Ar kuris nors iš tėvų nori, kad jų vaikas pradėtų rūkyti?  Aišku, kad ne. Psichologai tvirtina, kad  vaikas niekada nepradės rūkyti, jei tėvai elgiasi su juo, kaip su lygiaverčiu žmogumi, gerbia jo požiūrį, klausia nuomonės. Ir jokiais būdais nemenkina ir nedaro spaudimo.

 

Paaugliui labai svarbu turėti autoritetą ir sektiną pavyzdį

Nors yra ir kitų priežasčių, kodėl paauglys pradeda rūkyti. Pirmiausiai norėdamas pademonstruoti aplinkiniams: „Štai aš dabar jau suaugęs!“  Juk visuomenėje priimta, kad rūko suaugęs žmogus, bet neleidžia to daryti vaikams!  Jei tėvai nedaro spaudimo, neužknisa savo moralais ir pamokslavimais augančio vaiko, pamažu leidžia vis daugiau ir daugiau sprendimų priimti pačiam, pavyzdžiui, su kuo jam draugauti, kokią muziką klausyti, kaip rengtis, tikrai nebus didelio poreikio įrodinėti savo brandą įsikandus cigaretę į dantis.  Todėl ir į paauglio pomėgį rengtis ir šukuotis kiek neįprastai, nors tėvams ir labai nepatinka, reikia žiūrėti tolerantiškai. Priešingu atveju  – tėvams pradėjus auklėti, menkinti, ironizuoti ar net tyčiotis iš savo atžalos,  jiems nusisukus jis supykęs parodys špygą, išeis trenkęs duris ir griebs cigaretę, norėdamas numalšinti nervus.

Tėvai galėtų išnaudoti bet kurią gyvenimišką situaciją, norėdami parodyti savo požiūrį į rūkymą. Tai yra bet kurią išgirstą ar pamatytą bei perskaitytą naujieną žiniasklaidoje garsiai aptartų su žmona ar vyru, visiems besiruošiant sėsti prie vakarienės stalo ar  žiūrint televizorių. Tėvams tik atrodo, kad vaikai negirdi, ką prie jų kalba gimdytojai. Iš tikrųjų, visa tai, ką išgirsta, kaupiasi jų galvelėse, kaip dėlionės, o paskui iš tų atskirų gabalėlių susideda vientisas paveikslas – požiūris į žalingus įpročius.

Be to, tėvams yra galimybė pademonstruoti savo kompetenciją,  išmanymą ir būti pranašesniais už savo atžalos bendraamžius. Paaugliui labai svarbu turėti autoritetą ir sektiną pavyzdį. Juk dažnas paauglys pradeda rūkyti, norėdamas neatsilikti ir atrodyti savo bendraamžių akyse patyrusiu ir subrendusiu žmogumi. Bet jei jūsų vaikas turi kokį nors pomėgį, pavyzdžiui, geriau už bendraklasius ir kiemo draugus žaidžia futbolą ar krepšinį, labiau išmano apie kompiuterį – autoritetas tarp draugų jam užtikrintas. Ir tada nereikės jokių cigarečių.

 

Prisipažinkite vaikui, kad esate silpnas ir negalite atsikratyti tos priklausomybės

O kaip blogas pavyzdys užkrečiamas?  Britų mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad daug didesnė tikimybė, jog vaikas pradės rūkyti, jei kuris nors iš tėvų rūko.  Tai yra  80 proc. tikimybė, kad paauglys  pradės rūkyti sulaukęs jau 12 metų, jei jo šeimoje rūko  trys asmenys. Tarkim, tėvas, mama ir senelis. Ir 40 proc. – jei rūko bent vienas šeimos narys. Pagalvokite, gal ir jums vertėtų  mesti rūkyti (jei rūkote) dėl to, kad sūnus ar duktė nepradėtų rūkyti? Tai būtų labai teigiamas jūsų žingsnis ir paauglys būtinai tai įvertins. O jei trūksta valios mesti rūkyti? Atgailaukite. Paaiškinkite vaikui, kad labai kvailai ir nepagalvoję kažkada pasielgėte – pradėjote rūkyti ir dabar labai gailitės.  Tiesiai, šviesiai prisipažinkite vaikui, kad esate silpnas ir negalite atsikratyti tos priklausomybės ir kad jaučiatės nekaip. Kad bijote susirgti plaučių vėžiu ar kuria nors kita sunkia liga. Bet jei pasielgsite taip, kaip elgiasi daug tėvų: „Aš – suaugęs, todėl man galima, o tu vaikas – tau negalima“  nieko gero nesitikėkite. Tiksliau, tokiu būdu tėvai tik stimuliuoja vaiką išmėginti tabako skonį. Juk uždraustas vaisius visada saldesnis.

Kokiais dar argumentais galima įtikinti paauglį atsisakyti cigaretės arba net nepradėti rūkyti?  Galima pasakyti vaikui, kad  išsivysčiusiose šalyse kasmet vis mažiau žmonių rūko. Kad daugiau rūkorių atsilikusiose, vadinamosiose trečiojo pasaulio šalyse. Be to, rūkyti civilizuotoje visuomenėje –  nėra populiaru ir nemadinga. Iš tikrųjų taip ir yra. 1966 metais JAV  prieš prasidedant kovai su rūkymu nacionalinei kampanijai, rūkė  42,6 proc. gyventojų. Dabar rūko 16 proc.  Tuo tarpu D.Britanijoje rūko 27 proc. vyrų ir 26 proc. moterų, Švedijoje – 19 proc. vyrų ir tiek pat moterų. O Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vienas 15 metų ir vyresnio amžiaus gyventojas 2017 metais suvartojo legalių tabako gaminių 1.202 vnt. , 2014 metais – 1.170 vnt., 2011 metais – 1074 vnt. Akivaizdu, surūkomų cigarečių skaičius tik didėja.

Žinoma, nenustebinsite vaikų pasakę, kad JAV ir visose Europos Sąjungos šalyse draudžiama rūkyti biuruose, kavinėse, restoranuose. Bet turėtų suklusti išgirdę, kad solidžios įmonės ir kompanijos linkusios priimti į darbą žmones, neturinčių šio žalingo įpročio. Net pasiryžę mokėti didesnį atlygį ir kitaip premijuoti. Savininkas ar įmonės vadovas nenori, kad darbuotojas  dėl ligos neateitų į darbą daug dienų. Juk seniai įrodyta, kad rūkantys dažniau serga.  Taip pat  rūkančiam sunkiau pakilti ir karjeros laiptais. Kompanijos savininkas tikrai niekada nepaskirs skyriaus vadovu nuolat kosėjančio, pageltusiais dantimis ir kalbančio gergždžiančiu balsu pavaldinio.

Vaikas turi žinoti, kad nerūkantys žmonės – savotiška visuomenės pažiba. Tai  ir aukštos kultūros, intelekto bei išsilavinę žmonės. Pamėginkite kartu su vaiku paskaičiuoti, kiek pinigų išleistumėte cigaretėms per metus, jei rūkytumėte. Juo labiau, jei rūkote. Ir ką galima už tokią sumą pinigų nusipirkti naudingo.

 

Labai veiksmingas būdas – prizas neužtraukus dūmo vienerius metus

Užsienio šalių mokyklose gana populiarus judėjimas:  „Klasės – laisvos nuo rūkymo“. Paaugliai  pasirašo įsipareigojimus vienerius metus neprisiliesti prie tabako. Ir tuos pinigus, kuriuos išleistų cigaretėms, deda į klasės taupyklę. Tie, kurie išlaiko duotą pažadą, burtų keliu laimi prizą. Tai yra nugalėtojui atitenka visi sutaupyti per metus pinigai. Pedagogų manymu, tai labai veiksmingas būdas.  Be to, bendraamžių kompanijoje lengviau susilaikyti nuo rūkymo, nes nekyla pagundų, jei ir kiti bendraklasiai nerūko.  Taigi, ko gero užtektų nerūkyti vaikui, kol mokosi mokykloje, o paskui, žiūrėk, jis tampa protingesnis ir rūkymas nebeatrodys toks gundantis užsiėmimas. Juo labiau, jei jis besimokydamas mokykloje sportuoja ar užsiima kita naudinga veikla.

Taigi, yra iš ko pasimokyti. O kodėl nepasiūlius įsteigti tokį judėjimą ir savo atžalos klasėje?..  Arba pasirašykite su  savo vaiku individualią sutartį: nerūko vienerius metus, o metų pabaigoje padovanosite jam geidžiamą daiktą, kuris kainuotų ne mažiau, nei jis išleistų pinigų cigaretėms.

Ko gero bent kartą vaikas susiduria su tuo, kad bendraamžiai ar vyresni kiemo vaikai pasiūlo jam užtraukti dūmą. Jam dvejojant ar atsisakius, paerzina: „Bijai pabandyti? Bailys, mamos sūnelis!“ Todėl prie tokios situacijos vaiką reikia paruošti iš anksto.  Tai yra, kad vaikas nepasimestų, kai jam kieme draugai pasiūlys cigaretę. Psichologai rekomenduoja štai tokį metodą: atsisakyti + аrgumentuoti + pasiūlyti savo. Puikus argumentas – prasta sveikata ar nepakantumas cigaretės dūmams: „Ne, ačiū. Jaučiu alergiją tabako dūmams. Gal geriau pasivažinėkime dviračiais?“  Kitas argumentas: „Rytoj rašysiu lietuvių kalbos diktantą. Reikia pasiruošti. Tu jau visas pamokas padarei?“  Galų gale žinomas ir gana populiarus argumentas  – neigiama patirtis: „Jau išmėginau. Man nepatiko. O tu gali prisitraukti ant skersinio 50 kartų?“

Bene geriausias savo pasiūlymas – pervesti pokalbį kita tema, norint išvengti pašaipų, atsisakius užtraukti dūmą. Pasiūlęs įdomią temą, jūsų vaikas garbingai išsisuks iš  jam nepalankios situacijos.

 

Ypač pavojinga rūkyti paauglėms mergaitėms

Britų mokslininkų tyrimo duomenimis, anksti fiziškai subrendę vaikai, pradeda rūkyti anksčiau nei jų bendraamžiai. Mergaitės ir berniukai, pradėję bręsti 11-12 metų, sulaukę 16 metų, du kartus lenkia užtraukiančius dūmą bendraamžius. Pasak mokslininkų, 6-9 kartus tikėtina didesnė galimybė , kad jie pradės rūkyti dar nesulaukę ir 13 metų. Ypač pavojinga rūkyti paauglėms mergaitėms, kurių hormonai persitvarko sulaukus 10 metų.

Mokslininkų manymu, ankstyva lytinė branda – galingas rizikos veiksnys, kai dažnai negelbsti ir  tėvų gera socialinė padėtis bei šiltas mikroklimatas šeimoje. Britų mokslininkai išsiaiškino, kad tėvai, globėjai, mokytojai, psichologai sėkmingiausiai gali įtikinti 10-11 metų vaikus nepradėti rūkyti.

Britų portale „The Independent“ rašoma, kad 175 tūkst. „tabako“ policininkų patruliuoja daugelyje Europos Sąjungos miestų mokyklose, įmonių, biuro ir restoranų teritorijose ir skiria rūkoriams  68 eurų baudą.

Еuropos komisija įstatymais leido įmonių vadovams nepriimti į darbą rūkančių kandidatų. Mat jie prarūko vidutiniškai  20 darbo valandų per mėnesį.

Amerikoje Kalabaso miestelyje draudžiama rūkyti visur, net savo namo balkone. Bauda – 500 JAV dolerių. Ir gyventojai neprieštarauja, nes patys taip nusprendė.

Čekijoje draudimo kompanijos nerūkantiems klientams taiko nuolaidas, užpildant draudimo sutartis.

Viena Austrijos kompanija nusprendė padidinti 100 eurų algą nerūkantiems.

Prancūzijoje taip pat negalima rūkyti kavinėse ir restoranuose. Nori rūkyti – eik į gatvę.  Bet už numestą nuorūką – 138 eurų bauda.

 

Žinomo „terminatoriaus“, Arnoldo Schwarzeneggerio komentaras:

„Ir aš turėjau šią nuodėmę.  Tikriausiai kai buvau dar mažas, kažkur kieme ir išmėginau cigaretės dūmą su bendraamžiais. Dabar net neprisimenu. Bet sulaukęs 9 metų pradėjau lankyti bokso treniruotes. Ir nuo tada pasakiau sau, kad daugiau niekada nerūkysiu. Ir iki šiol nesurūkiau nei vienos cigaretės. Turiu du sūnus. Jie pasakojo, kad kai dar mokėsi mokykloje, jiems rūkantys bendraamžiai – tai kažkas neįtikėtino, neįmanomo ir nepriimtino. Mano berniukai taip išauklėti. Ir jei dabar man kas nors pasiūlytų reklamuoti cigaretes kad ir už 100 milijonų dolerių, aš atsisakysiu. Tai yra mano įsitikinimas ir pasirinkimas. Ir norėčiau tai perduoti visiems vaikams ir paaugliams“.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą