Jei šeimai apskritai su vaiku įprasta kalbėtis įvairiomis gyvenimo temomis, tada pokalbis apie narkotikus logiškai įsilies į bendrą pokalbių kontekstą ir netaps kažkuo neįprastu. Archyvo nuotrauka

Su vaikais apie narkotikus reikia kalbėti taip pat, kaip apie bet kokį reiškinį, egzistuojantį gyvenime. Nors ir nereikia specialiai pabrėžti narkotikų temos. Jei šeimai apskritai su vaiku įprasta kalbėtis įvairiomis gyvenimo temomis, tada pokalbis apie narkotikus logiškai įsilies į bendrą pokalbių kontekstą ir netaps kažkuo neįprastu.  Tačiau kai kurie tėvai baiminasi, kad gali pritraukti pernelyg didelį vaiko dėmesį, kalbant apie narkotikus.

 

Štai keletas gairių, kaip geriausiai užmegzti pokalbį su vaiku, kalbant apie narkotikus

  1. Pirmiausia patys tėvai turi išstudijuoti informaciją apie narkotikus. Taip galėsite suteikti vaikui reikiamą informaciją tinkamu laiku ir atsakyti į kylančius klausimus.
  2. Pokalbį galima pradėti nuo klausimo: „Ką girdėjai apie narkotikus?“.
  3. Labai svarbu atidžiai klausytis vaiko, nepertraukiant, nesvarbu, ką vaikas pasakys. Svarbu būti dėmesingiems, kantriems ir mandagiems.
  4. Kai vaikas baigia pasakojimą apie tai, ką girdėjo apie narkotikus, geriausia reakcija – padėkoti už bendravimą („Ačiū“, „Supratau“). Jūsų ramus, dėmesingas atsakymas suteiks jūsų vaikui pasitikėjimo, kad jis gali laisvai kalbėtis su jumis šia tema ir kad jus tai domina. Šis bendravimas panašus į bendravimą su geriausiu draugu.
  5. Kai jums bus kas nors pasakyta apie narkotikus, laikas duoti savo vaikui teisingą informaciją apie psichotropines medžiagas. Atminkite, kad reikia duoti teisingą informaciją vaikui taip, jog jis ne tik aiškiai suprastų, bet ir pats garsiai priimtų savo teisingą sprendimą.
  6. Kai suteikiate vaikui bet kokią informaciją, įsitikinkite, kad jis visiškai supranta šią informaciją. Kartais naudinga paklausti, ar jis viską suprato. Galite pasiūlyti pateikti pavyzdį to, ką jis ką tik girdėjo.
  7. Jei vaikas užduoda klausimą, į kurio atsakymo nežinote, labai svarbu nepradėti kurti ar sugalvoti atsakymą. Būkite sąžiningi su savo vaiku. Jei iškyla klausimas, į kurį nežinote atsakymo, nuoširdžiai pasakykite jam apie tai. Tokiu atveju yra puiki galimybė įtraukti vaiką į tai, kad jis kartu su jumis ieškos atsakymų į rūpimus klausimus.
  8. Turėkite po ranka popieriaus lapą ir rašiklį ir paprašykite vaiko užsirašyti pokalbio metu iškilusius klausimus.
  9. Kalbėkitės su vaiku ne apie jį, o su juo. Rekomenduojame būti labai kantriais, kalbantis su vaiku apie narkotikus ir tiesiog įsitikinkite, kad jis gauna teisingus atsakymus į savo klausimus.
  10. Kai sklandžiai kalbėsite su vaiku apie narkotikus, suteiksite jam pasitikėjimo, kad jis visada gali kreiptis į jus, iškilus problemai, o ne į ką nors gatvėje.
  11. Kalbant su vaiku apie narkotikus, būtina atsižvelgti į amžių. Pokalbio forma jam turėtų būti prieinama. Pokalbiai neturėtų būti per sudėtingi ir nesuprantami žodžiai, o jei pasakoma kažkas naujo, tada būtina paaiškinti naujojo žodžio reikšmę.

Kaip kalbėti šia tema su 4-5 metų vaikais? Svarbų vaidmenį turi šio amžiaus vaikų susiformuojančios nuostatos ir įpročiai. Šiame amžiuje jie stengiasi išmokti ir įsiminti taisykles ir nori išgirsti jūsų nuomonę apie tai, kas yra gerai, o kas blogai. Nors jie jau pakankamai dideli, kad suprastų, jog rūkymas yra blogai, jie dar nėra pasirengę gauti sudėtingos informacijos apie alkoholio, tabako ir kitų žalingų įpročių daromą žalą.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą