 metais berniukų jau buvo 27,4 proc., o rūkančių mergaičių sumažėjo – 18,5 proc. Žinoma, iki Ukrainos su 44,6 proc. rūkančių berniukų ir Austrijos su 37,1 proc. rūkančių mergaičių yra toli, bet tai nėra džiaugsmo priežastis.

Todėl prieš užsidegdami pirmąją cigaretę,  pravartu būtų apsvarstyti šiuos faktus:

įrodytas tiesioginis ryšys tarp rūkymo ir daugelio kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemų ligų;

tabako dūmų komponentai – garsiausi kancerogenai, susiję su plaučių, trachėjos, bronchų, gerklų ir stemplės vėžio vystymusi;

rūkymas labai padidina kasos, inkstų, šlapimo pūslės ir gimdos kaklelio vėžio riziką;

rūkymas nėštumo metu sukelia 5-6 vaisiaus intrauterininės mirties atvejus, 17–26 proc. gimsta mažo svorio kūdikių, 7–10 proc. neišnešiotų kūdikių;

taip pat staigiai padidėja persileidimo ir intrauterininio augimo sulėtėjimo rizika.

dėl neužgesintos cigaretės kaltas maždaug ketvirtadalis namų gaisrų, kurie kiekvienais metais nusineša kelis tūkstančius gyvybių;

kenkiate ne tik savo, bet ir aplinkinių, įskaitant artimuosius, sveikatai; pasyvus rūkymas taip pat labai kenkia;

Todėl prieš užsidegdami pirmą cigaretę, labai gerai pagalvokite, ar verta rūkyti?

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą