Vaikai, kaip ir suaugusieji, skirstomi į du psichologinius tipus: ekstravertus ir intravertus. Jei jūsų vaikas yra ekstravertas, tai yra, bendraujantis, impulsyvus, mėgsta būti dėmesio centre, nesijaučia  sugniuždytas, jam tinka tokios sporto šakos, kur reikalingas trumpas energijos pliūpsnis.

 

Vaikai iki 10 metų negali nuspręsti, kokią sporto šaką jie labiau norėtų pasirinkti

Tai gali būti bėgimas ar plaukimas trumpomis distancijomis, imtynės, banglenčių sportas, gimnastika, akrobatika ar riedlenčių sportas. Šio psichologinio tipo vaikai yra linkę rizikuoti, lengvai įgyja naujų motorinių įgūdžių ir lengviau toleruoja emocinį stresą.

Tuo tarpu intravertai yra uždaresni, drovūs, pasyvūs, mėgsta būti vieni ar su artimu draugu (bet tikrai ne triukšmingos kompanijos apsuptyje). Jie lengvai toleruoja monotonišką treniruotę ir yra tinkami toms sporto šakoms, kurioms reikia ilgo judėjimo. „Introvertinės“ sporto šakos – lengvoji atletika, važiavimas dviračiu, bėgimas ar ilgų nuotolių plaukimas. Šie vaikai yra darbštūs, būna susikaupę, nepaisant to, kad jie nemėgsta viešai kalbėti ir konkuruoti.

Taip pat būtinai pagalvokite, ar jūsų vaikas mėgsta žaisti komandoje, ar atvirkščiai – labiau vertina, kai jis gali ką nors padaryti. Stenkitės nekišti savo vaikui to, kas jums patiko kaip vaikui. Be to, būkite pasirengę ir tam, jei iš karto nepavyktų rasti tinkamo sprendimo. Taip pat nereikėtų reikšti priekaištų vaikui, jei jis, praėjus pusmečiui, staiga ryžtingai atsisako tęsti užsiėmimus. Psichologai paprastai mano, kad vaikai iki 10 metų negali nuspręsti, kokią sporto šaką jie labiau norėtų pasirinkti. Svarbiausia, kad vaikai norėtų tai daryti, nes sportas yra sveikata!

Vis dėlto kokie yra sporto privalumai ir trūkumai? Pavyzdžiui, kovos menai (dziudo, karatė, kapueira ir kiti) prisideda prie tikslių judesių, lankstumo, disciplinos ugdymo. Tačiau įsitikinkite, kad kovos menas nevirstų banaliu rankų ir kojų mosikavimu. Gimnastika (sportinė ar meninė) prisideda prie lankstumo, grožio, judesių tikslumo, kūrybingo pasaulio suvokimo ugdymo. Tai gali būti pirmas žingsnis į bet kurią kitą sporto šaką. Žinoma, gražūs, plastiški judesiai džiugina akį, bet … patempti raiščiai ir raumenys, išnirę sąnariai, nugaros skausmai – tai dar ne visas šiam sportui būdingas traumų sąrašas.

 

Komandinės sporto šakos prisideda prie geriausios vaiko socialinės adaptacijos

Jei jūsų vaikui per didelis sportinis krūvis, visada galite pereiti prie baleto ar šokių, ugdydami tas pačias savybes, tačiau su mažiau neigiamų padarinių.

Plaukimas – nekelia abejonių dėl šios sporto šakos teigiamo poveikio. Tik į naudą. Mergaičių tėvams neretai kelia nerimą dėl plačių profesionalių plaukikų pečių. Tačiau 1–2 kartus per savaitę plaukimo pamokos neturės įtakos mergaitės figūrai, užtat nauda sveikatai bus neabejotina. Ypač rekomenduojama vaikams su sutrikusia laikysena ar nesubalansuotu charakteriu.

Komandinės sporto šakos (krepšinis, tinklinis, futbolas) prisideda prie geriausios vaiko socialinės adaptacijos. Jei jūsų sūnus ar dukra nelanko darželio pirmaisiais gyvenimo metais, jie turės puikią progą išmokti bendrauti su bendraamžiais.

Tenisas ugdo judrumą, reakcijos greitį, sugebėjimą laimėti ir, svarbiausia, atkaklumą. Bet jei negalite sau leisti teniso pamokų, lengvosios atletikos, futbolo ir daugelis kitų sporto šakų gali padėti išsiugdyti tas pačias savybes.

Šachmatai ir šaškės – šios „ramios“ sporto šakos tikrai padės lavinti loginį mąstymą, dėmesį, atmintį. Be to, jie lavins vaiko charakterį ir prisidės prie sugebėjimo ramiai ir apgalvotai siekti pergalės. Vaikas gali imtis minėtų sporto šakų nuo penkerių metų.

Na, o jei jūsų vaikas nori kažko neįprasto, pabandykite apsvarstyti cirko gimnastikos, žongliravimo, batuto galimybes – neabejotinai tai bus bent jau įdomu.

 

parengta pagal healthline.com/health/childrens

3 KOMENTARAI

  1. Thanks on your marvelous posting! I seriously
    enjoyed reading it, you could be a great author. I will ensure that
    I bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future.
    I want to encourage you to ultimately continue your
    great posts, have a nice holiday weekend!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą